Lakásépítés: fele olyan hosszú és fele olyan intenzív konjunktúra várható
Hét szűk esztendő után a 2016-ban tapasztalt kereslet növekedés tartja lázban a piacot. Azok a cégek is komoly várakozással tekintenek az idei évre, melyek tavaly még nem érezték a piacélénkítő intézkedések hatását. De vajon meddig tart mindez és vajon "eladjuk" 2019-ig a következő pár évet is? Ennek reális megítéléséhez kínál adatokat az Építési Piaci Prognózis, amelynek elkészült az idei frissítése.
A néhány év után ismét kiadott hiánypótló anyag az elkövetkező évek építési piacának számszerű becslései mellett olyan trendek elemzésére is vállalkozik, amelyek az építőipari cégek középtávon gondolkodó és tervező vezetőinek döntéseit segíti.
Ami a legfontosabb: a növekedés motorjaként az elkövetkező években a lakásépítést emeli ki, de előrejelzése szerint a konjunktúra fele olyan hosszú és fele olyan erős lesz, mint amit 2000-2009 között éltünk meg. Sőt, az őszi becsléseket finomra hangolva, a prognózis a felfutást még intenzívebbnek és sajnos még rövidebbnek várja. Az építőiparban más iparágakhoz képest meglepően kevés hivatalos és megbízható adat áll rendelkezésre a jövő és a döntések megalapozott tervezéséhez.
Az építőipari marketing szakérője, a Build-Communication megbízásából 2016 év végén, ismét Varga Dénes, közgazdász szakmai irányításával készült el a 115 oldalas hiánypóló tanulmány, amelynek frissítése (37 oldalon) a 2017. első negyedéves építési adatok megjelenése után készült el. Az új, tavaly őszihez hasonló terjedelmű anyag 2017. novemberében várható.
Az EU támogatások felhasználásának alacsony hatékonysága később okozhat gondot
Varga Dénes szerint ma Magyarországon a kormány gazdaságpolitikája határozza meg leginkább az építési piac jövőbeli lehetőségeit. "Ami a külföldről beáramló működő tőke szerepét illeti, annak hatása a magyar gazdasági növekedésre 1994-2007 között igen jelentős volt. Ma már viszont az uniós támogatások hatása jelentősebb. Az éves átlagban bejövő, mintegy nettó 1000 milliárd forint uniós támogatás akkor is jelentősen emeli az építési keresletet, ha azt alacsony hatékonysággal használjuk fel. Az uniós támogatások alacsony hatékonyságú felhasználásának negatív következményei meg inkább hosszabb távon jelentkeznek majd." – hangsúlyozta a Világgazdaság Ingatlan konferenciájának előadójaként az Építési Piaci Prognózis vezető elemzője, aki számos kormány építésügyi tanácsadó testületének tagjaként is dolgozott, most pedig másoknál pesszimistábban ítéli meg a lakásépítési konjunktúrát.
A prognózis gazdasági előrejelzése már a 2017-2019-es időszakra is pesszimistább, mint a kormány, vagy az MNB prognózisai: 2017-re 3,3 százalékos, 2018-ra 3,6 százalékos, 2019-re mindössze 1,9. 2020-ra pedig 1,2 százalékos GDP növekedést vár. Az építőipari teljesítmény értékét tekintve a prognózis a tavalyi mintegy 18 százalékos visszaeséshez képest idén 18 százalékos, 2019-ben, ennél is magasabb, 20 százalékos növekedést valószínűsített. Viszont 2019-ben 2 százalék körüli, 2020-ban ennél is nagyobb, akár 10 százalékos visszaesésé is lehet. A lakásépítés volumenének bővülését idén 55 százalékra teszi az év végéig.
Még intenzívebb és sajnos még rövidebb lesz a felfutás
A lakásépítésben 2016-tól összességében négy, a korábbiakhoz képest jó évet harangozott be az óvatos előrejelzés. Ez most annyiban módosult, hogy az még intenzívebb lehet, ám a csúcspont nem 2019-ben, hanem már 2018-ban valószínűsíthető, akár 25 ezret megközelítő lakásszámmal. Ennek oka, hogy úgy tűnik, az élénkítő intézkedések jobban megmozdították a piacot, ugyanakkor a határidőhöz kötött kedvezményes ÁFA hatását ma már jobban meg lehet ítélni. Amellett viszont kitart Varga Dénes, hogy a gyors felfutás ellenére 2020-ban már ismét jelentős csökkenés várható a lakásépítésben, és a gazdasági növekedés viszonylag magas ütemét a kormányzati várakozásokkal szemben továbbra sem tartja fenntarthatónak.
A Prognózis az elkövetkező évekre konkrét lakásszámokat határozott meg. A 2017. évi frissítés a 2018-ig tartó időszakra megyénként ad kész lakások tekintetében becslést, régiónként viszont 2021-ig. A megyei szintű lakásszámok még részletesebb elemzése az őszi, új anyagban várható.
Az Építési Piaci Prognózis tartalmáról általában
Az évente kiadni tervezett anyag makrogazdasági elemzését az egyes részpiacokra és régiókra vonatkozó helyzetelemzés és előrejelzés követi. A lakáspiac esetén az építési engedélyek és a kész lakások várható számával régiónként kínál adatot. A 2016. szeptemberében kiadott anyag része volt a kivitelezésben és az önkormányzatok e területén dolgozó szakemberek véleményének elemzése is, amelynek alapja kifejezetten e célra készült telefonos felmérés volt. A tervek szerint a 2017. novemberére várható új Prognózisban ez a felmérés is frissül.
forrás: Build-Communication