
Megérkezett az első Metropolis metrókocsi
Bemutatták a Budapestre érkezett első új metrószerelvényt. Az Alstom kocsikkal a 2-es és a 4-es metróvonalakon találkozhatunk majd. A szerelvények beszerzése 215 millió euróba kerül, ez minden idők legnagyobb összege, amit a főváros járműpark-modernizációra fordít.
Hétfőn, február 9-én bemutatták a Budapestre érkezett első új metrószerelvényt. Az Alstom kocsikkal a 2-es és a 4-es metróvonalakon találkozhatunk majd. A szerelvények beszerzése 215 millió euróba kerül, ez minden idők legnagyobb összege, amit a főváros járműpark-modernizációra fordított.
Demszky Gábor főpolgármester a bemutatón beszámolt arról, hogy megkezdődött az első új Alstom metrókocsi tesztje Budapesten. Az új, Metropolis típusú járművek sajtótájékoztatóján szó esett arról, hogy 2010 végéig az Alstom Transport összesen 170 metrókocsit szállít Budapestre. A 2-es metró vonalán közlekedik majd 22, egyenként 5 kocsiból álló szerelvény. A többi kocsi a 4-es metró vonalán fog járni, négykocsis szerelvények formájában. A bemutatott szerelvény egyterű, légkondicionált, száz méter hosszú, és ezer utas fér el benne.
A szerelvény energiatakarékos, mert fékezésénél áramot táplál vissza – hangzott el a sajtótájékoztatón. A Metropolis metrókocsikat jelenleg a világ 45 városában használják.
„A különböző szolgáltatásokkal együtt mintegy 65 milliárd forintért megvásárolt 170 metrókocsi naponta egy millió embert tud majd szállítani. Bízom abban, hogy egyre többen teszik majd le az autóikat, így Budapest átjárhatóbb lesz és csökken a levegőszennyezettség mértéke" – fogalmazott Demszky Gábor.
Az új metrókocsikat a francia ipari formatervező és stylist, Xavier Allard tervezte, a millenniumi földalatti stílusjegyeit felhasználva. „Ezt a dizájnt a fővárosiak egy internetes szavazáson választották ki, így biztos szeretni fogják, úgy ahogy a Combino villamosokat is szeretik a budapestiek" – említette Demszky.
Az Alstom és a BKV 2006. május 30-án írta alá a metrókocsik szállítására vonatkozó szerződést. A 22 darab, 2-es vonalra érkező járműért 139 millió eurót fizet a BKV. Az összeg első negyedét a szerződés szerint a kötés napját követő 30 napon belül, a második negyedét pedig 12 hónapon belül fizette ki a közlekedési cég. Szilágyi Károly, a BKV szóvivője elmondta, hogy a hátralevő 50 százalékból 40 százaléknyit akkor egyenlítenek ki, amikor meglesz az ideiglenes üzemeltetési bizonyítvány, a legutolsó 10 százalékot pedig akkor, amikor a végleges üzemeltetési bizonyítványt is megkapja a szerelvény. Az időközben megváltozott árfolyam miatt azonban több százmillió forinttal kerülnének többe a kocsik.
A BKV és az Alstom között a kötbérigényekről tárgyalás folyik. A BKV azt kifogásolja, hogy a 2-es vonalra már több mint fél éve meg kellett volna érkezni a kocsiknak, az Alstom pedig a 4-es metró csúszása miatt kötbérezne. Mint elhangzott, közelednek az álláspontok.
A prototípus Alstom kocsi tesztelését hamarosan megkezdik a BKV próbapályáján annak érdekében, hogy megkapják a végleges típusengedélyt Magyarországon. A BKV arra számít, hogy nyárra meglesz ez a hatósági bizonyítvány is.
tudósítónktól