Installáció az Ötpacsirta utcában – az 5_LET hallgatói pályázat eredménye
A Magyar Építőművészek Szövetsége országos, nyilvános ötletpályázatot hirdetett Magyarország építész- és tájépítész hallgatói részére, az Ötpacsirta utca két végének „jel"-szerű lezárására és berendezésére az Építészet Világnapja alkalmából. A nyertesek a BME hallgatói: Fekete Eliza Ticiána és Horváth Balázs lettek; fekete-fehér kordonszalagokból készült installációjuk meg is épült október 1-re.
A Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) 2012. augusztus 21-én országos, nyilvános, titkos ötletpályázatot hirdetett Magyarország valamennyi építész- és tájépítész-képző oktatási intézménye hallgatói részére, a MÉSZ székháza előtti Ötpacsirta utca két végének bármilyen szerkezettel, anyaggal történő „jel"-szerű lezárására és berendezésére az Építészet Világnapja alkalmából.
A tervezési feladat
A pályázóknak a rendelkezésre álló területen a MÉSZ székház előtti utcaszakasz - Ötpacsirta utca - lezárására és a megadott társművészetek (iparművészet, képzőművészete, zeneművészet, színházművészet…) előadásainak elhelyezésére, és a tér/terek arculatára, fő arculati elemeinek kialakítására kellett javaslatot adnia.
Az utcaszakasz lezárása csak úgy történhetett, hogy azon a rendezvény során bármikor áthalad-hassanak a megkülönböztetett jelzést használó gépjárművek. Az utca szakasz lezárását állékony, biztonságos és kivitelezhető szerkezetekkel kellett megoldani úgy, hogy azok rögzítései a határoló épületek homlokzatán maradandó nyomot nem hagyhatnak.
Az installáció bekerülési költsége maximum nettó 200.000.-Ft.
A lezárt utcaszakasznak alkalmasnak kell lennie a MÉSZ az UIA programját alapul véve szervezett Építészet Napi rendezvényének fogadására. A MÉSZ Székházának megnyitásával, valamint az utca, mint városi köztér elfoglalásával és átalakításával szeretné az Építészet Napját ünnepelni, s az ehhez kapcsolódó programsorozatot megnyitni.
A pályázatok elbírálásának főbb szempontjai
A pályázati kiírásban ismertetett program egyszerre innovatív és megvalósítható koncepciója.
Különös tekintettel:
- az ötletességre és újszerűségre
- a komplexitásra (forma, funkció, szerkezet)
- az esztétikai, művészeti értékre
A tervpályázat díjazása
A Bizottság a beérkezett pályázatok közül egyet választott ki, melyet alkalmasnak talált a meg-hirdetett program alapján a megvalósításra. A megvalósításra szánt, tervezett keretösszeg: 200.000.-Ft+áfa. A pályázat első díja tehát a megvalósítás lehetősége, emellett a zsűri második és harmadik díjat is kiosztott.
Első díjban részesült:
„Művészetek utcája" - Fekete Eliza Ticiána, Horváth Balázs (BME Építészmérnöki Kar);
Második díjban részesült:
„Hosszú ház az Ötpacsirta utcában" - Zimmerer Erzsébet, Lente Márton - MOME Építőművészet Szak;
Harmadik díjban részesült:
Répay Dorottya, Somlói Dorottya, Safranek Zita és Supala Enikő - Nyugat-magyarországi Egyetem, Alkalmazott Művészeti Intézet.
A Bíráló Bizottság tagjai
elnök: Varga Tamás DLA építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének alelnöke
tagok: Fernezelyi Gergely DLA, Józsefváros főépítésze
Ferencz Marcel DLA, Pro Architectura díjas építész
Vadász Bence, Ybl-díjas építész
titkár: Borsos András, Magyar Építőművészek Szövetsége
Összesen 21 pályamű érkezett be.
A nyertes installáció az Építészet Világnapjára megépült.
22:34
"A pályázat első díja tehát a megvalósítás lehetősége, emellett a zsűri második és harmadik díjat is kiosztott." Erre csak egy dolgot lehet mondani: lol