Kísérleti bútorok barkács és tüzép termékekből
A /nodesignforpeople egy a design határterületén elhelyezkedő kísérleti projektsorozat, melynek első, nyári kollekciója a DIY kultúra önmagára visszaható kérdéseivel foglalkozott. Bútorok Do It Yourself módjára, kicsit másképp, mint ahogy megszoktuk.
A kollekció minden egyes bútorához tartozik egy-egy képregény, amelyek a bútorok tervezésének valamint létrejöttének inspirációs hátterét és folyamatát hivatottak ábrázolni. Mindazon valós döntéseket, lelkesedéseket és kudarcokat, amelyek a kollekció létrejötte során a tervezés teljes értékű részei voltak és ezen keresztül maguknak a bútornak is a részeivé váltak. Így a /nodesignforpeople bútorok nem csak használhatóak, de olvashatóak.
A nodesignforpeople projekthez készült képregények láttatni kívánják a bútorok mögötti inspirációkat és magának a készülésnek a menetét. Tekintve hogy korunk közkeletű design-marketing eszköze a design termékek mögött található történet ismertetése (storytelling in design) így a képregények erre kívánnak reflektálni nyilván a Do It Yourself tematikáján belül. Ezért az egyes képregények mind az anyagbeszerzések módját mind pedig a városi megfigyeléseket pontosan kívánják dokumentálni. A nyelvezetük pedig, mint ahogyan az egész nodesignforpeople projekt is, vállaltan naiv hangot üt meg, egy a világra abszolút gyermeki szemmel tekintő, de mégis érett tervezői elképzelésekkel rendelkező személy/személyek hangját. Emellett a képregények hangvétele természetesen irodalmi intonációjúak is, ezzel vállaltan utalva akár Janáky István a magyar építészet kiemelkedő alakja vagy akár Rajk László képregényszerű építészeti terveire, gondolataira. Állítjuk, hogy maguk az egyes bútorokhoz tartozó képregények ugyanúgy teljes értékű részeik a bútoroknak, mint azok valóságos fizikai megjelenésük. Éppen ezért a bútorok és a hozzá tartozó képregények külön-külön, egymástól szétválasztva csak nehezen értelmezhetőek.
A /nodesignforpeople projekt egy a designból önmagából és a tervezői lét félresiklásaiból táplálkozó, elhatározásaiban kollektivista, megvalósulásában individualista projekt, amely saját gőgjében úgy nem hivatott kényelmesebb világot teremteni senki számára, hogy közben hirdeti a mindennapi adottságok és inspirációk mindenki számára elérhető eredendő kényelmét. A használhatatlan használhatóságát, az eszköztelenség eszközszerűségét, az ebből kibomló szépséget és természetességet.
A /nodesignforpeople mindezek okán egy önmagát folyamatosan felszámoló és újraértelmező designprojekt, amely mögött nem egy tervező áll, hanem a mindenkori design önmagát marcangoló magabiztos bizonytalanságának tervezőn keresztüli manifesztációja. Így tehát a /nodesignforpeople projekt névtelen.
/n