// LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18. // LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18. // LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18. // LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18. // LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18. // LAKÓGYŰLÉS _ Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS_Határidő: május 18.
Épülettervek/Középület

Bemutatjuk a Mart belsőépítészeti pályázat díjazott terveit

1/5

Díjátadás

Díjátadó

Díjátadó

Díjátadás

Hirdetés
?>
Díjátadás
?>
Díjátadó
?>
Díjátadó
?>
Díjátadás
?>
1/5

Díjátadás

Díjátadó

Díjátadó

Díjátadás

Bemutatjuk a Mart belsőépítészeti pályázat díjazott terveit
Épülettervek/Középület

Bemutatjuk a Mart belsőépítészeti pályázat díjazott terveit

2011.05.20. 11:55

2011 márciusában a Mart Kft. belsőépítészeti pályázatot írt ki új bemutatótermének megtervezésére. Az eredményhirdetésre és a díjátadásra 2011. május 11-én került sor, a nyertes a Demeter Ágota, Csővári Linda
, Csizmadi Péter és Csoóry Tamás alkotta csapat lett. 
A második helyezett Szabó Antónia, a harmadik Deák Benedek elképzelése lett, Görömbei Zsófia és Kollár Bence pedig különdíjban részesült.

Az 1990-ben alakult Mart Kft. az épületgépészeti piac egyik meghatározó szereplője. Az elmúlt 20 év folyamatos növekedése és eredményei arra ösztönözték a céget, hogy az épületgépészeti kivitelezők, beruházók piacán túl a belsőépítészek, lakberendezők szegmensében is erősítse jelenlétét. Ennek ad teret és lehetőséget a budapesti bemutatóterem megnyitása

 

Díjátadás
1/5
Díjátadás


 

A pályázat célja egy új, extravagáns bemutatótermi koncepció elkészítése volt, egy a magyarországi piacon még nem létező, radikális bemutatótermi megoldásokat alkalmazó, felgyorsult világunk kihívásainak megfelelő, valamint már a jövőt is megmutató, maradandó belsőépítészeti terv megalkotása. 

A pályázat teret nyitott mindazon vállalkozó szellemű, az új, merész megoldásokra nyitott tehetségek megnyilatkozására, akik a fenti célnak megfelelő pályázati anyaggal tudtak a versenyben részt venni. 
A versenypályázatra 115 regisztráció érkezett, ami hihetetlenül magas szám a hazai pályázatok körében, nyilatkozta Martinkó József design kritikus, a szakmai zsűri tagja. 

Végül az előválogatás után 17 pályamű került be a döntőbe, amiben a négytagú zsűri – Martinkó József design kritikus, Medveczky Kazimir belsőépítész, Leitner Gábor ingatlanfejlesztő a Profom Zrt. részéről és Wolfgang Haztl, a Mart Kft. ügyvezetője - egy rendkívül elegáns, lendületes, a majdan bemutatásra kerülő szaniterek formavilágát, a víz áramlási dinamikáját, a természeti formák organikus szépségét harmonikusan ötvöző tervet díjazott első helyen.

 A zsűri döntése alapján az alábbi pályázók részesültek díjazásban:

  • I. helyezett
    Demeter Ágota építész-belsőépítész tervező
, Csővári Linda építész-belsőépítész tervező
, Csizmadi Péter munkatárs
, Csoóry Tamás látványtervező

  • II. helyezett
    Szabó Antónia
  • III. helyezett
    Deák Benedek
  • 
Különdíj
    Görömbei Zsófia, Kollár Bence



A pályázatok értékelésével kapcsolatban Martinkó József design kritikus az alábbi gondolatokat fogalmazta meg: Ezúttal a zsűri nem kezdhette azzal a mondattal értékelőjét, hogy "milyen nehéz dolga volt". Az első szűkítés után kristálytisztává váltak az értékelési szempontok, gyorsan egymás gondolataira, észrevételire hangolódtak a zsűrorok. Végül a döntő körben bent maradt hét pályamű kapcsán az értékelők arra az eredményre jutottak, hogy a díjazásra kerülő munkák képesek legyenek reprezentálni a belső tér kialakítása kapcsán felmerülő ötletek, preferenciák legszélesebb körét. A zsűri egyfajta színes palettán gondolta bemutatni azt, hogy egy ilyen típusú pályázatnak nincsenek vesztesei. Minden pályaműben vannak olyan ötletek, részletek, amelyek bár nem kerülnek díjazásra, fontos tanulsággal szolgálnak a kiírók és a pályázók részére egyaránt. Éppen ebből a logikából következik, hogy a zűri egy különdíjat is létrehozott az értékelés során. Végeredményben a munka sikeresen zárult. A kiíró elégedett a pályázat eredményével, és elkötelezett a pályázatban megfogalmazott célok megvalósításban.

Az ünnepélyes eredményhirdetésre és díjátadásra 2011. május 11-én került sor, ahol alkalom nyílt az alkotókat is megkérdezni a pályázatról és az általuk készített pályamunkákat inspiráló ötletekről, gondolatokról.

 

Díjátadó
2/5
Díjátadó


 

Elsőként a pályázat nyerteseit kérdeztük arról, mi ösztönözte Őket arra, hogy a Mart pályázatán részt vegyenek?

Manapság ritka Magyarországon az, hogy egy cég vagy akár egy magánbefektető belsőépítészetre ír ki pályázatot. A program léptéke és színessége felkeltette az érdeklődésünket. Szimpatikus volt a program megfogalmazásában az, hogy a bemutatótermi funkción túl egy komplexebb, többfunkciós teret kívántak kialakítani, amely különböző szolgáltatásoknak adhat teret. Motivált bennünket az is, hogy a Mart Kft. egy új irányváltású bemutatótermet képzelt el magának.

A terveket meghatározó látványelem a kavics forma, miért ezt a formavilágot jelenítették meg a koncepciójukban?

A koncepció meghatározó vezérfonala egy olyan áramló tér megfogalmazása volt , amely a tér adottságából fakadó, oszlopokkal tagolt, szigorú raszterhálót képes feloldani. Ez a térhatás az oszlopok köré tervezett többfunkciós posztamensek kialakításával vált lehetővé. Az oszlopok lencseszerű bedobozolásával, illetve a bútorelemek elforgatásával a tér racionális szerkesztése optikailag megbomlik. A bútorok formai megjelenése, anyaghasználata, színvilága világos átlátható teret eredményezett, melyet az elegáns porcelántermékek asszociációjának is tekinthetünk.

A tér funkcionális elrendeződése lehetővé teszi, hogy azok a látogatók, akik nem az épületgépészeti termékek után érdeklődnek, zavartalanul vehessék igénybe a bemutatóterem részét képező egyéb szolgáltatásokat: főzőiskola, Mart Akadémia, konferenciaterem. A bemutatóterem anyaghasználatával igyekeztünk az egységes, de mégis differenciálható tér megteremtésére. Célunk egy olyan hangulati tér megteremtése volt, amely kielégítheti a bemutatóterem igényeinek sokszínűségét és a vásárlók-idelátogatók élettér-érzetét is fokozhatja, ezáltal személyesebb viszonyt kialakítva a bemutatóteremmel és annak szemléletével.


Díjátadó
3/5
Díjátadó


 

Szabó Antóniát arról faggattuk, hogy mit tart fontosnak kiemelni az általa készített pályamunkával, tervvel kapcsolatban?

Ez volt életem első tervpályázata, amelyen részt vehettem. Fontos tanulság volt számomra, hogy a lehető legegyszerűbb gondolatok közvetítésére kell törekedni. Olyanra, amelyeket mindenki ismerhet a hétköznapjaiból. Ebben az esetben a középpontban található könyvespolc volt az az alapgondolat, amely köré a koncepció többi részét felépítettem. Egy átlagos könyvespolctól a tervezett polc abban különbözik, hogy egy tudástárat, könyvtárat ölel körbe, valamint integrálja a színpadot is. A polc áttörtségével nem elválasztja, hanem összeköti a belső tér különböző részeit. Ez az egyetlen fix és állandó része a koncepciónak. A többi részlet mind e körül kell forogjon és változzon.

A pályamunkában visszaköszönő piros színvilággal mire kívántak utalni, mit kívántak ezzel kifejezni?

Az egész belső képe homogén, visszafogott színvilágú. A polc sziluettjén belül eső területnek ettől eltérőnek kellett lennie. A piros szín olyan alapszín, amely a figyelem felkeltésének legjobb eszköze. Továbbá a pontos szín meghatározásánál véletlen ötletet adott a kiíró logójának piros "A" betűje, mely a homogén kék M,R,T színek között található.

 

Díjátadás
4/5
Díjátadás

 

 


Deák Benedek alkotásával kapcsolatban arra voltunk kíváncsiak, hogy a pályázati kiírás alapján miért tartott ezt a funkcionalitást előtérbe helyező elrendezési módot a legelőnyösebbnek?

A pályázati kiírásban számomra a legizgalmasabb kihívást a tér sokféle használhatósági igénye jelentette. Minden elhelyezett funkció működőképes lenne egy-egy különálló létesítményben is. De ebben a 600 m2-ben - a bemutató teremet előtérbe helyezve - mégis egymásra vannak utalva a különböző rendeltetésű területek. A bemutatóterem egy adott tárgy installálására szolgáló tér. A kiíró által kínált termékek sokfélesége és mennyisége miatt egy, az alaprajzi struktúráját tekintve organikus elrendezésű, többfunkciós, minden oldalról más-más arcot mutató bútort tartottam erre a célra a legmegfelelőbbnek.

A bemutatóterem mely részletének tervezése állt legközelebb hozzá?

Érdekes, hogy a Zsűri éppen azt a területet részesítette előnyben, amivel a legkevesebbet foglalkoztam. A legtöbb fejtörést a színpad, a lounge és a főzőiskola tervezése okozta, de úgy is mondhatnám, hogy ezek voltak számomra a legizgalmasabb feladatok.

A zsűri egy pályamunkát kiemelt és különdíjjal jutalmazott az alapos és legaprólékosabb részletekig kiterjedően kidolgozott tervért, valamint az egyedüliként elkészített makett elismeréseként.

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

PRATO DELLA VALLE / Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:06
10:33

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Nézőpontok/Történet

VILLA LA ROTONDA // Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:05
9:26

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.