
Pécsi Belvárosi Plébániatemplom – Harangláb tervpályázat
Oszoli Dénes építész vezető tervező.
Előzmények:
A Belvárosi gyertyaszentelő Boldogasszony Plébánia Egyházközségi Vezetősége úgy határozott, hogy a Millenniumi évfordulóra új haranglábat állít, mely a meglévő három harangot hordozza, elhelyezkedésében és megformálásában ideális, jellegében és anyaghasználatában alkalmazkodik a Dzsámihoz, és a Körmendy-féle bővítményhez egyaránt. A meghirdetett tervpályázati kiírás kiegészítéseként az elhelyezésre kerülő harangok kívánatos magasságát a kupola párkánya feletti értékben határozták meg. Telepítésükre vonatkozóan kívánságként a Dzsámi bíróság felöli oldalát jelölték meg azzal, hogy a harangozási főirány lehetőleg észak-északkeleti legyen.
Telepítés:
A harangláb lehetséges helyeit a templommal kialakítható kapcsolat minősége szerint vizsgáltam;
A Szent Mór kápolnától északra fekvő, sarokhelyzetű zöld területen csak az íves főtömegtől elszakadó, független torony építhető. Így csak igen laza kapcsolat (formai) teremthető meg, ami nem elégséges.
A Szent Mór kápolna nyaktag hasábján való elhelyezés előnye lehet a bejárat nagyobb hangsúlynyerése. Kínálkozik a lehetőség, hogy a hozzáépítéssel a bejárat ne csak hangsúlyt, hanem nagyobb védelmet is kapjon. Nagy nyereség, ha egy olyan összetettebb kompozíció lenne kialakítható, amelyben egy új előtető szervesen csatlakozhatna a meglévő épülethez, és nem keltené a "ráaggatott", idegen elem látszatát. Ez akkor lenne megvalósítható, ha a harangtoronynak lenne olyan lába, vagy lábai melyek a bejárat melletti (keleti) előlépcső környezetében állnak. Ezt a Körmendy-féle épületről "lelépő" harangtornyot azonban nem igen lehet úgy megformálni, hogy a meglévő épületekhez hasonlóan egyszerű geometrikus-szerkesztésű, zárt tömegű, monolitisztikus építményt kapjunk, a harmonikus illeszkedésnek megfelelően. Ideális helynek tűnik az elő lépcsőtől délkeletre lévő zöldterület, ahol statikai kötöttségektől mentesen építhető egy szabadon álló torony, úgy, hogy a Szent Mór kápolnával közrefogott megközelítési útvonalat, mint egy nyitott, oszlopos előteret le is fedhetünk.
Szerkesztés:
A geometrikusformákat keresve, a szabályos háromszög kínálta magát, mivel a templom koordináta rendszere közel 30o-os elfordulást mutat a Széchenyi tér keleti térfalához képest. A szabályos háromszög hasáb északnyugati oldala így párhuzamos a bejárati falsíkkal (merőleges a Dzsámi falára), keleti oldala pedig a bíróság előtti úttal. A hasáb északkeleti csúcsát lemetszve egy szabályos trapéz hasáb alakult ki, mely megfelel a sarok helyzetének és segíti a délről érkezők útvonalának átfordítását. A trapéz szimmetriatengelye északkeli irányú, ami alkalmas harangozási főiránynak is, ezért az egész torony erre a tengelyre szimmetrikusan lett megformálva.
Formaképzés:
A lábazati trapéz hasáb sík falaival közvetlenül érzékelteti a földszinti kapcsolatokat. Szögletes formája masszív alapzatként szolgál a toronytest magas idomának. Egyedül az északkeleti oldala tagoltabb, ahol mint főhomlokzaton egy szoborhelyet alakítottam ki a templom védőszentje - Gyertyaszentelő Boldogasszony - részére (Szűzanya a Kisdeddel). Alatta egy kő ülőpad kínálja a rövid megpihenés lehetőségét.
A toronytest hasábjának oldalai ívesek. Így karcsúbb a megjelenése, és a Körmendy-féle épületrész formaképzéséhez rímel. Egyedül az északkeleti oldala sík. Ez a metszősík adja a torony oldalirányú aszimmetriáját, a harangszinteken pedig ennek az oldalsíknak a tengelye a tengelye az üveglamellás kontcentrikus hatszög hasábok középtengelye.
A harangok egymás felett vannak elhelyezve úgy, hogy a legnagyobb van legfelül, ennek megfelelően a szabályos hatszög hasábok is felfelé növekednek. A fürtszerű tömeg, mint tartóra akasztott óriás lámpás jeleként a kisugárzás helyének megjelölése.
A templom fényének (a harangok éjszakai beltéri megvilágításával) és hangjának üzenete ugyanaz: ".velünk az Isten!" A toronysüveg formai kialakítása a "Kereszt" diadalmas felmagasztalása. A tagolt toronyhasáb (földi élet töredezettsége) fölött megjelenik a főtengelyre koncentrikus, tagolatlan hengerhasáb a kereszt jelével. A kereszt kettős üvegprizma hasábokból van összefeszítve egy belső acélmag által. A fénytörés (szivárványszínű) látványossága egy újabb egyedi színfolttal gazdagítaná Pécs belvárosának látványosságait.
Megközelítés:
A gépészeti szintig (II. szint) acél csigalépcsőn lehet feljutni, innen a további szinteket acél hágcsón lehet megközelíteni.
Szerkezet:
A torony felépítménye acélvázas és határolása homokfúvott, savazott pontmegfogásos üvegfal.
Az alsó szint mintás kőburkolatú, vb. szerkezete a két változatban azonos kialakítású. Az alapozás 4 db. ? 90 cm átmérőjű, kb. 4-5 m mély beton kútalap és egy vb. fejlemez biztosítja.
Oszoli Dénes építész vezető tervező