Katalán Kultúra Háza a Palotanegyedben – Somogyi András diplomaterve
Somogyi András Marseille-ben töltött Erasmus-féléve alatt kapott inspirációt a diplomamunkájához, amelynek témájául egy közép-európai kisugárzású, nyitott katalán kulturális központ tervezését választotta. A koncepció a VIII. kerületi Palotanegyedbe, a Krúdy utcai Darshan Udvar telkére készült, ahol az új épület a telek hosszanti tűzfalához simul, helyet adva egy hidakkal tagolt, zöldbe ágyazott udvar számára, lehetőséget teremtve egy átjáró jövőbeli létesítésére is a Baross utca felé.
Építészeti műleírás
Témaválasztás
Az előző félévet Marseille-ben töltöttem Erasmussal. Ott nagyon sok katalán barátom lett, így került hozzám közelebb kultúrájuk, amely lényegesen eltér a spanyoltól. A katalánoknak nagyon erős az identitástudatuk, nem vallják magukat spanyoloknak. Mentalitásukat a nyugalom, megfontoltság jellemzi. Saját nyelvvel, történelemmel és kultúrával rendelkeznek, egyedi művészetük pedig befolyásolta a 20. század építészeti és képzőművészeti formavilágát is: elég csak Antoni Gaudít, Salvador Dalít, Pablo Picassót és Joan Mirót említeni. A kortárs építészetben is az élmezőnyben vannak, jeles képviselői: Carlos Ferrater, Enric Miralles, RCR. Ezt a kultúrát hivatott bemutatni a Katalán Kultúra Háza (Casa Català).
A Katalán Kultúra Házát a Ramon Llull Intézet működtetné, amelynek az a célkitűzése, hogy a katalán nyelvet és kultúrát terjessze a világban. Képviseleteit a világ különböző pontjain hozza létre: Barcelonán és Palma de Mallorcán kívül Londonban, Párizsban, Berlinben és New Yorkban találhatjuk meg képviseleteiket. Közép Kelet-Európában nincsenek jelen, Budapest pedig kiváló adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy helyet adjon egy kulturális központnak.
Tervezési helyszín
A tervezési helyszín a Palotanegyedben, a Krúdy Gyula utca sétálóutcás részén, a Mikszáth Kálmán tér és Lőrinc pap tér közötti szakaszon található Darshan Udvar helyére ékelődik be. Jelenleg egy étterem és szórakozóhely működik itt. A beépítés a múltban is mindig egyszintes volt, a pesti bérházépítési láz erre a telekre soha nem jutott el. A volt klasszicista keretes beépítés homlokzata mára teljesen megsemmisült, helyette a Darshan kirívó kerámia mozaikja alkotja az utcaképet. Az épület a 3-4 szintes lakóházak között foghíjként fogható fel.
Beépítési koncepció
Ahhoz, hogy egy kultúra a mai világban fenn tudjon maradni, nyitottnak kell lennie, nem szabad elzárkóznia a külvilágtól. Nagyon fontos, hogy párbeszédben álljon a világ többi kultúrájával, csak így tud az idővel haladni, továbbfejlődni. Ez minden élő kultúrának az alapja. Ez a nyitottság visszaköszön a beépítésben is. A 8 szintes (pince, földszint + 6 emeletes) ház a volt keretes beépítés nyugati sávjában helyezkedik el. A ház öntött vasbeton falakból épül, fehér vakolattal. Az egyes emeletek kétszintenként hasonlóképpen épülnek fel: az egyiken a kiállítóterek, a másikon pedig a nyelvi órákra alkalmas kistermek, illetve az adminisztrációs pontok találhatók.
A telek fennmaradó kétharmada egy nyitott udvar, amely felett 3 híd lebeg: egy könyvtár, valamint egy nagy- és kiselőadó terem. A hidak a szomszéd épület felől tartófalakra támaszkodnak, amelyek nem rejtik el a tűzfalat, hanem függőlegesen tagolják. Az oldalfalai a nyitottság miatt teljesen üvegezettek. A hidak alsó felületét színes üvegmozaikkal, ún. trencadís burkolattal kirakva képzeltem el. Ez a katalán képzőművészetben gyakran alkalmazott elem, amelynek lényege, hogy törött színes üvegdarabokból mozaikokat készítenek. A hidak alsó felületei így festményekké alakulnak át.
Ennek a nyitott beépítésnek köszönhetően a Katalán Udvar a környező épületek hátsó udvarain keresztül összenyitható a Baross utca 40. alatt lévő, rendezetlen állapotú, üresen álló földszint + 1 emeletes műemlék épülettel. Ez átjárási lehetőséget jelent a Krúdy és a Baross utca között, a Horánszky utca meghosszabbított vonalában, a Katalán Udvaron keresztül. Ezáltal egy újabb városi tér jöhetne létre, az udvarok élettel telnének meg.
Építészet
Az udvarban különféle teraszokat, pihenőhelyeket találhatunk. A legalsó szint a régi keretes beépítést idézi fel, ugyanis a keleti sáv szintén alápincézett. Itt helyezkedik el a kézműves órákra alkalmas műterem, túloldalt pedig a kávézó és klubtér található. Az így kialakuló belső, de nyitott udvar lehetőséget ad a visszahúzódásra, ahol ki lehet kapcsolódni a város nyüzsgéséből. A földszinti udvar az átjárhatóságnak köszönhetően élettel telik meg. Az emeleti hidakon teraszok találhatók, amelyek a pihenést szolgálják és más-más karaktert mutatnak. A legfelső szinten egy tetőterasz helyezkedik el, ahonnan a város felett el lehet látni, mert magasabban helyezkedik el, mint a nyugati szomszéd épület, így ott a szintmagas attika mellvéddé alakul át.
A beépítés fontos eleme a növényzet, amely az udvart zöldbe borítja. Elöl egy tulipánfa fogadja az udvarba lépőket. Ez egy Magyarországon is honos fafajta, amely mediterrán hangulatot áraszt. A tűzfalakat futónövények díszítik: vadszőlő, iszalag és lila akác. A telek hátsó részét - az udvar ideiglenes lezárásaként - virágágyás választja el a szomszéd épület hátsó udvarától, amíg el nem készül az átjárhatóságot biztosító projekt.
Az épület fontos eleme az utcai homlokzat, amelyen damilokat feszítettem ki. Ez egy különleges, időtlen, transzparens és önmagában is szép hártyát képez, amelyen megcsillan a fény, hangot is tud adni, ezen kívül plakátok rögzítésére és vetítésre is alkalmas. Ez a hártya egyfajta lezárást biztosít a Krúdy utca felől, és hangsúlyozza, hogy nem egy utcába lépünk be, hanem egy udvarba.
Összefoglalás
A Katalán Kultúra Háza tehát nem egy idegen test Budapest központjában. Bekapcsolódik a város vérkeringésébe, együtt él vele, ahogyan a világ nemzetei élnek egymásra hatva, egymás mellett, együtt.
Somogyi András
Casa Català – Katalán Kultúra Háza, Somogyi András diplomaterve
tervezés éve: 2012
bruttó szintterület: ~ 300 m2
konzulensek:
építész konzulens: Fejérdy Péter DLA
épületszerkezet: Kuntner Ferenc
tartószerkezet: Dr. Armuth Miklós
építéskivitelezés: Lepel Adrienn PhD
épületgépészet: Dr. Palócz Miklós
épületvillamosság: Filetóth Levente PhD