Az UIA rövid bemutatása
Az Építészek Nemzetközi Szövetségének nemzetközi köznyelvben egységesen használatos UIA rövidítés a francia elnevezésből (L’Union Internationale des Architectes) alkotott mozaikszó.
Az Építészek Nemzetközi Szövetségének nemzetközi köznyelvben egységesen használatos UIA rövidítés a francia elnevezésből (L’Union Internationale des Architectes) alkotott mozaikszó. A független szakmai szerveződés a svájci Lausanne-ben alakult 1948. június 28-án, azzal a céllal, hogy egyesítse a világ építészeit nemzetiségi hovatartozás, faji, vallási, vagy építészeti doktrinától függetlenül, és szövetségre lépjen a nemzeti építész szervezetekkel.
Az UIA megalapításának ötlete a magyar származású építésztől, Pierre Vago-tól származik. A 60 évvel ezelőtti alapító ülésen 27 delegáció vett részt. Az UIA az eltelt hat évtized alatt hatalmas, meghatározó szakmai szerveződéssé nőtt, magában foglalja a világ építészetének kulcsfontosságú szervezeteit 116 országban, valamennyi földrészen. Az UIA a nemzeti szervezeteken keresztül jelenleg mintegy 1,3 millió építész tagot számlál világszerte.
Az UIA 5 régióra osztotta fel a kontinenseket, világtérségeket. Hazánk besorolása szerint a 2. régió tagja, a kelet-európai államok, közel-keleti országok között foglal helyet. Az UIA tanácsában (végrehajtó szerv) minden régiót 4 ország képviselhet. Az idei, XXIII. torinói világkongresszuson a közgyűlés arról is szavazott, hogy régiónként mely államok képviselői kerülnek be a 20 országot számláló UIA-tanácsba.
Hazánknak is bizalmat szavazott a közel 300 fős közgyűlés, így a második régióba tartozó 29 ország közül Görögország, Libanon és Oroszország mellett Magyarország vehet részt a tanács munkájában az elkövetkezendő három évben.