Lovasklub és sporttelep Dunaharasztin
A tervezés során arra törekedtem, hogy színvonalas helyszínt biztosítsak Dunaharaszti lovaséletének egy arra alkalmas területen, a természethez való közelséget megőrizzem, és a klub alkalmas legyen más közösségi események lebonyolítására is.Brauswetter Dóra diplomaterve.
A dunaharaszti önkormányzat jövőbeni tervei között szerepel a Dunaharaszti külvárosának sportlétesítményekkel való fejlesztése. Dunaharaszti kiépülő sportközpontjában kapna helyet a Dunaharaszti Lovasklub Sportegyesülete. Ezen integrált telepítés a városi sportélet hatékonyabb működését segíti elő, és a megrendezésre kerülő sportversenyek könnyebb, gyorsabb lebonyolítására ad lehetőséget.
célok:
- színvonalas helyszín biztosítása Dunaharaszti lovaséletének egy arra alkalmas területen
- a sportközpontba való betagozás, ugyanakkor a természethez való közelség megőrzése
- a lakosság és a látogatók számára elérhető távolság, könnyű megközelíthetőség
- a klub a lovasok fogadásán kívül legyen alkalmas más közösségi események (színház, bál, kiállítás, kulturális események) lebonyolítására is
A lovasklub profilja
A lovasklub elsősorban a sportéletnek biztosít otthont. Versenyzők nevelésével, versenyrendezéssel foglalkozik (díjugratás, díjlovagás, fogathajtás (díjhajtás) military versenyek, távlovaglás). A klubtagoknak bérleti rendszert biztosít. Tömegsport: felnőttek és gyermekek oktatása és versenyeztetése.
A lakosság igényeit kielégítve a lovarda szolgáltatásai közé tartozik még a lovasoktatás és a tereplovaglás. Ezen szolgáltatások lóigényét elsősorban saját tulajdonú lovak elégítik ki, de bértartásra is van hely és lehetőség.
Telepítés
A telepítési koncepció középpontjában a fedeles csarnok áll. A csarnok telepítését befolyásolta a tájolás, hogy versenyek rendezésénél ne zavarja a versenyzőket a besütő napfény. Ugyanakkor ez árnyékolással is megoldható. A csarnok elhelyezkedése középpontos, ehhez illeszkedik minden további épület. A sportlétesítmény fogadóépülete is a csarnok része, ehhez kapcsolódik egy kiszolgáló épület, mely a vizes blokkoknak és az öltözőknek,irodáknak ad helyet.
A kiszolgáló részhez csatlakozik az állandó tartózkodást biztosító lovászlak és az ügyeletes lovászlak épülettömbje. Ezen szárnyhoz egy lapostetős nyaktaggal csatlakoznak az istállók. Az istállókat egy pergolarendszerű átjáró kapcsolja össze és vezeti vissza a fedeles csarnokba. Így kialakul egy kis közösségi belső kert. Az istállók telepítésénél nagy szerepet játszott a mértékadó szélirány, így az istállók hossztengelye a széliránnyal párhuzamos. Az istállók közvetlen közelében helyezkedik el a trágyatároló, mellette a kocsiszín és szemes takarmány tároló. Az istállók oldalánál kap helyet a jártatógép alatta a karámmal.
A kültéri és beltéri lelátószerkezet elhelyezkedése szimmetrikus kialakítású. A lelátó egyik oldala a belső fedett versenypályára néz, a másik fele a külső fogathajtó, díjugrató pályára néz. Így a lelátórendszer közrefogja a külső és belső versenypályákat és kapcsolatot teremt köztük.
A kültéri pályák köré települnek a mobil lelátók és a hátsó üzemi útról érkező lószállító autók is itt tudnak parkolni. Mivel a versenyt negatívan befolyásolná ha a szállított és az épp versenyző lovak egymással kommunikálni tudnának, így egy kiszolgáló épületet terveztem, melynek funkciója a versenyzők fogadása, kültéri öltözőként és büféként szolgál, és itt kap helyet a versenyiroda is.
Az épület megközelítése két útvonalon történhet: az egyik az úgynevezett üzemi út, melyen a lószállítás, trágyaszállítás és egyéb gazdasági tevékenység folyik, a másik a Lomb utca felől található, amely a vendégek, látogatók és klubtagok számára van fenntartva.
A klubtagoknak az öltözőkhöz és az istállókhoz közel található a bejárat a kiszolgáló tömbön. A látogató számára a csarnok reprezentatív bejárata áll rendelkezésre. Ezen bejárat előtt egy előtét-homlokzat található, mely két célt szolgál: 1. árnyékolja a nagy üvegfelületet 2. a fa tartóoszlopok a homlokzattól elhúzva helyezkednek el, így a fatartók között lehetőség nyílik az átjárásra, egyfajta természetközeli, „erdő fái" közötti járkálás élményét biztosítva.
A bejáraton belépve a csarnok nagy belmagasságú előterébe jutunk, ahonnan a lelátók egy olaszlépcsőn keresztül közelíthetők meg. A galériaszinten egy büfé áll a látogatók rendelkezésére. A fűtetlen versenypályát üvegfal választja el a fűtött bejárati és galéria tértől. Ezen üvegfalon át betekintést nyerünk a versenypályára. A bejárati előtérből elérhető még a kiszolgáló épület és a földszinten elhelyezett lovasbolt. A kiszolgáló épület és a csarnok elválasztását egy üvegezett fal biztosítja, így a kiszolgáló épület közlekedőjéről is belátás nyílik a pályára.
Az épület akadálymentesített, a mozgáskorlátozottak mind nézőként, mind lovasként tudják használni az épület nyújtotta szolgáltatásokat. Az istállók felől megközelítve a csarnokot egy rámpa vezet fel az akadálymentesített részre, ahonnan egy megdönthető ülőrámpa segítségével képesek lóra ülni a mozgáskorlátozottak. Az istálló épületei melletti belső kertekben lehetőség nyílik a közösségi élet kibontakozására, mivel az egyik udvar a konyhához kapcsolódva működik, a másik meg a lovászlak kertjét biztosítja.
Az istálló épületei szimmetrikusan, egymás tükörképeiként helyezkednek el, így a belső kifutós rendszerrel kiegészülve a lovaknak egy elszeparált védett részt biztosítanak. Az istállók homlokzatképzése egyszerűbb, mint a fogadócsarnoké, itt elsősorban a funkció igényeit elégíti ki a nyílászárók elhelyezése, és nem akar több lenni mint ami szükséges.
A BME Építéskivitelezési Tanszékén július 2-án megrendezték a hagyományos, védés utáni tervbemutatót. Az egyes diplomatervek ismertetését követően baráti-szakmai beszélgetésen a terveket Bach Péter, Dévényi Tamás, Hegedűs Péter és Vargha Mihály értékelték. A diplomatervek építész konzulensei Kőnig Tamás DLA, Tőkés Balázs és Wagner Péter DLA voltak.
A "zsűri" döntése alapján az Építéskivitelezési Tanszék 2009. évi diplomadíját
Brauswetter Dóra (Lovasklub SE - díjugrató, díjlovagló és fogathajtó együttes, Dunaharaszti),
Hornung András (Szent István plébániatemplom - paplak és közösségi ház, Budatétény)
és Lőrincz Melinda (Kerékpáros pihenőhely, Csepel) kapták.
16:29
Szép, korrekt, de picit uncsi!
08:21
Lehet hogy máshol már volt róla szó, de én most mégis megkérdezném mi alapján dönti el a szerkesztőség, hogy egy cikkhez, tervhez hozzá lehet-e szólni?
08:36
@schigeru: Kedves schigeru, mi a kérdés apropója? Amennyire én látom, a cikkhez hozzá lehet szólni...
09:58
@zsuppanandras: Ehhez történetesen igen, némelyikhez viszont nem. Ez az apropó.
10:45
@schigeru: Véletlen beállítási hiba volt, köszönjük, hogy észrevetted, javítottam. Alapvetően minden cikkhez mindig hozzá lehet szólni, kivéve ha egy vita nagyon csúnyán elmérgesedik.
11:38
@zsuppanandras: aha
és a fintás cikknél ezt már a nyitáskor eldöntöttétek?
http://epiteszforum.hu/node/13531
11:53
@gramercy: úgyszintén a technika ördöge... volt! már hozzászólhatóa szerk.
12:45
@rokon: Eleg sok kisertetiesen hasonlo kep van ugyanarrol a modelrol. Lehetne latni esetleg valami olyan kepet is, amely azt mutatja, hogy milyen volt a telep elotte, vagy hogy miert dontott a tervezo e mellett a lovas klub mellett? Evekkel ezelott rengetegszer utaztam vegig a heven Dunaharaszti elott, de pontosan ezek az emlekeim a lovas tanyat illetoen. A latott cikk, annyibol izgat fel, hogy mely sajnalatot erzek a szellemi szabadsagot illetoen. 7 ev kemeny, szigoru tanulas mellett...mintha elveszett volna minden elet kedv az alkotobol. Kinek a hibaja ez?