Savanyú a szőlő
Nyíregyháza új látványossága kíván lenni a jégkorszakot megelevenítő állatbemutató. A bemutatott első díjban és megvételben részesült pályaművek alapján - ha nem kell kismillió kompromisszumot kötni - ez meg is valósulhat. De mi van akkor, ha olyan terveket szórt ki a Bírálóbizottság a végén, amelyek jók, "kimagasló építészeti ötleteket" tartalmaznak, ám nem tartják be a megszokott konvenciókat? A VERY GOOD OFFICE Nyíregyháza Állatpark tervpályázatára beadott terve.
"Nyíregyháza Állatpark Fejlesztése Keretében Jégkorszak Interaktív Állatbemutató"
Tervpályázati Bírálóbizottság Pintér Márton zárójelentése a zárójelentésről
Helyzetjelentés
A hazai korszellem az, hogy
ha valaki pályázatot nyer, természetes – mert tisztában van vele, hogy ő a legjobb.
ha valaki nem nyer pályázaton, természetes – mert tisztában van vele, hogy egyébként ő a legjobb.
ha valaki pályázaton indul, akkor az első helyre hajt – mert különben nem látja értelmét.
ha valaki pályázaton indul, akkor ellenpályázatot készít – mert nem akar a hazai plebsszel vegyülni.
ha valaki pályázaton indul, akkor lesz egy jó hete – mert különben nincs.
ha valaki pályázaton indul, akkor lesz még egy jó hete – mert általában jó hetei vannak.
És ha valakinek általában jó napjai vannak, akkor egy vesztes pályamű után savanyú a szőlő. És ez így van rendjén.
A twixelt Bírálóbizottság hivatalos, alsókategóriás zárójelentésének főbb szempontjai a következők:
- Koncepció, vízió
- Telepítés, érkezés
- Zöldfelület
- Tömegkialakítás, építészeti karakter
- Közlekedő rendszer
- Látványelemek, élményszerűség
- Üzemeltetés, fenntarthatóság
Nem elvetendő súlyozó tényező, hogy a pályázat hivatalos megnevezése egy olyan "tervpályázat, amely kimagasló építészeti ötleteket és víziókat vár a nagyérdeműtől." Külön jelezték, hogy "az összehasonlíthatóság érdekében egyszerű fekete-fehér technikával kérjük elkészíteni, maximum 4-5 kiegészítő szín használatával." Tehát egy olyan rajzverseny, ahol a családot hatos szett zsírkrétával kéretik lerajzolni és a papa lehetőleg legyen magasabb a mamánál.
Egyakettőötvenes léptékben tervezzenek végig huszonpárezer négyzetmétert a legjobb esetben is hatmillió forintért úgy, hogy a nemzetközi építészeti kánon ékes példajaként mutatkozzék, és nem mellesleg a rámpák lejtésfoka is legyen egészen otéki. Kérem, rakják be a Benny Hill Show betétdalát és törjön ki magukból egyszerre mind a négy emberi érzelem. Na meg az ötödik.
Zárójelentés a tervpályázat zárójelentéséről
Koncepció, vízió
Az 1. számú kiíró azt szeretné, ha meghatározó építészeti kultúra hiányában meghatározó építészeti produktum kerülne Nyíregyházára. Víziója megállja a helyét, ugyanis a tízmillió forintból összevásárolt vázlatterveket vállaltan összegyúrja valamiféle beazonosíthatatlan hazai kuriózummá. A megvétel / kiemelt megvétel titulus jelentése is új értelmet nyert (mihez tartás végett a logikus "B" verzió is feltüntetve):
- A pályázat fő kritériumainak megfelel, de a pályamű maga szar.
- A pályázat fő kritériumainak részleteiben nem felel meg, de a pályamű jó.
Telepítés, érkezés
Az 1. számú kiíró telepítési koncepcióját tekintve ügyes. Nagynevű építészmogulokat rántottak magukkal a mélybe, melynek következtében a Balázs-Bán-Karácsony trió – némi nyomásra – kijelentse, hogy egy égövenként tematizált 100 méter hosszú lépcsőzetes metszék nem feleltethető meg az építészeti szimbolika kritériumainak.
Zöldfelület
Az 1. számú kiíró szerint minden zoológus építész, de nem minden építész zoológus.
Tömegalakítás, építészeti karakter
Az 1. számú kiíró nagyon boldog, mert szeretett volna egy jégtömbszerű házat. E vágy kielegítésére több javaslat is érkezett eltérő minőségben. Valaki idézett – mert az beválik, valaki szakdolgozatot írt – de minek, valaki deszaturált – mert fél, valaki függönyfalazott – mert ahhoz ért, valaki pedig a Szabolcs-Szatmár-Icebereg projektnévvel lépett versenybe – mert az előző opciók puszta gondolatából is hányt.
Közlekedő rendszer
Az 1. számú kiírót örömmel tölti el, ha légkondícionált helyiségről légkondícionált helyiségre járva-kelve a legkülönbözőbb állatfajokat veheti szemügyre fagyizás közben. Ez ugye proli, de mi sem prolibb annál, mint szabad ég alatt bejárni a Föld absztrakcióját az Antarktisztól a Déli-sarkig, miközben az egyre inkább fölénk tornyosuló támfalak között finoman változik a mikroklíma.
Látványtelemek, élményszerűség
Látványelmék és véleményszerűség. Az 1. számú kiíró bizonyára plusz rukkolát szokott szórni a mirelit pizzára, hogy teljes legyen az élmény. Hasonszőrű problémák még a szemöldökív átalakítása csipesszel, a szolárium szeretete, az XS-es póló, de a semmilyen terek interaktívvá tétele is ide sorolható. A villódzó monitorok és neonparádék kiegészítéseként végül az A4-es papírra vetett instrukciók is megjelennek.
Üzemeltetés, fenntarthatóság
A kegyencként tartott nívós építészekkel okosan vegyített zsűriösszetétel pár százezres honoráriummal üzemeltethető. A fenntarthatóság az építészeken múlik – nem szabad a felkérésnek eleget tenni, mert a végén poetikán, szociológián, dupla bulinon és szakrális helykijelölésen kívül még a zoológiához is érteni fognak.
Megjegyzés: Az kiíró nagyon sajnálja, hogy "nem érkeztek külföldi pályaművek." A kiírás csak magyarul volt elérhető.
Köszönöm és szívesen!
Pintér Márton