Közösségi irodaként született újjá a Goldberger Textilgyár egyik emelete
Ingyenes héttel nyitott meg a nemzetközi Puzl CowOrKing új közösségi irodája a Goldberger Textilgyár 1930-as évekből származó filmnyomó épületében. Bolgár építészek az indusztriális elemeket megőrizve modern irodatérré alakították az első emeletet, de a tervek szerint a következő években a földszintet és a másik két szintet is berendezik majd. A 850 főt kiszolgálni képes komplexumban lesz étterem, kávézó, bár, a gyár egykori textilgőzölője pedig magas belmagasságú rendezvénytérré alakul.
A Goldberger Textilgyár története 1784-ben kezdődött, amikor Goldberger Ferenc megalapította kékfestő üzemét Óbudán, a Lajos utcában, melynek épületében ma a Goldberger Textilipari Gyűjtemény található. A kis vállalat a 19. századra nagy textilgyárrá fejlődött, a 20. század elején pedig több európai országban is leányvállalatokat nyitott. A hengernyomás növekvő helyigénye miatt Dr. Buday-Goldberger Leo 1923-ban egy új, egyemeletes hengernyomó műhelyt és raktárat építtetett, amelyet 1937-ben Fenyves és Fried építészei két további emelet hozzáadásával bővítettek az új síkfilmnyomó berendezések számára. Itt került kialakításra a Puzl CowOrKing irodatere.
A nemzetközi hátterű Puzl CowOrKing indusztriális, nagy múltú épületeket alakít át munkakörnyezetté informatikai cégek és startupok számára, kifejezetten a Közép-Kelet Európai régióra fókuszálva. Első coworking terüket Szófiában hozták létre, a budapesti iroda terjeszkedésük következő állomása. A Goldberger-gyár tereiben kialakított coworking tér is az IT-szektorban működő vállalkozásokat célozza meg elsősorban, de a startupok, a hibrid munkaerő és a digitális nomádok részére is nyitva áll, akik a hagyományos irodai munkakultúrától eltérő, együttműködésen alapuló és szolgáltatott munkavégzésre vágynak.
Miért a régi Goldberger Textilgyár?
Az építészek elmondása szerint Budapestre azért esett a választás, mert Közép- és Kelet-Európa egyik legdinamikusabb városa, erős IT ökoszisztémával. Mintegy kétszáz potenciális helyszín közül választották ki a Goldberger Textilgyár területét. Óbuda nem csak az üresen álló gyárak miatt volt érdekes a tervezőknek, hanem azért is, mert méretéből adódóan nagyon színes és érdekes mixe az ipari, lakóövezeti, kommerciális és zöldövezeteknek. „Kifejezetten olyan ingatlant kerestünk, ami nem a városközpontban található, de közel van a lakóövezethez és a természethez is, mindemellett tömegközlekedéssel a központ is 15 perc alatt elérhető" – mondja Tóth Zsófia, a budapesti létesítmény társalapítója.
Az épületegyüttes revitalizációja során az új értékek létrehozása mellett legalább ugyanolyan fontos volt a meglévő történelmi és műemléki értékek megőrzése. „Az újépítésű lakó- és irodaházak dömpingjében mi inkább szeretnénk megőrizni az épített történelmet, aminek sokkal nagyobb unikalitása van, mint az egyen betonkockáknak. A múlt fokozatos eltüntetése helyett célunk inkább megmutatni azt" – teszi hozzá Tóth Zsófia.
Együttműködést ösztönző terek
A Puzl CowOrKing nem csak irodaterek, hanem egy IT és startup ökoszisztéma és tudáshálózat fejlesztésén is dolgozik, ennek megfelelően az épületet olyan megoldásokkal szándékoztak újratervezni, amelyek elősegítik a cégek közötti együttműködést és a kreativitást. A tervezők szerint a Goldberger régi gyárépületének számos előnyös tulajdonsága van a modern irodaházakkal szemben, melyeket maximálisan igyekeztek kiaknázni a kialakítás során. „A teljes terület több, mint 8,000m2. Az épület rugalmasan és változatosan osztható, magas belmagasságú, tágas belső terekkel rendelkezik, emellett az utcai és az udvari homlokzat óriási ablakfelületei, valamint az épület stabil szerkezete mind előnyt jelentett a fejlesztéskor" – mondja Dima Gyudzhenova, a Puzl CowOrKing főépítésze.
A felújítás
Az épületnek csak a homlokzata áll a homlokzata áll ipari műemlékvédelem alatt, de az építészeti kialakítás során törekedtek rá a tervezők, hogy a Goldberger gyárépület lehető legtöbb elemét megőrizzék. Az épület eredeti építészeti elemei, falazatai, látványos tartószerkezetei és hatalmas ablakportáljai adják az új dizájn meghatározó elemeit. A régi téglafalazatokat, födémszerkezeteket belső látszóbeton szerkezetek, valamint fémből, fából, üvegből és téglából készült belsőépítészeti megoldások egészítenek ki; minden bútor egyedi tervezésű. A közösségi és irodaterek tagolását galériázással, valamint szinteltolásokkal oldották meg; utóbbira a változatos térélmény kialakítása mellett azért is volt szükség, hogy lehetővé váljon a kilátás az ablakokból.
A kialakítás során hangsúlyos szerepet kaptak a környezeti, fenntarthatósági és energiahatékonysági szempontok is: ügyeltek a minél alacsonyabb károsanyag- kibocsátásra, a költséghatékony hűtésfűtésre, az energiatakarékos és intelligens világításra, zöldfalak kialakítására és a természetes anyagok használatára, például az agyag vakolat esetében.
Irodaparkok helyett közösségvezérelt coworking?
A coworking mint üzleti koncepció mára eltávolodott attól, hogy csak szabadúszókat és digitális nomádokat szólítson meg. „Egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy a nagyobb cégek is nagyra becsülik ezeket az all-inclusive, teljesen felszerelt és berendezett munkaterületeket, amelyek a rugalmasan alakítható irodák, játékszobák és rendezvényterek mellett valódi üzleti közösséget és fontos szolgáltatásokat is kínálnak a négyzetméterek szimpla bérbeadása helyett" – mondja Thibaut Taittinger, a Puzl CowOrKing alapító ügyvezetője. „Különösen az IT- és startup szektorra jellemző, és a magyar piacon is megfigyelhető, hogy az irodai szolgáltatások mellett a nehezebben számszerűsíthető tényezők is egyre jobban felértékelődnek az irodatér kiválasztásakor: egy támogató közösség, az inklúzió, a munkaterületek valódi fenntarthatósága és a hangulat, a hasonló gondolkodású közösség, a tanulási és szórakozási lehetőségek. Mindezek hozzáadódnak a téglából és betonból készült infrastruktúrához" – mondja a Puzl CowOrKing ügyvezetője.
Több mint coworking: IT hub
A budapesti Goldberger Textilgyárban nyitó coworking és hub novembertől várja a helyi IT- és startup cégeket, elegendő helyet biztosítva számukra a növekedéshez is. A fejlesztők szerint az irodatér lehetőséget biztosít, hogy a különböző IT szakemberek, startupok, fejlesztők együttműködjenek, megosszák az ötleteiket és tapasztalataikat, emellett tanfolyamokat és mentorálási lehetőségeket is nyújt. Kapcsolatokat épít a helyi befektetői körökkel az IT és startup ökoszisztéma fontos szereplőivel, egyetemekkel és más oktatási központokkal, valamint érdekképviseletet, tudásátadást és közös rendezvényeket kínál, és gidat épít a magyar és a bolgár IT és startup közösség között. Teret biztosít mind az egyszemélyes, mind a nagyobb, akár 50 fős vállalkozások számára, legyen az startup, vagy egy már befutott nemzetközi szinten ismert cég – mondja Thibaut. „A vállalkozások és az általuk hordozott tudás mixének kialakítására törekszünk."
Jövőbeli fejlesztések
A Puzl CowOrKing első fázisa mindegy 200 informatikus és IT-szakember számára biztosít majd közösségi munkafeltételeket, egyéni és csoportos munkaasztalokat, 6-25 fős irodákat, privát telefonfülkéket, 7 tárgyalót, teljesen felszerelt konyhát, és ultragyors internetet. A főépület földszintjén később étterem, kávézó, bár, kiszolgáló helyiségek lesznek kialakítva. Az udvari épületekben és részben azok helyén tágas közösségi terek és egy egyedi, rendkívül magas belmagasságú rendezvénytér valósul meg a gyár egykori textilgőzölő egységében. A teljes projekt megvalósulása nyomán összesen 850 fő befogadására lesz képes az épületkomplexum. A következő fázisok évente kerülnek átadásra.
Nyílt coworking hét - Ingyenes próbalehetőség
A Puzl nyílt coworking hetet szervez november 11. és 15. között. Bárki ingyenesen csatlakozhat, és egy teljes hétig dolgozhat a Lajos utca 126-130. alatt található coworking térben a 9:00 és 18:00 közötti nyitvatartási időben. Részletek ezen a linken.
Forrás: sajtóközlemény