Magyar siker Prágában
Tovább jutott a BIVAK és a GUBAHÁMORI építészirodák és Soóki-Tóth Gábor urbanista közös pályaműve az “új Žižkov városközpont" megformálására kiírt nemzetközi építészeti pályázat második fordulójába. A Žižkov kerület beépítése az UNESCO-védettséget élvező prágai Óváros és látképére is hatással lehet, ezért a kiíró külön figyelmet fordított a sziluettvizsgálatra.
Egyetlen magyar résztvevőként jutott tovább az “új Žižkov városközpont" megformálására kiírt nemzetközi építészeti pályázat második fordulójába a BIVAK és a GUBAHÁMORI építészirodák és Soóki-Tóth Gábor urbanista közös pályaműve. A 35 országból érkezett 98 pályázó csapat közül 12 résztvevőt hívtak meg a folytatásra, többek között a japán Sou Fujimoto és az amerikai Richard Meier irodáját. A terv a második fordulóban a hat legjobb pályamű közé jutott.
A pályázat helyszíne Prága 3. kerületében, két forgalmas út kereszteződésénél található. Žižkov 1922 óta Prága része, az egyik legrosszabb hírű munkásnegyedből vált felkapott és dinamikusan fejlődő városnegyeddé. A Wikipédia szerint ebben a kerületben található a lakosságszámra vetítve a legtöbb kocsma Európában.
A beruházó Central Group célja 1200 lakás felépítése mellett, földszinti üzletek és vegyes városi funkciók, közösségi terek és egy új óvoda kialakítása is. A kiemelt városi csomópont miatt fontos bírálati szempont volt a városépítészeti koncepció minősége, az épületek tömegformálása, az igényes és jól artikulált városi közterek létrehozása.
Az akár 100 méter magas épület elhelyezésére is alkalmas terület Prága tágabb városképét is meghatározza, ezért a kiíró külön figyelmet fordított a sziluettvizsgálatra. Ezért az eredményhirdetését megelőzően a Prague Institute for Planning and Development konferenciát hívott össze a magasházak városban való megjelenésével kapcsolatban. A prágai felahőkarcolóvitáról az Építészfórum korábban is hírt adott.
A magyar csapat pályázata a belvárosi zárt és a külvárosi lazább beépítésű, szabadonálló tömbök átmeneteként definiálta, a korábbi távközlési központ területére tervezett lakókomplexumot. A telek kiemelt pozíciójába kerülő legmagasabb, szabadonálló torony mellett, egy részben nyitott, a környéken jellemző keretes beépítést újraértelmező, belső udvaros tömb került. Ezzel olyan sokarcú köztérhálózatot alakítva ki, melyben a privát-privát/közösségi-közösségi terek finom átmenetben kapcsolódnak egymáshoz.