A Bártfai-Horváth Építészműhely javaslata a funkció könnyedségének és a hely szűkösségének, történeti telítettségének feloldása egy váratlan formával, ami kialakításával egyszerre tud önmagában látványosságként és a funkciók maximális kiszolgálójaként működni.
Alapgondolat
"A zene elementáris jelenség. Olyasmi, mint a tenger. Imádom nézni. De ha valaki odajön, és meg akarja magyarázni a tengert, akkor dühbe jövök." – Örkény István
Adott a lüktető és sokszínű városközpont, három épület több korból, rajta az építések és átépítések történetének jegyei és adott a tervezési program nyújtotta vonzó és sokrétű funkció. Alapgondolatunk új minőség, új építészeti formálás lehetőségének megteremtése, ahol a meglévő elemek tiszteletben tartása mellett olyan új elem jelenik meg, mely városi kontextusban is értelmezhető módon viselkedik.
A tervezett "épületlény" összeköti a két utca beépítését, nem feszíti szét a belváros kereteit, de mégis újszerű megjelenésével beszédtémává válik a településen, illetve "landmark" szerepével országosan is viszonyítási pontot hoz létre, majd évek múlva anyaghasználata patinásodásával hozzánemesedik a belváros klasszikus tömbjeinek sorához, mintha mindig is itt tartózkodott volna. A lény és az összenyitott épületek minden pontja bejárható, használható, igazi városi találkozópont és a kulturális élet meghatározó elemévé válik pillanatok alatt. Egy hely, ahol jó lenni.
Építészeti koncepció
Az új központ kiinduló helyzete rendkívül egyedi és összetett. Sok megoldandó kérdést foglal magában: illeszkedés a környező változó történeti időkben megvalósított épületekhez, a kortárs parkmegújításhoz és a jövőbeli fejlesztésekhez. Egy, a házak léptékét alapvetően felülmúló funkció és több, sokrétű, generációkat, helyieket és turistákat egyaránt megszólító egyéb funkció elhelyezése. Az intézmény a városközpont lakóit nem zavaró, de belül zavartalan működése.
A javaslatunk a funkció könnyedségének és a hely szűkösségének, történeti telítettségének feloldása egy váratlan formával, ami kialakításával egyszerre tud önmagában látványosságként és a funkciók maximális kiszolgálójaként működni. Teljesen eltérő, az önmaga rendszerében helyénvaló és értelmezhető beavatkozás, amivel a három különálló épület egy intézménnyé, központtá válik. Az eszközök széles skáláját felhasználva, a legkisebb belsőépítészeti jeltől a nagyvonalú építészeti beavatkozásig kötődik össze a három teljesen különböző épület élete.
Ez az egy elem a két ház összekötése mellett egyúttal kijelöli a különböző minőségű udvarokat és az udvarhoz tartozó színpadot, elválasztja a közönségforgalmú és gazdasági területeket, és "landmark"-ként teszi még egyedibbé és felismerhetővé a Könnyűzenei Központ épületegyüttesét. Az udvar minőségek szétválasztásával pedig egyben kezeli a tervezési területre néző Liszt Ferenc utcai ház hátsó, függőfolyosós homlokzatának kérdését.
Bár a forma esetlegesnek tűnik, tengelyeivel és síkjaival közeledik és igazodik a környező házakhoz, tiszteletben tartja azok jelentőségét. A funkciók korszerű kiszolgálása és a térélmény maximalizálása volt a fő támpont az átalakítandó részek meghatározásakor. Igyekeztünk csakis a szükséges helyeken, gazdaságos módon hozzányúlni a meglévő állapothoz, szem előtt tartva a figyelemfelkeltés igényét.
Illeszkedés
Az épületegyüttes lokációja szépen csatlakozik a város kulturális tengelyére, hétköznapi életének központjába. A Piac utcához és Kossuth térhez való közelsége lehetővé teszi a kulturális és vendéglátó egységek láncolatába való becsatlakozást, kiterjeszti ezt a kört és nem elzárt szigetként létezik csupán, a Csokonai Színházzal összekapcsolódva.
Megközelítés szempontjából különösen szerencsés a Központ elhelyezkedése. Tömegközlekedéssel mindkét villamos vonalon elérhető a Városháza megálló, ami 150 m-re, tehát 2 perc sétára található a helyszíntől, és a megállóból a Rózsa utcán haladva a koncertterem fő homlokzata a meghatározó. Ugyanitt gyalogosan és kerékpárral pedig könnyen elérhető mindkét bejárat a sétálóutcák, terek hálózatán keresztül.
Személygépjárművel való megközelítés esetén tökéletes megoldást biztosít a komplex megújítások során a Városháza épületének udvara alatt kialakított mélygarázs, aminek kijáratai szintén 100 méteren belül találhatók a bejárathoz. Ennek fényében nem is feltétlen szükséges a Központ autós megközelítését, parkolási fejlesztését célul kitűzni, mivel erre az elhelyezkedés miatt - a gazdasági célú megközelítésen kívül – ésszerű lehetőség sem lenne.
A telek Dósa Nádor tér 2-es számú ház hátsó kertje, határos a Liszt Ferenc utca 7-9 lakóház hátsó kertjével, a homlokzat mindössze 4,5 méterre helyezkedik el a telekhatártól. A tervezett épület tiszteletben tartja a szomszédos ház lakásainak meglévő adottságait (benapozás, friss levegő) így azon a vonalon csak egy nyitott átjáró, oszlopos térsor illeszkedik a telekhatárra. Ez az építészeti elem térfalat is alkotva, elválasztja az új funkciót, mindeközben nem ront a lakások meglévő adottságain.
Funkcionális rendszer, térkapcsolatok
Az épületegyüttes fő tengelye a Dósa Nádor tér 3. visszaállított, eredeti szélességű kapualján és a Színészházon átvágó, igény szerint zárható közlekedési útvonal, ami összekötésül szolgál a Dósa Nádor tér és az Liszt Ferenc tér között, szervesen kapcsolva így a területet a Piac tértől kiáramló közterek láncolatához. A ház központi tere a lefedett udvar, amely zárt egész évben használható, felülvilágítókkal megnyitott világos fogyasztó tér, színpaddal valamint közlekedési tengely. Ebből a horizontális tengelyből megközelíthető a Színészházban a közönségnek újonnan kialakított vertikális közlekedő tér, ahonnan lépcsőn és lifttel is megközelíthető a nagy koncertterem. A koncertterem a Dósa Nádor tér 2. épület emeletén létesül, ami szinte teljesen egy szintben van a Színészház második szintjével, így itt teljes értékűen meg tud valósulni az épületek összekapcsolása. A koncertteremhez vezető útvonalon kaptak helyet a hozzá tartozó kiszolgáló funkciók, mint ruhatár, mosdók és a bár/büfé egység.
A gazdasági közlekedés és árumozgatás teljes mértékben elválik a közönségforgalomtól. Az autós forgalommal még egyszerűen elérhető Dósa Nádor tér 2. épület kapualján keresztül közelíthető meg a gazdasági udvar, ahonnan az udvari színpad és a koncertterem is feltölthető, az utóbbi egy teherlift segítségével. A közönségtől elválasztott gyalogos közlekedésre a Színészház jelenlegi lépcsőháza szolgál, a közönségforgalmi személylift pedig költséghatékony módon kiszolgálja ezt a területet is. Szintén a gazdasági udvarból megközelíthető gyalogosan és a teherlifttel is a Dósa Nádor tér 2. épület pincéjében működő főzőkonyha és személyzeti részleg.
A Dósa Nádor tér 2. földszintjén kapott helyet az étterem, ami a boltozatos terek összenyitásával egy nagyvonalú, hangulatos belső térben tud működni, miközben szoros kapcsolatban áll és fogyasztó terasszal nyit a felújított Dósa Nádor tér felé, de megközelíthető a két tér közötti közlekedési tengelyről, belső udvarból is. A másik két ház földszintjét és az udvart használókat a Dósa Nádor tér 3. földszintjén található vendéglátó egység és vizesblokk szolgálja ki, rendezvények, koncertek, de a mindennapok során is. Az udvari színpad pedig ennek középpontjában helyezkedik el, egyidejűleg saját tömegével szétválasztva a nyilvános-, és gazdasági udvart és a hozzá tartozó backstage területtől.
A Színészház földszintjének megnyitott, többszintes tere helyt tud állni nem csak koncertek, előadások bővített, vagy önálló tereként, hanem közösségi térként olyan programok lebonyolítására is alkalmas, ami gyerekektől az idősekig képes lehet megszólítani a helyi lakosokat, ezzel is biztosítva a központ mindennapi és teljes körű kihasználtságát. A Színészház átellenes, eredeti lépcsőházával elérhető traktusaiban a Liszt Ferenc tér felöl külön bejárat létesül az előadók, VIP vendégek és személyzet részére, elválasztva a közönségforgalomtól. Minden további emeleten kiszolgáló vagy háttér funkciók kerültek elhelyezésre.
Az épületek felsőbb szintjein fokozatosan privátabb funkciók alakulnak ki, amik tovább színesítik a zenei központ palettáját, és szintén hozzájárulnak a megfelelő kihasználtsághoz. A Dósa Nádor tér 3. alatti védett ház emeletén próbatermeket és zenei stúdiót helyeztünk el, amik bizonyítottan indokoltak és jól működnek koncerttermek környezetében. Szintén próbaterem funkciót javasoltunk a Színészház 3. emeletére. Ezek az összekötés fölötti 3. és 4. szintek szabadon alakíthatók az igények szerint, például a próbatermek kihasználatlanság esetén szállássá alakíthatók a 4. emelet mintájára. Szintén a Színészházban, a 3. emeleten kapott helyet az irodai blokk, közös használatú mosdóval és teakonyhával a próbatermekkel. A Színészház tetőterébe egy multifunkcionális műterem teret helyeztünk, ami inspiráló környezetet tud nyújtani kreatív tevékenységekhez.
Építészeti formálás, anyaghasználat
Az épület és útvonalak fő alakítója a "lény", ami a koncertteremmel jön létre, de csápjaival tovább nyúl az épületeket összekötő nyaktagon át a levegős lépcsőtérig, ahol izgalmas térélményt nyújt a látogatóknak, és végül a színészház homlokzatán jelzésértékűen megjelenő szegletével mutatja a megfelelő útvonalat a látogatók számára. Elhelyezésével felosztja az udvarteret, formájával pedig finoman közeledik a meglévő épületek síkjaihoz.
Az épületegyüttesen végigvonuló "lény" fémlemez burkolatot kap, melynek anyaghasználata az ütős hangszerek réz ötvözetét követve rézlemez fedés. A burkolat idővel mattul, patinásodik, idomul a környezetéhez, megtalálja helyét a debreceni belvárosban. A korcolt fémlemez alkalmas arra, hogy a törő felületű tömeget lekövesse, finoman felvegye vonalait. Az egyéb anyaghasználatban az egyszerűségre és karbantarthatóságra törekszünk, így a felületek csiszolt beton, műgyanta burkolatok, kiemelt helyeken minimális táblás burkolattal, a meglévő terekben az anyaghasználat alárendelődik a meglévő építészeti elemeknek.
A meglévő épületek alakításánál a fő irányelv a letisztultság, egyszerűség. A helyi védett épületnél törekedünk egy történetileg hű állapot visszaállítására a szükséges funkciók elhelyezése mellett, amiben a fő szempontunk az elv, hogy a lehető legtöbb átépítés visszaalakítható legyen, és semmilyen mértékben ne károsítsa a védendő értékeket. A Dósa Nádor tér 2. épület földszinti nyílászáróit a padló vonaláig meghosszabbítva egy egyszerű eszközzel tudtuk nagyvonalúbbá tenni a homlokzatot, és ezzel a megnyitással a ház a térrel is szervesen összekapcsolódik.
A Színészház homlokzatán az elhasználódott mellvédeket lebontjuk, a homlokzat nyílászáró csere után építészeti háló burkolatot kap, mely biztosítja a leesés gátlást a teljes felületen. Így elmosódik a különbség a kint és a bent között, izgalmas téri élmény jön létre használónak és külső szemlélőnek egyaránt. A "lény" belemetsződik a Színészházba is, majd a véghomlokzaton a kitüremkedő törtkarú lépcsőt eltakarva homlokzati térplasztikaként csendesedik le a színház irányában.
Kulturális koncepció
Ahogy a nevében is szerepel, a Debreceni Könnyűzenei Kulturális Közösségi Központnak nem csak a könnyűzenei közönséget, de a város közösségét is ki kell szolgálnia, lehetőséget adva a találkozásra, fejlődésre és szórakozásra. Tervünkben a központ vonzó erejét az érdekes új formavilág bevezetése, megtartó erejét pedig a sokféleképpen használható térstruktúra és a széles programkínálati paletta adja. Utóbbi nem csak a közösségnek jó, de a gazdaságos üzemeltetés számára is kiemelten fontos.
Nap közben a központ gyalogos átjárást jelent a két tér között, közösségi térként helyet ad iskolai, óvodai vagy nyugdíjas foglalkozásoknak, akár felnőttképzésnek, az étterem kiszolgálja az ebédelni vágyókat, a próbatermek, a stúdió és a műterem pedig a zenetanuláshoz és az alkotáshoz ad teret. Este a fedett udvar és a házak földszintje átalakul kocsmává és rendezvénytérré, az étterem kissé elváló funkciója mellett. Megelevenednek a színpadok és megtelik a koncertteremhez vezető útvonal, ami alternatív galériaként is használható. A látogatók egyszerre élvezhetik a kortárs formákat és a történeti boltozatos tereket.
Bártfai-Horváth Építészműhely