Két kategóriában is a legjobb 10 között a Minusplus az AIT Global Award 2012 versenyében
Az ismert német építészeti folyóirat által meghirdetett AIT Global Award 2012 pályázaton kiemelkedő sikert ért el a Minusplus csapata (Alexa Zsolt, Rabb Donát, Schreck Ákos, Turai Balázs, Molnár Tímea). A 2009-ben a Ludwig Múzeumba készített installációjuk, a Fényjátékosok című kiállítás a Next Generation (under 40) és a Public Buildings, Interior kategóriában is az első tíz díjazott közé jutott.
Az ismert német építészeti folyóirat, az AIT által meghirdetett díjra 47 ország 825 építészirodája 1750 pályaművet nyújtott be 20 különböző kategóriában. A zsűri minden kategóriából tíz pályaművet választott be a döntőbe, melyek közül hármat jelölt díjazásra. Az elismeréseket 2012. április 19-én adták át Frankfurtban, ahol a Szent Jakab Zarándokház és Kápolna (CZITA Építésziroda, Czigány Tamás, Papp Róbert, Cseh András) 1. díja mellett született egy másik magyar siker is. A Minusplus csapata (Alexa Zsolt, Rabb Donát, Schreck Ákos, Turai Balázs, Molnár Tímea) által a Ludwig Múzeumba készített installáció, a Fényjátékosok című kiállítás a Next Generation (under 40) és a Public Buildings, Interior kategóriában is az első tíz díjazott közé jutott.
A kiállítási koncepció bemutatása
A kiállítási installációt két egymással és a kiállítás anyagával – Kepes György és Frank J. Malina fénnyel kísérletező műveivel – szorosan összefüggő koncepció szervezi.
Az első a múzeumi terekben a fénytörések és -visszaverődések elvére szerkesztett, de szabadon bejárható útvonal, mely egyben az installációk és bútorok elhelyezését is meghatározta. A kiindulási koncepcióban még közel folytonosnak gondolt podesztsor a látogatók számára fénypontokként megjelenő képek soraként lett volna érzékelhető a sötét terekben. A kiállított művek igényeinek és a kurátori koncepciónak megfelelően végül a bútorok és installációs falak elhelyezése rajzolja ki a kiállítóterekben visszaverődő fénysugár vonalát. A világító belsejű bútorok nyitott végfalai is ezt a hatást erősítik.
A művek eltérő tulajdonságaira és megvilágítási igényeire adott válasz a termek színezési koncepciója. A kiállítóterek a művekhez igazodva egy folytonosan sötétedő térsor részeivé váltak. A Kepes fotogrammok világosszürke termeiből a látogatók egyre sötétebb festésű tereken át juthatnak el Malina világító lumidyne képeinek fekete termeibe. A központi terem, mely a művészi kapcsolódások tere, önmagán belül is megvalósítja ezt a világos-sötét átmenetet.
A sötétedő termek atmoszférájához illeszkedve a képek megvilágítására mindenhol helyi világítás szolgál. A kiállítotott művekhez kapcsolódó dokumentáció ezzel szemben a természetes fénnyel megvilágított, így a dokumentumok, könyvek olvasásához kellemes környezetet biztosító ablakos terembe került.
Kurátorok: Nina Czeglédy, Kopeczky Róna
Kiállítástervezés: Minusplus - Alexa Zsolt, Rabb Donát, Schreck Ákos, Turai Balázs, Molnár Tímea
Megrendelő: Ludwig Múzeum
Fotó: Bujnovszky Tamás
Építés éve: 2009
21:44
absolutely nice to hear that. cheers
06:15
Gratulálok !!!!!