Fabricatory - magyar pavilon kurátori pályázat
Fabricatory címen, részvétel központú programmal nyújtotta be pályázatot közösen a Dotlinearchitects és a HelloWood Ruttka Andrea textilművész konzulens segítségével a Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának kurátori pályázatára. A pavilon koncepciója a szövés allegórájára épül, mely az egyik legősibb tevékenység az emberiség történetében.
15. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé
Magyar pavilon - kurátori pályázat
Rezümé
A program a szövés allegóriáját felhasználva vezeti végig a látogatót a pavilonon. Az egymásba fűződő terek egy történetet mesélnek el, melyben a látogató maga is főhőssé válhat. A 3 fő lépésben a formátlanság, a rendezetlenség terétől, a szövés aktusán át, az építés és alkotás teréig juthatunk el. A tereken végighaladva a részvétel módja is változik. Már az első tér személyes részvételre invitál, történeteket vár, amelyeket aztán a szövés pillanatában az alkotó egy anyaggá, sokszínű de mégis egységes egésszé formál.
Az alkotás tere a munka helyszíne, ahol az elkészült anyag formát, funkciót kap. Itt válik az anyag az épített környezet részévé. Az alkotó már maga dönt, mire használja a kapott anyagot, ha úgy tetszik, hogyan él örökségével, hogy használja fel azokat az értékeket, melyeket készen és feltételek nélkül kézhez kap. Az alkotás terében az aktív részvétel, a munka mellett megjelenik a döntés és a személyes felelősség kérdése is. Az anyagból sátrak, menedékek, tetők, árnyékolók, szőnyegek, takarók, zászlók, hálózsákok, málhák, kapuk, és térlehatároló elemek is készülhetnek.
A pavilon, illeszkedve Aravena koncepciójához, azt a határterületet járja körbe, ahol az építészet megjelenési lehetőségei minimálisak, ideiglenesek, dinamikusan változóak, jelenléte viszont mégis elengedhetetlen. Azt a pillanatot szeretné megragadni, modellezni, ahol az építészeti döntés azonnali és valós következményekkel járhat. Olyan frontvonalat vizsgál, ahol az építészet se több, sem pedig kevesebb nem lehet.
dotlinearchitects, Hello Wood, Ruttka Andrea