Konferencia az operatív városfejlesztés sikeres módszereiről
Nagy érdeklődéssel kísért, jelentős nemzetközi városfejlesztési konferenciának adott otthont a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara május 19-én.
Nagy érdeklődéssel kísért, jelentős nemzetközi szakmai konferenciának adott otthont a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara május 19-én. Óriási siker volt az operatív városfejlesztés bevált európai és hazai eszköztárát bemutató konferencia. Magyar, horvát és francia résztvevőkkel telt meg a Műszaki Kar 200 fős előadóterme.
A rendezvény a Városfejlesztés Zrt kezdeményezésének és szakmai előkészítő, szervező munkájának köszönhetően került megrendezésre a PTE PMMK és a Magyarországi Francia Nagykövetség, valamint a Francia Intézet között kialakított együttműködés szellemében, a MUT Tolnai-Baranyai területi csoportjának segítségével.
A magyar EU-elnökség időszakára szervezett építészeti és urbanisztikai rendezvényekhez kapcsolódó, európai együttműködéssel megszervezett szakmai program megvalósításában partner volt a MTA PAB és a DDÉK is.
A konferencia kiemelt előadója Michel Rousset főépítész és vezető urbanista, a párizsi Politikatudományi Intézet – a Science Po, az „urbanisztika európai Harvardjának" – professzora, a városfejlesztési képzés egyik vezetője, három évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező gyakorló városrendező-városfejlesztő volt.
A konferencián sor került egy pódiumbeszélgetésre is, Bernard Boclé, Magyarországon élő városfejlesztési szakember és Aczél Gábor, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke részvételével, amelynek témája a 20 éve működő magyarországi francia operatív városfejlesztés és az európai minta alapján létrehozott első magyar városfejlesztő társaság, a SEM IX megalakítása volt. A pódiumbeszélgetésen részt vett Gegesy Ferenc volt ferencvárosi polgármester is, a IX. kerületi városfejlesztő társaság megalapítója.
A konferencia abba a jól működő, összehangolt operatív városfejlesztési módszertanba és eszköztárba – jogi, szabályozási, szervezeti és finanszírozási eszközök körébe – nyújtott bepillantást, amellyel a mai Franciaország kiépült az elmúlt hat évtized folyamán, és amelynek legújabb eszközei a néhány hete zárult nagy sikerű Grand Pari(s) kiállításon bemutatott stratégiai tervek megvalósításának gyors elindítását is lehetővé teszik, továbbá a Magyarországon bevált módszertan és eszköztár kialakításához is mintaként szolgáltak.
A pécsi nemzetközi konferencia lehetőséget nyújtott arra, hogy a résztvevők hiteles szakmai forrásból, külföldi utazás nélkül jussanak átfogó ismeretekhez a bevált nyugat-európai városfejlesztési gyakorlat működéséről és az ehhez illeszkedő, bevált magyarországi eszköztár kialakulásáról.
A konferencián nagy számban jelentek meg építész urbanisták, főépítészek, továbbá városfejlesztő társaságok vezetői, pénzügyi és műszaki menedzserei, valamint regionális fejlesztési ügynökségek szakemberei és önkormányzati városfejlesztő szakértők, akik számára az esemény különösen érdekes volt, hiszen nekik megkerülhetetlen szerepük van az épített városi szövet alakítására irányuló életképes városfejlesztési akciók előkészítésében és megvalósításában.
A konferencia az alábbi program szerint zajlott:
09.00-09.30 Résztvevők érkezése és regisztráció
09.30-10.00 Köszöntők
Dr. Bachmann Bálint, dékán
Dr. Zeller Gyula, rektorhelyettes
Dr. Páva Zsolt, polgármester
Szőcs Géza kulturális államtitkár üdvözlő levele
François Laquièze, Budapesti Francia Intézet igazgatója
A délelőtti program moderátora Dr Hübner Mátyás prof. habil. DLA
10.00-11.00 A városfejlesztés eszközeinek típusai és szereplőinek rendszere, különös tekintettel az operatív városfejlesztés két fajtájára a parcellázásra és az akcióterületek összehangolt fejlesztésére (ZAC) - előadó: Michel Rousset, a Science Po professzora, az ottani urbanisztikai képzés egyik felelőse
11.00-11.30 Kávészünet
11.30-12.30 A városfejlesztés folyamatban lévő reformja, új adózási rendszere és a folyamatban lévő vita a projekt alapú városfejlesztésről (felidézve a nagy korszakokat, amelyek az elmúlt 40 év során meghatározták a francia városfejlesztést) - előadó: Michel Rousset, a Science Po professzora, az ottani urbanisztikai képzés egyik felelőse
12.30-14.00 Ebédszünet
A délutáni program moderátora Berkecz Balázs, a MUT Tolna-Baranyai területi csoportjának vezetője
14.00-14.15 Dr. Szaló Péter helyettes államtitkár nevében Klakler Judit vezető főtanácsos köszöntötte a résztvevőket
14.15-15.00 Egy 20 éve működő magyarországi operatív városfejlesztés, a budapesti SEM IX Városfejlesztő Zrt születése és fejlődése.
Pódiumbeszélgetés a társaságot létrehozó partnerek együttműködéséről - a tanácsadó, a poltikius és az építész-urbanista szemszögéből - Bernard Boclé Magyarországon dolgozó francia építész-urbanistával, Gegesy Ferenccel, aki 20 évig volt Budapest IX. kerületének polgármestere és Aczél Gábor Ybl-díjas építésszel, a MUT elnökével, a SEM IX Városfejlesztő első vezérigazgatójával, a Városfejlesztés Zrt igazgatóságának elnökével
15.00-15.30 A franciaországi operatív városfejlesztés néhány mai példája magyar szemmel – előadó: Bede István DLA, egyetemi docens
15.30-16.30 Sikerek-Kudarcok-Tapasztalatok – Gondolatok a pécsi városfejlesztési projektekről
- A „Pécs világöröksége turisztikai vonzerő fejlesztése" című, a Regionális Operatív Program támogatásával megvalósított történeti városközpont-rehabilitációs projekt bemutatása - előadó: Dr. Szabó Éva egyetemi docens, a projekt műszaki menedzsere
- Egy infrastrukturális nagyprojekt városfejlesztési hatásai – előadó: Dr. Kovács Katalin, Pécs MJ. Város Önkormányzata, az ISPA projekt vezetője
- Városfejlesztési nagyprojektek tervezése a pécsi EKF példáján – előadó: Dr. Tóth Zoltán egyetemi tanár, Ybl-díjas építész, az EKF program építész koordinátora, a MUT alelnöke
16.30-16.45 Konklúziók és perspektívák – Bajnai László, a Városfejlesztés Zrt. vezérigazgatójának záró gondolatai
A konferencia sikere, a hatalmas érdeklődés bebizonyította, hogy az építészek, urbanisták, a városfejlesztő társaságok és az önkormányzati városfejlesztési szakemberek élénk érdeklődést táplálnak a közszféra által kézben tartható, életképes városfejlesztési projektek előkészítésének és megvalósításának fejlett eszközei és műhelytitkai iránt. Sokan szeretnék jobban megismerni és elsajátítani azt a bevált módszertant, amely lehetővé teszi kiegyensúlyozott, átlátható és fenntartható gazdálkodáson alapuló önkormányzati városfejlesztési projektek megvalósulását. A közjót szolgáló operatív városfejlesztési ismeretek terjesztésében fontos mérföldkövet jelent a pécsi rendezvény, amelynek fényében világossá vált az is, hogy az operatív városfejlesztés egy rendkívül összetett rendszer, amelynek a közösség szempontjából hatékony működtetéséhez elengedhetetlen a szakemberek képzése, a rendes egyetemi oktatás és a posztgraduális felsőfokú programok keretében egyaránt. Ezért a konferencia szakmai szervezésében együttműködő partnerek kifejezésre juttatták azt a szándékukat, hogy nemzetközi együttműködésük keretében előrelépjenek az operatív városfejlesztés egyetemi oktatásának kialakítása érdekében.
Pécs városa, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara – ahol közel 50 éve folyik műszaki, ezen belül építészmérnöki, építőművészeti képzés, és 2011-ben immár 20 éve településmérnöki képzés is – valamint az egyetem további karai, kitűnő terepet biztosítanak ezen nagyívű program megvalósításához.