Fénytorony a XIII. kerületben
A Váci út és a Róbert Károly körút sarkára álmodott felhőkarcoló tetején a kilátót a nagyközönség is látogathatja majd, de a panoráma illetve fényművészeti installációja már október 30-án este megtekinthető.
A Raiffeisen Ingatlan fénytornyot épít, hogy párbeszédet kezdjen a budapestiekkel a magasházakról. Kortárs fényművészeti installációval mutatkozik be a Raiffeisen-torony. A várhatóan 2009-re elkészülő épületegyüttes irodaterületének felét már bérbe adták, itt lesz a Raiffeisen Bank új székháza. A Váci út és a Róbert Károly körút sarkára álmodott felhőkarcoló tetején a kilátót a nagyközönség is látogathatja majd, de a panoráma már október 30-án este megtekinthető.
A lakóházból, irodaházakból, kereskedelmi- és szolgáltató üzletekből, továbbá parkolóházból álló, mintegy 70.000 m2 hasznos alapterületű épületegyüttes várhatóan 2009-re készül el. A két irodaépület közül az alacsonyabb több bérlő számára kínál majd helyet. A másik - az átalakulóban lévő szabályozástól függően akár 110 m magas, 30-35 emeletes - torony egyetlen bérlőé, a Raiffeisen Banké lesz. A kereskedelmi és szolgáltató üzleteket magába foglaló passzázson kívül a toronyépület tetején egy kilátó is nyitva áll majd a nagyközönség előtt. A Citadellával azonos magasságból kivételes panoráma tárul a látogatók elé, ami idegenforgalmi szempontból is érdeklődésre tarthat számot. A projekt megvalósulásával új városrészközpont jön létre, és ez húzóerőt jelenthet a környék további fejlődésére.
Finta József egyébként 2000-ben már tervezett szinte ugyanerre a helyre egy 110 méteres épületet, akkor egy izraeli befektető megbízásából. Annak idején ez nagy vitát váltott ki, s tulajdonképpen ennek következménye volt a fővárosi magasházas rendelet, amely szerint a Hungária körúton belül legfeljebb 30 méter, azon kívül 55 méter magas házak épülhetnek, nem számítva a toldalékokat.
A rendelet meghozatala előtt, a szocializmus idején magasabbra is törhettek az építők: a Nagyvárad téri SOTE-épület például 89 méter, a Váci úti Nyugdíjfolyósító 73 méter magas lett. A rendszerváltás után, de a rendelet előtt épült még a Zsarupalota is a maga 62 méterével.
A tervek még formálódnak, de az építtető elérkezettnek látta az időt, hogy a nyilvánosság elé lépjen október 24-én. „Egy magasház a város távoli pontjairól is látható, befolyásolja a városképet, ezért nemcsak a szomszédoknak illendő bemutatni az elképzeléseket" - mondta Molnár Ferenc, a Raiffeisen Ingatlan üzletág-igazgatója. „Mivel idén az Építészet Hónapja fesztivál a magas épületeket állítja a középpontba, kézenfekvő volt az időpont kiválasztása. Úgy döntöttünk, hogy a nemzetközi sztárépítészek részvételével zajló konferencia előestéjén látványos esemény keretében bemutatjuk a Raiffeisen-tornyot a budapestieknek. A majdani épületegyüttes helyén egy estére fénytornyot építünk, Kozma Péter képzőművész fényművészeti installációját egy különleges daruval magasba emelt kamera segítségével az érdeklődők elé tárjuk, hogy mit láthatnak majd a kilátóból október 30-án."
részlet a sajtóközleményből