Budapest új Főépítészének helye és szerepe
A Magyar Építőművészek Szövetsége és a Magyar Urbanisztikai Társaság közös állásfoglalása
A Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) és a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT)
közös állásfoglalása
Budapest új Főépítészének helye és szerepe
Előzmény
A Magyar Építőművészek Szövetségének kezdeményezésére 2006 szeptemberében az állásfoglalást megfogalmazó két szervezet közös munkabizottsága az alábbi kérdések tárgyában tartott kerekasztal megbeszélést:
- Mi a feladata a fővárost képviselő főépítésznek?
- Milyen karakterű és képzettségű szakember alkalmas a főváros főépítészi posztjának betöltésére?
- Milyen hatáskörrel kellene felruházni az új főépítészt?
- Milyen szervezeti és tárgyi feltételek szükségesek a hatékony működéshez?
Állásfoglalás és javaslatok
Az elmúlt 16 évben bebizonyosodott, hogy Budapesten a főépítészi munka hatékonysága nem volt megfelelő. Elismerve a szakmai elhívatottságot és képességeket, valamint az elért eredményeket, Budapest főépítésze, különösen a fennálló ellentmondásos fővárosi önkormányzati struktúra miatt, nehezen tudta Budapest fejlesztési kérdéseit egységesen megjeleníteni és képviselni.
A jövőben Budapest város főépítészi hivatalának a városfejlesztés stratégiailag meghatározó jelentőségű intézménnyé kell válnia. A főépítész és intézményének működése közvetlenül a Főpolgármester alá rendelt módon, a hivatali hierarchiából kiemelve lehet hatékony; megteremtve a kerületek és az agglomerációs települések főépítészeivel a partneri viszonyt, a főváros egységes fejlesztését biztosító döntéshozatali mechanizmust. A kiegyensúlyozott, hosszú távú városfejlesztés érdeke, hogy a főépítész munkáját, a szakmai testületek által delegált, független szakértői testület támogassa.
Az új főépítésznek széles látókörű, jól kommunikáló, konfliktus helyzeteket megoldani képes, városrendezésben, településfejlesztésben jártas, építész képzettségű szakembernek kell lennie. Alapvető követelmény a magyar mellett minimálisan egy nyelv (angol) tárgyaló képes ismerete.
Természetesen nem könnyű a főépítészi poszttal járó sokrétű képességet felvonultató követelményrendszer teljesítése, egy az egyben „dokumentálható" módon, ezért kiemelendő, hogy a választott építész legyen jártas a városfejlesztési folyamatok menedzselésében, meggyőzően kommunikáljon a közéletben és szakmai környezetben is.
A főépítész vezetőképességét bizonyítja, ha képes tanácsadó jellegű testülettel vagy testületekkel, civil szervezetekkel együtt dolgozni, véleményüket munkájába integrálni.
Budapest 2006 szeptember
Dr. Reischl Gábor DLA elnök Aczél Gábor elnök
A Magyar Építőművészek Szövetsége és a Magyar Urbanisztikai Társaság, a két országos hatáskörű civil szervezet szigorúan szakmai alapon kialakított véleményével segíteni kívánja az új főpolgármestert a főépítész személyének kiválasztásában, hatékony szervezeti , döntéshozói struktúra megteremtésében.
Kérjük, hogy a mellékelt állásfoglalásunkat tanulmányozza át. Természetesen felelős döntéshozói munkájában, szervezeteink nevében, mindenkor állunk személyesen is rendelkezésére.
Reméljük, hogy állásfoglalásunkkal szolgálhattuk Budapest Főváros sikeres jövőjét!
2006-09-25