Közélet, hírek

EASA a fővárosban - Szervezői víziók

1/1

Hirdetés
?>
1/1

EASA a fővárosban - Szervezői víziók
Közélet, hírek

EASA a fővárosban - Szervezői víziók

2006.05.12. 08:45

Cikkinfó

Szerzők:
Bőczén Árpád

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Vélemények:
1

Évente egyszer négyszáz építészhallgató összegyűlik Európa valamely részén, hogy két héten keresztül egy adott témában együtt dolgozzanak. Idén ez Budapesten lesz, a Dunán!

Évente egyszer négyszáz építészhallgató összegyűlik Európa valamely részén, hogy két héten keresztül egy adott témában együtt dolgozzanak. Sokan tagjai az EASA hierarchiától mentes hálózatának, sokféle kulturális és társadalmi háttérrel érkeznek a találkozóra. Abban azonban mind egyformák, hogy fiatalok, nyitottak és így másként tekintenek ugyanazokra a kérdésekre, amik az öreg és tapasztalt építész szakembereket is foglalkoztatják. Az előző mondatok közhelyek, melyek lényegi tartalmát minden évben újra kell gondolni. Mit és mennyit tud adni az EASA 2006-ban az európai építészhallgatóknak? Milyen szerepet tudna játszani a magyar építészet fejlődésében? Hogyan tudjuk a benne rejlő óriási energiákat leginkább hasznosítani? Ezek a kérdések foglalkoztatnak minket.

 

Célpont a magyar építészet

Meg akarjuk szervezni az első magyar EASA-t Budapesten. Bízunk benne, hogy az ezekre a táborokra jellemző termékeny pezsgést a főváros köztereibe integrálva, fokozhatjuk mind a szakmabeliek, mind a laikusok érdeklődését közös használatú épített környezetünk fejlesztése iránt. Figyelemfelkeltő akcióinkkal, workshopjainkkal erősíteni szeretnénk azt az alapot, melyre a jelenleg Magyarországon még csak kialakulóban lévő széleskörű építészeti diskur-zus épül. Példát mutatva ösztönözni akarjuk a magyar építészeket gondolataik, munkáik folyamatos publikálására, hogy azokat az eddiginél szélesebb közönség megismerhesse, és lehetőség nyíljon így akár vitafórumok kialakulására is. Ennek fontosságát nálunk még csak kevesen ismerték fel, pedig reményeink szerint ezáltal a szakma itthoni alacsony megbecsültsége is javulhatna.

 

Célpont a Duna

Az idei találkozónak kiemelt helyszíne a várost kettészelő, és identitását talán leginkább meghatározó, mégis elhanyagolt folyó mint köztér. Szerencsére már a városvezetés is ráébredt egy átfogó koncepció sürgős elkészítésének jelentőségére, és egyre több civil kezdeményezés is tapasztalható mind az arculat, mind a hasznosítás lehetőségeinek feltérképezésére. Ezeknek a kutatásoknak az összegzése és a konkrét terv megszületése azonban még várat magára. Az EASA szerepét a tervezési folyamat felgyorsításában, alternatívák kidolgozásában látjuk. A feladatok időszerűségét azzal a nem hétköznapi választással is hangsúlyozni kívántuk, hogy a tábor bázisát, mely a négyszáz résztvevő szállását is magába foglalja, hajókon alakítjuk ki. Ezek végső elhelyezését a Duna partján olyan kísérletek előzték meg, melyek olykor megva-lósíthatatlannak tűnő, szélsőséges szituációkban gondolkodtak. Mindemellett nagy büszkeség-gel tölt el, hogy nagyrészt nekünk köszönhetően megtörténik hazánk egyedi értékének, az utolsó még meglévő, magyar építésű Duna-tengerjárónak megmentése a pusztulástól. Ezért fontosnak tartjuk azt is, hogy egy workshop keretén belül tervek készüljenek a jövőbeli hasznosításának lehetőségeiről is.

 

Célpont az EASA

Egy nagyvárosba szervezett nyári találkozónak érzékeny pontja a résztvevők által alkotott közösség nyitottságának, vagy ha úgy tetszik, zártságának mértéke a környezetében lévő helyi közösségek felé. Az egyensúly kialakulása nagyban függ a szervezők munkájától is (helyszín-választás, témaválasztás, programok, stb.). Idén arra teszünk kísérletet, hogy az eredményes munka érdekében amennyire csak lehet, megnyissuk a kapukat. Olyan workshopokat és olyan programokat szervezünk, melyeknek fontos célja az is, hogy a résztvevők megismerjék a magyar kultúrát és Budapestet, majd a megszerzett ismeretek birtokában vegyenek részt a munkában.

Az EASA-ban rejlő közösségi erőt a város publikus tereiben is fel szeretnénk használni. Olyan helyi problémákra, hiányosságokra rámutató, rövid akciókkal készülünk a rendezvényre, melyekbe igyekszünk majd minden résztvevőt bevonni.

Az előző évek tapasztalata, hogy vannak olyan műhelyek, melyek a kitűzött céljukat a rendelkezésre álló két hétnél rövidebb idő alatt is el tudják érni. Ezeknek szeretnénk idén hivatalos formát adni azzal, hogy meghirdetünk egy hétnél rövidebb workshopokat is. Így az egyes résztvevők a tábor teljes ideje alatt akár két csoport munkájában is az elejétől a végéig részt vehetnek. Ez azt is jelenti, hogy sokkal több lehetőség nyílik egymás megismerésére, és a holtidők mennyisége is csökken, tehát hatékonyabb lesz a találkozó.

 

Három éve Dániában elindult egy hagyomány, mely új eszközt adott az EASA szervezet kezébe, és új lehetőségekkel gazdagította a találkozót. Ezt a tradíciót mi is folytatni szeretnénk. Nemzetközi hallgatói ötletpályázatot írtunk ki „Homo Ludens" címmel egy úgynevezett felnőtt játszótér tervezésére, melynek célja egy elhanyagolt, funkcióját vesztett közösségi tér rendezése, újrahasznosítása. A győztes alkotást egy fiatal magyar építészirodával kiviteli szinten kidolgoztatjuk, és az EASA ideje alatt egy workshop keretén belül felépítjük.

Publikáció

A fent leírt célok elérését leginkább segítő elem a publicitás, mely így szükségszerűen a tábor fontos részévé is válik. Már az előkészületi időszakban is, de a két hét alatt és a workshop után mindenképp intenzív megjelenést akarunk biztosítani a médiában. Köztereink megújulása, és az építészet jelentőségéhez méltó helyre kerülése a magyar kultúrában közös érdekünk. Ez a legfontosabb üzenet, melyet minél több emberhez el szeretnénk juttatni.

 

Szponzoráció

A rendezvény sikeres lebonyolítása nagyban függ anyagi támogatottságunktól is. A korábbi évek más európai országai által szervezett találkozóitól eltérően a magyarországi esemény költségeit az anyaintézmény, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nem tudja finanszírozni. Ezért nagyon nehéz helyzetben vagyunk és minden egyéb forrást fel kell kutatnunk, amely segítheti azt, hogy az EASA huszonhat éves múltjához méltó tapasztalatokkal gazdagítsuk a hazai és külföldi diákokat. Tisztelettel kérünk ezúton minden olvasót, akinek felkeltettük érdeklődését, és lehetőségei is engedik, hogy keressen meg minket, és támogassa a programunkat!

Bőczén Árpád főszervező
Elérhetőség: boczen.arpad/kukac/easa006.hu

Vélemények (1)
Durby
2006.07.05.
08:32

durby Büszkeséggel tölt el, hogy az EASA idén nálunk tartja kéthetes táborozását, ugyanakkor kezdek aggódni a tábor sikeréért. Tegnap este beszéltem lányommal, a lelkes szervezőtársaság egyik tagjával. Május óta éjt nappallá téve dolgoznak, hogy a tábor létrejöhessen, de pénz nélkül az nem fog menni. Megnéztem a honlapjukat és ott a támogatók listáját, hát egyszerűen elszégyeltem magam. Tudom hogy kiket kerestek meg szponzorálás okán. Milliárdos cégek ( tervezőirodák, kivitelezők, anyaggyártók, építészeti szoftverfejlesztők stb.) minimálbérnyi összegeket ajánlottak fel, vagy annyit sem. Az hogy az EGYETEM nem tudja finanszírozni, már sajnos nem meglepő. Hát szégyen! Kérek mindenkit aki a szakmán belül és kívül úgy érzi, hogy nem mindegy az, hogy ez a négyszáz építészhallgató Európából mit fog hazavinni magával rólunk, az országról, a MAI MAGYAR ÉPÍTÉSZTÁRSADALOMRÓL, nézze meg a www.easa006.hu honlapot és próbáljon meg valamivel segíteni, pénzzel, építőanyaggal és bármivel amit a szervezők esetleg kérnek. Mi itthon megpróbálunk egy pénzgyűjtő akciót elindítani. Szóval gyerünk, segítsünk, van még vagy két hetünk.

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Mozgásjavító Általános Iskola épülete // Egy Hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:36
10:30

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Az Egy hely Lajta Béla egyik első, 1908-ban megvalósult nagyszabású zuglói épületének történetét mutatja be, mely korábban sokáig a Vakok Intézeteként, de átmenetileg hadi kórházként és zsidó menekültek táborhelyeként is működött. A monumentális, nyers téglatömeget sokféle, részletes motívumrendszer gazdagítja: kerítésbe komponált költemények strófái, állatfigurák, népművészeti motívumok, pásztorfaragások és életfamotívumok.

Nézőpontok/Történet

Japánkert // Egy hely + Építészfórum

2024.09.11. 11:35
10:27

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.

Mamutfenyő, botanikus kert, szőlőültetvény, fűszernövények, sövénylabirintus, torii kapu, teaház, tórendszer, szigetek, szent hegy, japánkert. Az Egy hely a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium zuglói tankertjét mutatja be.