Pénztárca- és környezetkímélő családi ház Dunacsúnban
Egyszerű, megfizethető, a hagyományos építészet tapasztalataira építő, anyaghasználatával és kialakításával energiahatékony családi házat épített Pozsony közelében a JRKVC iroda. Az IST házra keresztelt épület ésszerű, visszafogott kialakítása és megoldásai jó példaként szolgálhatnak a családi házra vágyóknak. Bán Dávid írása.
A Peter Jurkovič vezette pozsonyi JRKVC iroda egyik fő célkitűzése a mindenki számára elérhető építészet. A Rajkával határos, a szlovák főváros távolabbi kertvárosának is számító Dunacsúnban épült családi ház költségvetése előre meghatározott volt: viszonylag szűkös 75.000 euró (nagyjából 25,5 millió forint) állt rendelkezésre. Az újonnan kialakított parcellákon több, főleg jellegtelen épület közé egy olyan házat tervezett a JRKVC, amelyik visszanyúl a hagyományos vidéki építészet alapformáihoz, térrendezéséhez, miközben abszolút kortárs marad.
Az alapvetés szerint számos olyan építészeti megoldás, térkialakítás lakozik a hagyományos felvidéki parasztházakban, amelyek több évszázad tapasztalataival mind a mai napig jól működnek. Ezek jól konvertálhatóak a fenntarthatóság, a minél kisebb ökológiai lábnyom és az energiatakarékosság szempontjaira. Ennek része a visszafogott házméret is, amely tényleg csak a szükségességen alapszik, illetve a minél egyszerűbb megoldások használatán.
A hagyományos épületekhez hasonlóan a JRKVC tervezte IST ház is a helyben fellelhető építőanyagokra alapoz, elkerülve a távolból érkező és problémásabb szállítást. A tradicionális épületeknél, a maiakhoz képest rosszabb minőségű nyílászárókat a hideg beáramlása ellen védekezve aránylag kisebbre hagyták, de a bejárati résznél kialakítottak egy nagyobb üveges előtetőszerű felületet, amely jobban engedi a fény beáramlását, illetve télen is megfelelő vizuális kapcsolatot teremt a külvilággal. Ezt a motívumot örökítette át az IST családi ház is, a főhomlokzatán kialakított üvegezett felületével.
A nyeregtetős, de az első felében nyitott légterű, a hátsó fronton tetőtér beépítéses 85 nm-es ház központi része az úgynevezett „kiszolgáló blokk". Ide csoportosították a vizes helyiségeket, illetve helyet kapott egy tároló is, valamint az emeleti feljáró. A központi helyiségeket rétegelt lemezekből építették, a konyhapult már a nappali belső falán végighúzódik. A visszafogott, északi tájolású nappalit hatalmas függönyhomlokzata nyitja és tágítja a külső tér felé. A hátsó traktusban elhelyezkedő földszinti és padlástéri hálószoba kis ablakaival dél felé orientálódik. Az így kialakított helyiségelosztás benapozása ideális, így külön sötétítőrendszer beépítésére nem volt szükség. A központi elemek tetején, az emeleten lévő fa dolgozósarok – amely lényegében a nappali fölé behúzott galéria –, illetve a mellette elhelyezett hálószoba kisméretű tetőbevilágítóból jut megfelelő, de nem túl erős fényhez. A földszinti rész oldalhomlokzatának nyílászárói a ház oldalán végigfutó tornácra nyílnak, ezzel is egyfajta nyitottságot, bővülést adnak a belső térnek.
A kis költségvetésből megépült ház anyaghasználata is visszafogott, leginkább előre gyártott, hőszigetelt szendvicspaneleket használtak fel. A betonozott padlózat fontos szerepet játszik a fűtésben és a termál energia tárolásában. Ezen felül semmilyen többlet energetikai rendszert nem építettek bele a családi házba, az anyaghasználat mellett a tájolás és a kialakítás segíti a költséghatékonyabb és energiakímélő működtetést.
Bán Dávid
14:46
Varsót nem Warszawa-nak szoktuk írni és modndani, ahogy Bécset sem szoktuk Wien-nek. Pedig azok sosem voltak magyar települések, pusztán van magyar nevük. Akkor egy olyan települést, aminek nemcsak hogy van magyar neve, hanem eredetileg magyar település is volt, miért nem tudjuk nevén nevezni? A településnek DUNACSÚN a becsületes neve, kérem szépen.
21:30
@Jakab László: Teljesen jogos, köszönet a figyelemfelhívásért. Javítottuk.
14:34
@bandavid: Válasza megtisztelő számomra. Köszönöm szépen.