Az Európai Bizottság a kontinens kulturális és történelmi örökségét ismeri el az Európai Örökség cím adományozásával, amelynek idén bejelentett tíz díjazottja között „Szentendre élő öröksége" is szerepel. A város ezzel a negyedik helyszín Magyarországon a soproni Páneurópai Piknik Emlékpark, a Dohány utcai zsinagóga épületegyüttese, valamint a Liszt Ferenc Zeneakadémia után.
A március 31-i bejelentés szerint „a város karakterét határokon túlnyúló politikai és kulturális kapcsolatok formálták. Kultúra-alapú városfejlesztésében a kulturális örökség komoly szerepet játszott, és lehetővé tette, hogy a város hídként kapcsoljon össze különböző európai kulturális tereket: keletet és nyugatot, a Balkánt és a Kárpát-medencét, a katolikusok és az ortodox keresztények közösségeit. (…) Szentendrét a 17. század vége óta jellemi a soknemzetiség és a vallási tolerancia szelleme, a városi reziliencia és kreativitás…"
Az idén Európa Öröksége címet kapott tíz helyszín között szerepel a Rómához közeli Ostia Antica ókori régészeti övezete, az Azori-szigetek vízalatti kulturális öröksége, a csehországi Kynžvart várkastélya, amely egykor a Metternich-család tulajdonában állt, valamint a rigai Három testvér ház, a város legrégebbi lakóház-együttese.
Számunkra érdekesség lehet, hogy határokon túlnyúló, osztrák-cseh-német-lengyel összefogásban nevezték és el is nyerte a címet az egykori Werkbund-telepek öt helyszíne. A Deutscher Werkbund kezdeményezésére, 1927-1932 között emelt telepek ma négy ország öt városában (Stuttgart, Wroclaw, Brno és Prága, Bécs) helyezkednek el. Nehezen magyarázható okokból a listából kimaradt a zürichi Werkbund-telep, és nem került fel az (eltérő körülmények között, de nagyon hasonló alapötlet révén létrejött) budapesti Napraforgó utcai telep sem.
Az Európai Örökség címmel kitüntetett örökségi elemek sora a mostani bejelentéssel 48 tagból áll. A budapesti helyszínek közül a Zeneakadémia 2016-ban, a Dohány utcai zsinagóga 2017-ben került fel a listára. A térképes felosztást az Európai Bizottság honlapján lehet megnézni.
Nyitókép: Szentendrei városkép. Fotó: Driaschka, Wikimedia Commons