Balatorium – ökológiai-kulturális hétvége Tihanyban és Örvényesen
A nyár utolsó hétvégéjén zajló programsorozaton építészeti témájú eseményekkel is találkozhatunk: a GUBAHÁMORI építésziroda strandrehab-workshopot tart, és bemutatkozik a MOME építészhallgatói által tervezett installáció, a Foliorium prototípusa is.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa kiemelt projektjeként megvalósuló Balatorium az ország és Közép-Európa legnagyobb tavát érő ökológiai kihívásokat rendhagyó módon, összművészeti és edukációs eszközökkel kívánja bemutatni és tudatosítani. A rendezvényen hangsúlyt kap a biológiai sokféleség, a talajvédelem, a fajtaváltás és az ökológiai gazdálkodás jelentősége, a szakemberek emellett bemutatják a parti zóna kiemelkedően fontos élőhelye, a nádas, valamint az emberi tevékenységek, így a beépítés, a horgászat, a fürdőzés szerepét is. Szó lesz majd a természetes partszakaszok visszaállításának fontosságáról és a strandrészek természetközelibbé alakítását célzó növekvő társadalmi igényről is, mindezt a strandolók és látogatók részvételével, hozzászólásaival. Az egyes eseményekhez kapcsolódóan lehetőség nyílik a témák kutatóival és szakértőivel beszélgetni.
A kínálatban helyet kaptak építészeti témájú események is: a GUBAHÁMORI építésziroda és a szabadonbalaton közös tervezési workshopot tart az örvényesi szabadstrandon szombaton, 15:30 és 18:00 között. Olyan kérdéseket járnak körül, mint hogy milyen az ideális strandszakasz, milyen funkciókat lát el, illetve hogy milyen egyéb funkciókkal kell rendelkeznie, ha az emberi mellett ökológiai szempontokat is figyelembe veszünk. A workshopon az örvényesi szabadstrand partszakaszát lehet játékosan újragondolni. Egy terepasztal társasjátékkal a résztvevők különféle építészeti és ökológiai szempontok figyelembevételével alakíthatják át a meglévő partszakaszt. A gondolkodás során a résztvevőnek folyamatosan mérlegelnie kell és fel kell áldoznia emberi kényelmi szempontjait, hogy teret tudjon adni olyan természetes élőhelyeknek, amelyeket az elmúlt évtizedekben szisztematikusan kirekesztett.
A felvetett téma okán a workshopot a Balaton vizében rendezik, amelyben a vízen bójaként úszó zöldségek és gyümölcsök fogják leképezni az örvényesi strandot. Az így alkotott nagyméretű, ehető makettet a résztvevők a jelenlévő ökológus, vízgazdálkodási szakértő és építészek segítségével különféle módokon alakíthatják, tervezhetik át, figyelembe véve a Balaton vízállásának magasságát, az épített környezet sűrűségét és a vízparti zónában élő élőlények igényeit.
A hétvégén bemutatkozik a MOME építészhallgatói által tervezett installáció, a Foliorium prototípusa, mely egyszerre alternatív oktatási helyszín, kiállítótér és közösségi tér.
A rendezvényen mindenki előtt nyitva áll majd a Balaton környékének egyik legszebb műemléke, az 1927-ben megnyílt neoreneszánsz, tihanyi Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, ahol izgalmas előadások és kiállítások várják az érdeklődőket.
A programsorozatra, amelyen egyebek mellett lassú tájbejárás, koncert és filmvetítés is lesz, mindenkit várnak, aki a térségben él vagy nyaral, és főleg, aki szereti a Balatont. A programok teljes listája és a regisztrációs lehetőség a Balatorium weboldalán és Facebook-oldalán érhető el.