// EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15. // EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15. // EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15. // EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15. // EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15. // EDGE Architecture Festival Budapest // EDGE Award nevezési határidő: május 15.
Technológia

Belső oldali hőszigetelés – mégis lehet?

1/3

Hirdetés
?>
?>
?>
1/3

Belső oldali hőszigetelés – mégis lehet?
Technológia

Belső oldali hőszigetelés – mégis lehet?

2011.03.11. 09:22

Cikkinfó

Vélemények:
3

A folyamatosan emelkedő energiaárak, az épületek egyre szigorodó energetikai szabályai eredményeképpen napjainkban felgyorsult a régi házak, lakások utólagos hőszigetelésének igénye. Elsősorban a régi ingatlanok tulajdonosainak szól egy új szigetelési technika, az ásványi hőszigetelés.(x)

A folyamatosan emelkedő energiaárak, az épületek egyre szigorodó energetikai szabályai eredményeképpen napjainkban felgyorsult a régi házak, lakások utólagos hőszigetelésének igénye. Elsősorban a régi ingatlanok tulajdonosainak szól egy új szigetelési technika, az ásványi hőszigetelés.

Akik közös tulajdonban lévő bérházban, panellakásban, műemléki vagy helyi védelem alatt álló épületben, esetleg a több százezer B-30-as téglából falazott családi házak egyikében laknak sovány vigasz, hogy az újonnan épülő lakások egyre nagyobb hányada a szigorodó követelményeknek és a folyamatosan fejlődő építőanyagiparnak köszönhetően energetikai szempontból egyre korszerűbbek. Számukra, és az új szigetelési megoldásokat keresők számára biztató megoldás, a következőkben ismertetett ásványi hőszigetelés.

A hőszigetelő anyagokat Magyarországon legtöbben a polisztirol és az ásványi szálas (üveggyapot, kőzetgyapot) anyagú termékekkel azonosítják, pedig az utóbbi években a folyamatosan felmerülő újabb és újabb igények kielégítésére számos új termékkel bővült a paletta.

Épületeink energia és fűtés igényét elsősorban a meglévő vagy új falszerkezetek hőszigetelésének javításával lehet csökkenteni. Fontos azonban, hogy a kiegészítő hőszigetelések fizikai tulajdonságainak összhangban kell lennie az egész épület szerkezeteire jellemző paraméterekkel, ami sok esetben nem valósul meg. Ilyen szempontból kiemelkedően lényeges tulajdonságok a szigetelőanyagok tűzállósága, természetes alkotóelemei, stabil ellenálló kivitele és páratechnikai viselkedése.

 

1/3

 

 

A homlokzati falszerkezetek külső oldali hőszigetelése azonban nem minden esetben megoldható. Nem valósítható meg például, amikor több lakásos házban a tulajdonosok nem tudnak megegyezni a közös beruházás finanszírozásáról. Szóba sem jöhet régi műemléki épületeknél, ahol a homlokzat architektúrája, burkolata vagy díszítése nem takarható el szigetelő lapokkal, vagy szomszédjogi problémák miatt (tűzfalak, oldalhatáron álló épületek) kivitelezhetetlen. Nem kevés bírálat éri az egyébként funkcionálisan bevált hőszigetelő rendszereket, amiért az előállításuk és a megsemmisítésük nem környezetbarát, illetve tűz esetén komoly kár alakulhat ki, továbbá veszélyt jelenthetnek az égés során felszabaduló gázok és égéstermékek. Beépítésük után a kártevők (rovarok és madarak) elleni védelem sem biztosítható.

A fenti problémákra megfelelő megoldást jelenthetnek a kálcium-szilikát alapanyagú hőszigetelő rendszerek. A pórusbeton 1992 óta ismert a falazóelemek piacán. Hazánkban hőszigetelőanyagként 2008 szeptembere óta Ytong Multipor néven kerül forgalomba a Németországban már jó ideje rendszeresített ásványi hőszigetelő lap. Ahhoz, hogy az Ytong kiváló tulajdonságait megtartva a már ismert és bevált termékek hőátbocsátási értékéhez igazodó hőszigetelő anyagot kapjunk, tulajdonképpen a pórusok számát kellett növelni. Az eredmény, alacsony hővezetési tényezőjű, könnyű (115 kg/m3) Ytong Multipor lapok. A gazdaságos felhasználás érdekében a lapok nagyméretűek (600 × 390 mm), és különböző vastagságúak (60 - 200 mm).

Mi teszi egyedivé az ásványi hőszigetelő lapokat? Többek között az, hogy kizárólag ásványi alapanyagokból áll, homogén, nem éghető, égés során nem fejleszt mérgező gázokat, víztaszító, mégis rendkívül jó páraáteresztő és talán a legfontosabb, hogy a termék környezetbarát tanúsítvánnyal rendelkezik. Stabil szerkezetű, szálas anyag felhasználása nélkül ér el olyan hőszigetelő hatást, mint az eddig ismert más gyártmányú hőszigetelő anyagok.

 

2/3

 

 

Kapilláris szerkezetéből adódóan kiváló páraszabályzó tulajdonságú, ennek köszönhetően belső oldali falszigetelés esetén párazáró réteg készítése nélkül is jó megoldást nyújt. A lakóterek falszerkezeteiben „normál" hőmérsékleti és páraviszonyok mellett, nem alakul ki páralecsapódás, így elkerülhető a penészedés megjelenése. A szigetelendő falszerkezetre történő teljes felületű ragasztással elkerülhető, hogy a hőszigetelő lap és a falszerkezet között bezárt „légterek" alakuljanak ki, ahol a pára összegyűlhet és lecsapódhat. A páraszabályozó szerep megtartása érdekében fontos, hogy a ragasztás és a felületképzés a termék tulajdonságaihoz jól igazodó Ytong Multipor habarccsal, a végleges felületképzés (festés) pedig kellően páraáteresztő anyagokkal történjen.

Az Ytong Multipor lapok kiváló megoldást nyújtanak az alulról hűlő födémszerkezetek, mélygarázsok, átjárok, pinceterek hőszigetelésének kialakításra is. A pontosan kivitelezett szigetelés önmagában, külön felületképzés nélkül is stabil, esztétikus felületet ad.

Az Ytong Multipor ásványi lapok egyedülálló anyagtulajdonságuknak köszönhetően széleskörű felhasználást tesznek lehetővé lakó, ipari illetve régi és új épületek különböző szerkezeteinek hőszigetelésére, amely előnyöket a 2009-ben átadott Construma-díj is igazol.

(x)

 

Vélemények (3)
kazgyo
2011.03.11.
11:54

izé... ha már hőszigetelésről beszélünk... van ennek a terméknek hővezetési tényezője? :)

sityu
2011.03.11.
12:56

@kazgyo: http://www.ytong.hu/hu/content/1282.php

HI
2011.03.11.
16:26

@sityu: Ez egy kicsit részletesebb: http://www.ytong.hu/hu/docs/Multipor_2011.pdf Most készítünk belőle szigetelést belső oldalon. A tapasztalatok a következők. 1. Gondosan kell rakodni tárolni, könnyen törik. 2. A felülete puha, ujjal benyomható, rögzíteni nem lehet rá, speciális dűbel kell az alapfalba toldógyűrűvel. 3. Nagyon fontos, hogy csak saját habarccsal, teljes felületen legyen ragasztva. 4. Könnyű vele dolgozni. Ha még az abszorpciós diagramja is lenne, akkor méretezni is lehetne. Szerintem amire ajánlják arra jó, mint minden ytong technológia precizitást igényel, de ez nem baj. Huszti István

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

PRATO DELLA VALLE / Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:06
10:33

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Nézőpontok/Történet

VILLA LA ROTONDA // Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:05
9:26

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.