Napenergiás stadion Bordeaux-ban
A lassan megszokottá váló nemzetközi stadiontervezési tendenciákkal próbál szakítani a Herzog & de Meuron tervezte új Bordeaux-i létesítmény. A környezetére nyitott, befogadó, világos struktúrájú stadiont pedig napenergiával látják el.
A 2016-os futball Európa Bajnokságra készülő Franciaországban négy teljesen új stadiont építenek, illetve adtak már át az eseményre: Nizzában, Lille-ben, Lyonban és Bordeaux-ban. Ez utóbbi avatására a napokban került sor a város polgármestere Alain Juppé jelenlétében. A Bordeaux-i új, 42.000 férőhelyes stadiont a Herzog & de Meuron iroda tervei alapján 2013-ban kezdték építeni, hogy kiváltsák az 1938-ban épült Chaban-Delmas stadiont, amely már nem felelt meg az UEFA kritériumainak.
Az új stadion szakított a jelenlegi nemzetközi tendenciákkal, lényegesen légiesebb, könnyedebb külsőt kölcsönöz az egyre masszívabb, társított funkciókkal telezsúfolt kortársaihoz képest. A vékony, de igen sűrű oszlopsorok által tartott tetőszerkezet jelentősen túlfut a nézőtér szükséges keretén, így vizuálisan erőteljesen kapcsolódnak az építményt körülvevő parkos térség és a parkolót megosztó jövőbeli fasoraihoz. A stadion a focin kívül természetesen koncerteknek és a Franciaországban egyre népszerűbb rögbi meccseknek is otthonául szolgál, de a várossal való kapcsolódást leginkább környezetével szeretné megteremteni.
A stadion mellett elhelyezett naperőmű kellő mennyiségű elektromos energiát szolgáltatnak a létesítmény és a környezetében kialakított sport- és szabadidőpark számára. A monumentalitását nyíltan felvállaló, az alapvető geometriai formák szerint épült stadion hatalmas lépcsősoraival és sűrű oszloprendjével közvetlenül kapcsolódik környezetéhez, a nyitottság, a befogadás érzetét kívánja kelteni. A részletekben már inkább a lekerekített formákat követő, világos, főként a fehérrel operáló, jól átlátható szerkezetű építmény a városközponttól távolabb elhelyezkedő tó körüli volt ipari környezetből átalakuló zöld zónában helyezkedik el, környezetébe Michel Desvigne tájépítész tervei alapján épül sport- és szabadidőpark.
Bán Dávid
18:07
kicsit talán túl lett pörögve a dolog, ami egyetlen kifejezés beleköltéséről (illetve furcsa módon annak címként való kiemeléséről) szólt, 3 kattintással javítható...
14:43
ja, gaz azert hogy pont a cím trafal melle ... :) ez van.
16:32
@másik: Lehet írni cikket is, nem csak cikizést - valahogy így írta Zöldi Anna. De hát ez van. Elég gáz...
22:13
@Pákozdi Imre: igaza van, elnezest kerek, maradjon is a hibas cim es tartalom, bocsi hogy szoba hoztam, jobb is igy, tenyleg, vegul is mit nekunk pontossag, hiszen ez csak egy szakmai lap.
07:58
@másik: kedves másik, köszönjük szépen a munkádat és az idődet, hogy utánanéztél! De abban Imrének is igaza van, hogy ha ennyi energiát beleölsz egy-egy külföldi anyag korrekciójába, akkor üdvös lenne, és a tágabb szakmai közösség javát szolgálná, ha rendszeresítenénk ezt a munkát. Nagyon megtisztelő lenne, ha az érdekes és fontos, a magyar szcéna számára is tanulságos külföldi projektek korrekt szakmai bemutatásában részt tudnál venni, amiért örömmel fizetünk szerzői honort, pillanatnyilag a magyar építészeti sajtóban a legmagasabb:-) tiszteletdíjat. Gondolj csak bele, hogy ez mindenki számára mennyire előremutató, illetve abszolút nyereség lenne a folyamatos bosszankodás és a szerző tudom, hogy neked is kellemetlen megszégyenítése helyett! Fordítsuk pozitív energiává azt, ami most még nem az! Én nyitott vagyok rá, csak rajtad múlik, hogy a szakmai nevelés ezen formájában is részt akarsz vagy tudsz-e venni. És tökéletesen igazad van a pontosságot illetően, ezt én is megfigyeltem, hogy az építészek pontossághoz való viszonya teljesen más, mint más szakmáké. Hidd el, ez sok fejtörést és kisebb-nagyobb bosszúságot okoz nekem is már évek óta. Üdv, Erika
10:04
@másik: Minden pontosítást hálásan veszek és nagyon megköszönök. "mb" és "masik" észrevételeinek utánanézve, technikai ismeretim hiánya miatt került sajnálatos pontatlanság a cikkbe. Még egyszer, köszönöm a figyelmeztetést, a cikket ennek függvényében javítottuk, igyekszem a jövőben pontosabban bánni a kifejezésekkel, hiszen valóban egy szaklap ne vétsen ilyen hibákat.
18:38
Érdekes a napelemek kérdése: a cím és a szöveg is azt sejteti hogy a teljes tetőfelületet napelemek borítják - jó lenne tudni a forrást, erről semmilyen másik cikk sem tesz említést, a stadion honlapján vagy a sajtóanyagban fel sem bukkan a "solar" szó, (nem is tűnik napelemnek a tetőt borító fehér felület); a napenergia ugyan mindenhol előkerül, de konkrétummal mintha csak egy cikk szolgálna:
"a közeli parkoló árnyékolását napelemek rendszere biztosítja, ez látja el energiával a teljes stadiont. A napenergiát egy helyszíni naperőmű alakítja elektromos árammá."
Ez látszik is a fotón - a tetőn levők (ha volnának) viszont nem:
A fedés jórészt átlátszó/áttetsző, így nem is igen lehetne napelem:
18:15
Külön izgalmas az épületben, hogy az "oszlopok" többsége valójában nem oszlopként működik: húzott szerkezetként köti le a tetőszerkezetet:
Kb. a középső oszlopnál vált a nyomott és húzott szerkezet - nagyon tiszta, nagyon egyszerű, nagyon szellemes gondolat - emiatt lehet a sok "oszlop" olyan vékony.