Azbeszt az építőiparban – visszatér vagy végleg megszűnik?
Jóváhagyta Amerikai Egyesült Államok Képviselőházának Energiaügyi és Kereskedelmi Bizottsága, hogy a képviselőház és a szenátus megvitassa az azbeszt teljes betiltásáról szóló törvényjavaslatot. Az azbeszt felhasználása az Egyesült Államokban nem tiltott, sőt Trump hivatalba lépése után a korábbi szabályozáson is lazított az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal és egy év alatt megduplázódott az azbeszt importja az USA-ba.
Az amerikai elnök szava sokat ér, így aligha véletlen, hogy 2018. nyarán az az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) lazított a korábbi szabályozáson, amely jelentős mértékben korlátozta az azbeszt használatát. Donald Trump már az 1997-ben megjelent, „A visszatérés művészete" című könyvében úgy foglalt állást, hogy az azbeszt 100 százalékig biztonságos és azóta is többször tett olyan kijelentéseket, amelyek szerint az azbeszt építőipari alkalmazásának korlátozása és az azbesztmenteítési kampányok mögött valamiféle összeesküvés áll, továbbá, hogy az azbeszt a World Trade Center tornyainak ledőlését is meg tudta volna akadályozni. Valójában az 1966 és 1973 között épült tornyok összedőlésekor a becslések szerint még így is mintegy ezer tonna azbeszt kerülhetett a levegőbe, a mentésen dolgozók között átlag feletti az azbeszttel összefüggő betegségek (azbesztózis, mellhártyadaganat) okozta halálozás.
Az 1989-ben hozott, a mérgező anyagok korlátozásáról szóló törvény (Toxic Substances Control Act - TSCA) megiltotta az azbeszttartalmú termékek gyártását, behozatalát és forgalmazását. A törvény ellen az azbesztipar képviselői keresetet nyújtottak be és a fellebbviteli bíróság 1991-ben részben megsemmisítette azt. Igaz, a TSCA így is tiltotta az új, azbesztettartalmú termékek fejlesztését és piacra lépését. Ehhez képest volt visszalépés a tavaly nyári változás, amelyet a tiltakozási hullám hatására azóta szigorítottak abban az értelmben, hogy olyan esetekben is az EPA engedélyéhez kötötték az azbeszttermékek forgalmazását, amelyek eddig mentesültek attól. Gina McCarthy és William K. Reilly, az EPA korábbi igazgatói ezt a szigorítást fogatlannak nevezték a New Yortk Times hasábjain megjelent nyílt levelükben, amelyben a teljes betiltást megcélzó Alan Reinstein Ban Asbestos Act támogatására kérik a kongresszus két házát és kritizálják az EPA jelenlegi gyakorlatát. Andrew Wheeler, az EPA jelenlegi igazgatója válaszában úgy fogalmazott, hogy bezártak egy kiskaput, az ügynökségnek az engedélyeztetés szigorítására van lehetősége, a betiltására nem.
A teljes betiltásért lobbizó Azbesztbetegség-tudatossági Szervezet (Asbestos Disease Awerness Organization – ADOE) adatai szerint évente 40 ezren halnak meg az Egyesült Államokban az azbeszt okozta megbetegedések következtében. Linda Reinstein, a szervezet elnöke és korábbi elnökének özvegye üdvözölte, hogy a férjéről, az azbeszt okozta mellhártyarákban elhunyt Alan Reinsteinről elnevezett törvény a kongresszus két háza elé kerülhet. Az azbesztet elsősorban a vegyipar használja, 2017-ről 2018-ra megduplázódott az elsősorban Braziliából és Oroszországből importált azbeszt mennyisége.
TL