Európai Örökség címre jelölték a Dohány utcai zsinagógát
A Dohány utcai zsinagóga is szerepel az Európai Örökség címre jelölt idei kilenc helyszín között. A cím azzal a céllal jött létre, hogy előtérbe helyezze a közös európai örökséget, erősítse a közösségi identitást és megszilárdítsa a kultúrák közötti párbeszédet.
A Miniszterelnökség közleménye szerint a zsinagógát a hozzá tartozó - a múzeumot, a levéltárat, az I. világháborúban elesett magyar zsidó katonák tiszteletére elhelyezett emlékművet, a holokauszt áldozatainak földi maradványait őrző kertet, valamint a Raoul Wallenberg Emlékparkot is magában foglaló - komplexummal együtt jelölték az elismerésre. Ezzel Magyarországnak a Páneurópai Piknik Emlékpark és a Zeneakadémia mellett már három helyszíne szerepelhet a listán.
A Dohány utcai Zsinagóga Európa legnagyobb zsinagógája, a kontinens történelmében az integrációt, az emlékezést és a párbeszédre való nyitottságot jelképezi. Romantikus stílusban épült 1854-59 között, Feszl Frigyes közreműködésével, Ludwig Förster tervei szerint. A háromhajós csarnoktemplom ülőhelyeinek száma több mint 3 ezer. A Dohány utcai zsinagóga több szempontból is úttörő jellegű volt: ilyen az erőteljes keleties igazodás, a sokszínű nyerstégla használata, a belső térben megmutatott öntöttvas szerkezet. A templom építése elhúzódott, így végül az eredetileg tervezett időpont után három évvel, 1859-ben avatták fel.
Az Európai Örökség cím azzal a céllal jött létre, hogy előtérbe helyezze a közös európai örökséget, erősítse a közösségi identitást és megszilárdítsa a kultúrák közötti párbeszédet. 2017-ben 19 állam nyújtott be pályázatot a címre, ezek közül 25 helyszín jutott tovább az előválogatáson. Az elismerésre jelölt kilenc helyszínt az Európai Bizottság által felállított független szakértői testület választotta ki.
Az Európai Örökség cím idei várományosai között szerepelnek Lipcse zenetörténeti helyszínei (Németország), a cadinei erőd (Olaszország), a Zatolmin település közeli javorcai kápolna (Szlovénia), a natzweiler-struthofi koncentrációs tábor és altáborai (Franciaország és Németország), a kommunizmus áldozatainak máramarosszigeti emlékműve (Románia), a Bois du Cazier egykori szénbánya (Belgium), Schengen falu (Luxemburg) és a díj várományosa az Európai Uniót a hollandiai Maastrichtban létrehozó maastrichti szerződés is.
Az idén jelölt kilenccel együtt harmincnyolcra emelkedhet az Európai Örökség címmel kitüntetett helyszínek száma. A bizottság 2018 februárjában ítéli oda hivatalosan a címet a helyszíneknek, a díjátadó ünnepséget 2018 márciusában Bulgáriában rendezik meg - olvasható a közleményben. A Mazsihisz közleményében úgy fogalmazott, hogy a Dohány utcai zsinagóga a magyarországi zsidóság magyarrá válásának legfontosabb, legnagyobb szabású emlékműve, "egyszerre ihleti a zsidó hagyomány, a magyar nemzeti ébredés és az európai felvilágosodás öröksége". A jelölést - amelyhez a dokumentációt a Budapesti Zsidó Hitközség állította össze és juttatta el a magyar kormánynak - Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztosa jelentette be hétfő este Brüsszelben, a kulturális örökség európai éve 2018 programsorozat megnyitóján.
Forrás: MTI