Kihirdették az idei Prima Primissima díj jelöltjeit
Az idei Prima Primissima díj magyar építészet és építőművészet kategóriájának jelöltjei Tima Zoltán, Pelényi Margit és Winkler Barnabás, de a hagyományokhoz híven idén is választanak majd közönségdíjast is.
Csányi Sándor az MTI kérdésére elmondta, hogy a 14. alkalommal meghirdetett díj struktúrája nem változik: minden kategóriában három jelölt (Prima) közül kerül ki a Prima Primissima díjazottja; a Primák 5 millió, a Primissimák 15 millió forintot vehetnek át a díj mellé.
Mint hangsúlyozta: a tizennégy éve Demján Sándor által alapított, négy éve az OTP által fenntartott díj tradícióvá vált. A Junior és megyei díjazottakkal együtt már 1700-an kaptak díjat az alapítványtól. A Primák és Primissimák közé az idei kitüntetettekkel együtt már 430-an tartoznak, ők összesen 3,5 milliárd forintot kaptak az elismerés mellé - számolt be a kuratórium elnöke.
A jelöltek köre idén is rendkívül széles volt, hétszáz kiválóság közül választották ki a harminc Primát; a legtöbb jelölés a színház- és filmművészet kategóriában érkezett - közölte Csányi Sándor, hozzátéve: az előzetes jelöltek közül az adott területek szakértőinek javaslatai alapján választottak Primákat.
A magyar építészet és építőművészet kategória jelöltjei
Pelényi Margit, építész
Ybl-díjas építész. 1975-ben szerzett diplomát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán. Számos középületet tervezett: Pécsváradra tanuszodát és sportcsarnokot, Siklósra könyvtárat. Gyakran vállal feladatot nehéz sorsú, bajban lévő közösségek megsegítésére, így Mánfára a Collegium Martineum, Sajókazára a Dr. Ámbédkár iskola új épületét tervezte. A délszláv háború után templomrekonstrukciókban vett részt, az Ormánságban református fiatalok, Pécs környéki falvakban fiatal roma házaspárok számára alakított át pusztuló parasztházakat. Legtöbb munkája és élete Pécshez köti. Szemléletét egyszerre jellemzi a modernista hagyomány tiszta és pontos logikája és az egyedi helyzet iránti empátiából születő, poétikus megfogalmazás. Különleges családi házai, a belvárosban található belsőépítészeti munkái, az Uránvárosi Laterum munkásszálló átalakítása, avagy a lakótelep szélén megépült 120 lakásos szociális bérház-komplexum a kritika által ünnepelt alkotások. Műemléki környezetben is több munkája valósult meg: legújabban a hosszúhetényi malom megmentésével létrehozott vendéglő vonzott nemzetközi figyelmet.
Tima Zoltán, okleveles építészmérnök
1989-ben szerzett diplomát a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán. 1992-94 között végezte el a Mesteriskola XII. ciklusát. A diploma megszerzése óta a Középülettervező Vállalatnál (jelenleg KÖZTI Zrt.) dolgozik, kezdetben Marosi Miklós munkatársaként, 2000-től stúdióvezetőként. Jelentősebb megvalósult munkái közé több irodaház, lakóház, a Liszt Ferenc Repülőtér SkyCourt épülete, valamint a Kossuth tér felszíni rendezése, az Országházi Látogatóközpont és Múzeum tartozik. Tervezői tevékenysége mellett számos szakmai szervezetben vállal feladatot. A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karának meghívott előadója, diploma bizottsági elnöke. 2012 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja. Eddigi munkásságát többek között Pro Architectura és Ybl díjjal ismerték el.
Winkler Barnabás. építész
Ybl Miklós-díjas építész. 1970-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki diplomát. Jelentősek ipari-, egészségügyi es kereskedelmi épületei. Többek között a Campona Szórakoztató- és Bevásárlóközpont Budafokon, vagy a 24 tantermes általános iskola, hat csoportszobás óvoda, zeneiskola, hangversenyterem és sportcsarnok együttese Szigetszentmiklóson. Számos családi- és társasház színesíti építészeti tevékenységét. 2003-ban alapította meg a HAP Galériát, amelyben több mint száz kiállításon mutatta be a múlt század legjelentősebb hazai építészeinek és Sopron jelentős képzőművészeinek munkásságát. Tizenkettedik éve adjak át a Galériában az általa alapított Molnár Péter-emlékdíjat fiatal építészeknek. Építészeti értékeink megmentésében és megismertetésében való folyamatos tevékenységéért 2005-ben Kós Károly-díjjal jutalmazták. 2010-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagjává választotta.
A jelöltek
Magyar irodalom kategória:
- Ács Margit író, műkritikus
- Rónay László irodalomtörténész, tanár
- Vámos Miklós író
Magyar színház- és filmművészet kategória:
- Andorai Péter színművész
- Kútvölgyi Erzsébet színművész
- Marton László rendező
Magyar képzőművészet kategória:
- Benkő Imre fotográfus
- Bukta Imre képzőművész
- Olasz Ferenc fotográfus, filmrendező
Magyar tudomány kategória:
- Bihari Mihály jogász, politológus
- Maróth Miklós klasszika-filológus, orientalista
- Perner Ferenc sebész
Magyar oktatás és köznevelés kategória:
- Földes Imre zenetörténész, zenepedagógus
- a Hejőkeresztúri IV. Béla Általános Iskola
- Szarka Attila gyógypedagógus
Magyar építészet és építőművészet kategória:
- Tima Zoltán építész
- Pelényi Margit építészmérnök
- Winkler Barnabás építész
Magyar sajtó kategória:
- Baraczka Eszter, a közmédia brüsszeli tudósítója
- Oplatka András történész, újságíró
- Végh Alpár Sándor tárcaíró, publicista
Magyar sport kategória:
- Földi Imre olimpiai bajnok súlyemelő, edző
- Kőbán Rita kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, edző
- Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívó, edző
Magyar népművészet és közművelődés kategória:
- Maczkó Mária népdalénekes
- Mikulás Ferenc stúdióvezető, producer
- Szokolay Dongó Balázs népzenész
Magyar zeneművészet kategória:
- Balázs János zongoraművész
- Medveczky Ádám karmester
- Vigh Andrea hárfaművész, a Zeneakadémia rektora