Rangos elismerést kapott a 4-es metró tíz állomása és a CEU épülete
A CEU budapesti épülete és a 4-es metró tíz állomása is ott van a Royal Institute of British Architects (RIBA) pályázatán a nemzetközi mezőny első 20 nyertese között. A világhírű díj végleges eredményére még novemberig várni kell.
Számos különböző díjjal, immár 180 éve ünnepli az építész szakma kimagasló teljesítményeit a Royal Institute of British Architects (RIBA). Idén a kétévenként megrendezett nemzetközi kíválósági díjra 16 országból 20 pályamunkát válogattak elő. A jelöltek között idén két magyar projekt is van: a CEU budapesti épülete és a 4-es metró.
A RIBA közleménye szerint alapos vizsgálat után, az intézmény kijelölt tagjai látogatásával és a helyi építészekkel közös bejárást követően választották ki azokat a pályamunkákat, melyek közül szeptemberben négy kerül a szűkített listára. A győztest novemberben hirdetik ki.
A 4-es metró Palatium Stúdió által tervezett struktúrájának különlegessége, hogy a pályázatot megnyerő csapat megosztotta munkáját a többi versenyzővel, így a projekt sajátosságává vált a részvételi tervezés. Minden állomás egyedi, a napfényhez való viszonyt is megjeleníti, és azt, ahogyan a projektben egységes betongerendákkal heterogén formákat teremtenek - olvashatjuk a RIBA bírálatában. A Bikás Park megálló minimális tervezésétől egészen a Duna két oldalán található kavargó mozaikokkal szegélyezett állomások lelkes belteréig minden helyszín különböző, anélkül, hogy elveszítené konzisztenciáját, amelyet többek közt a dizájn-elemek, képzőművészeti alkotások és a grafikai tervezés is ad. A zsűri szerint a struktúra kreatív alkalmazása és a projekt inklúzív jellege érdemli ki leginkább a figyelmet.
A CEU épületének legnagyobb teljesítménye a budapesi látképbe illeszkedő régi létesítmény és a nemzetközi tervezésről tanúskódó új kampusz kibékítése. Ez a harmónia az egyetem fennállása mögötti célokat is megjeleníti - írja a RIBA méltatása. Sheila O´Donnell és John Tuomey és az M-Teampannon által tervezett épület bevágásokkal teli homlokzata előtt védetebb tér alakult, mely a szűkös bejáratot is befogadóvá teszi. A belső tér nagyvonalú, szembetűnő kialakítása mellett figyelembe vették a tervezők a tanulásra kialakított zugok és fülkék létrehozását is.
Gustavo Utrabo és Pedro Duschenes, a brazil Aleph Zero csapat alapítói kapták a RIBA International Emerging Architect 2018 díját Formoso do Araguaia-ban tervezett gyermekvárosukért, mely 540 gyermeket képes befogadni és ezáltal javítani oktatásuk minőségén.
A nyertesek közt található még egy holland magángaléria, a Kraaijvanger Architects tervezésében, a Boeri Studio függőleges kertekkel tarkított, milánói lakótornya, Renzo Piano által tervezett kultúrközpont Görögországban és az Emre Arolat mecsete Törökországban.