Megjelent a felhívás nyolc állami tulajdonban lévő kastély tulajdonba adásáról
Júniusban fogadta el a Parlament a kastélytörvényt, amely 48 állami tulajdonú ingatlan örökbeadását helyezi kilátásba. Most megjelent az első nyolc ingatlan, köztük a tatai Esterházy-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély és a szabadkígyósi Wenckheim-kastély tulajdonba adásáról szóló felhívás.
A kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló 2024. évi XXXII. törvényről itt írtunk részletesebben. Az EU-s választások után egy nappal, 136 igen és 36 nem szavazattal elfogadott törvény értelmében tette közzé augusztus 30-án Lázár János, építési és közlekedési miniszter a nyilvános felhívást azon ingatlanok listájáról, amelyek első körben, transzparens eljárás keretében tulajdonba adhatóak. A leendő kérelmezőknek az ingatlanok teljes körű felújításáról, üzemeltetéséről, az ingatlanban korábban ellátott közfeladat továbbviteléről, és az épületek és a közparkok folyamatos nyilvános látogathatóságáról is gondoskodniuk kell, olvasható az ÉKM felhívásról szóló MTI-közleményében.
A minisztérium honlapján elérhető listában szereplő ingatlanokra vonatkozó dokumentáció az érdeklődők számára díj ellenében hozzáférhető. A díj mértéke kérelmenként alapesetben 10 millió forint, de helyi önkormányzat, nemzetiségi önkormányzat, valamint egyházi jogi személy részére csak 1 forint. Kérelmet a díjat megfizető és a törvénynek megfelelő magánszemély vagy jogi személy, a felhívás közzétételét követő 60 napon belül nyújthat be az építési és közlekedési miniszterhez. Az eljárásban előnyt élveznek az önkormányzatok, az egyházi jogi személyek, valamint a közérdekű vagyonkezelő alapítványok. Utóbbiaknak kizárólag a létesítő okirat szerinti közfeladatuk ellátásához adható át ingatlan. Amennyiben több kérelem érkezik egy ingatlanra, a miniszter a kulturális örökségvédelmi és természetvédelmi szempontból előnyösebb, az adott ingatlannal kapcsolatos történelmi, kultúrtörténeti hagyományokat leginkább megőrző, szakmai tervet tartalmazó kérelmet részesíti előnyben. A kérelmeket a miniszter 90 napon belül bírálja el, a kérelem és a miniszter támogató döntése nyilvános, a minisztérium honlapján közzétételre kerül.
Ahogy az ÉKM közleményében írja, a kulturális örökség a kiemelt nemzeti vagyon körébe tartozik, ezért a magánjogi szereplő tulajdonjogát számos közérdekű, garanciális korlátozás terheli. Az ingatlant a jó gazda gondosságával kell fejlesztenie, felújítania, üzemeltetnie és állagromlását megelőznie. Amennyiben az ingatlanban közgyűjtemény található, annak látogathatóságát, a közgyűjteményt magában foglaló épület vagy épületek bejárását, a nyilvánosság számára lehetővé kell tenni, az év legalább 300 napján. Az ingatlanhoz tartozó parkot, kertet az év minden napján a nyilvánosság számára ingyenesen nyitva kell tartani, 10 óra és 19 óra között.
A felhívással érintett helyszínek:
1. A bajnai Sándor-Metternich-kastély
2. A dégi Festetics-kastély
3. A füzérradványi Károlyi-kastély
4. A Majki Kamalduli Remeteség és Esterházy-kastély
5. A nádasdladányi Nádasdy-kastély
6. A sümegi Püspöki Palota
7. A szabadkígyósi Wenckheim-kastély
8. A tatai Esterházy-kastély
Forrás: MTI, kormany.hu