/ 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1. / 20. MÉDIA ÉPÍTÉSZETI DÍJA / Early bird nevezési határidő: augusztus 1.
Helyek

Siiri Vallner: Felhőket karcoló Tallin

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Siiri Vallner: Felhőket karcoló Tallin
Helyek

Siiri Vallner: Felhőket karcoló Tallin

2004.05.27. 13:30

Tallin tehát jó eséllyel pályázhat a leghosszabb árnyékok városa címre.

Tallinban az óvároson kívül egészen az utóbbi évekig minden gyérnek és alacsonynak tűnt. Rövid középkori felívelését kivéve, a város provinciálisan szegény volt. A Szt. Olaf templom a 159 méteres magasságával (ma 36 méterrel alacsonyabb) a maga idejében a legmagasabb épület volt. Az ipari forradalom csendben elkerülte a várost, miközben Helsinki és Riga kilométer hosszú, magas épületekkel szegélyezett utcákat produkált. A 20. század sokféle hátterű lakost hozott, de az építészek véleménye szerint Tallin nem érte el egy igazi város dimenzióit.

Tallin sziluettje az 1990-as évek kezdetén változásnak indult. Egyik pillanatról a másikra a feje tetejére állt a város - váratlan helyeken süvített a szél, az autók betaláltak az utcákba, és építési területek nyíltak meg mindenfelé. A közvélemény egyre idegesebb hangon szólt, míg aztán múlt tavasszal felhevült vita robbant ki. A társadalom három csoportra oszlott: rossz fejlesztőkre, ártatlan városlakókra, és a tehetetlen, szerencsétlen építészekre, várostervezőkre és politikusokra. Hamarosan kiderült, hogy a városi tér változása mindenkinek ügye, bár csak kevesek számára hoz közvetlen hasznot. A bűnöst nem találták meg, de a további meglepetések elkerüléséért a műemlékvédők sietősen kijelentették, hogy a Szt. Olaf templom csúcsa lehet hivatalosan Tallin legmagasabb pontja. Majd új tagokkal bővült a városi önkormányzat építészeti tanácsa.

 

Építészként ritkán tudom becsülni a toronyházakat. Számomra ez a tipológia egy szupermarketbe illő sajátos alakzat. Talán egy bizonyos ponton innovatív műfaj volt, minden modern kvintesszenciája, de ma már a felhőkarcoló-építészet alapvetően konzervatív. Erről az oldalról nem várhatunk kísérleteket, új megoldásokat, meglepő tereket. A magasépület elsősorban pénz és hatalom manifesztációja. Tallin nem kivétel ez alól - hiszen az átlagmagas struktúrának nincs olyan ambíciója, amely szép csendben privatizálni tudná a nyilvános városi tér újabb szeleteit. A lakáshirdetések a helyet, a kilátást vagy a pozíciót ("a város legmagasabb lakása - 64.1 méterrel az észt átlag felett") hangsúlyozzák. Egy tipikus tallini magasépület például a Maakri utcai, az egyik legrégebbi külvárosban, amely régen a városi szempontból "nemkívánatos" jelenségeket (leprások, szegények) hordozta. A magasépületek néha szokatlanul szép természeti helyszíneken tűnnek fel. Építésztől függően, az épület külső design-ja felmutathat apró formakísérleteket (pl. Union Bank, City Plaza), de általában megteszik a színes alumínium- és üvegpanelek (pl. Maakri Ház). Az új magasépületek drágának és fényűzőnek próbálnak látszani, csakhogy ez legtöbb esetben nem sikerül. Nincs konstruktív újítás, és az építészeti részlet katalógustermékek közüli választáson múlik. Észtországra nem jellemző a nyugati világ szertelen jóléte: az emberek egyszerű, megfogható dolgokat fogyasztanak, és ez tisztán tükröződik a most jelentkező városi szcénában. A parcellák tele van tömve épületekkel, és nincsenek arra utaló szándékok, hogy olyan városi tereket teremtsenek, ahol az emberek szívesen időznének. Miért is gondolna egy magánbefektető ilyesmire, ha nem muszáj neki? Mindennek ellenére az óváros tornyainak látványa új társaik szomszédságában különösen elbűvölő az alkonyati esti fényben.

Egy letűnt korban a magasabb helyek az istenek helyei voltak, az alacsonyabbak halandó helyetteseiké. A magasépületek emelése ma az egész világon a nagyvállalatok hatásköre. Céljuk többek között sikerük, hatékonyságuk és megbízhatóságuk demonstrálása. Nagy és sűrűn lakott városokban a telekárak miatt az építők felfelé törekszenek, ám a gyéren lakott Tallinban ez nem merülhet fel - ezért semmiféle ésszerű oka nincs annak, hogy Tallinban felhőkarcolkat építsenek. Tallin megtöltése magasépületekkel jó néhány olyan problémát felvet, amelyekkel a várostervezők nem foglalkoztak. A világtérképre pillantva láthatjuk, hogy a legtöbb, felhőkarcolókkal bíró város Tallinnál sokkal délebbre helyezkedik el, és a tél közepe táján egyik sem vet olyan hosszú árnyékot, mint Tallinban. Tallin 59. szélességnél elfoglalt földrajzi helyzete azt jelenti, hogy karácsonykor a nap 10 fokban süt. Ebben az időszakban minden épületméter öt méterrel növeli az épület árnyékát. Tallin tehát jó eséllyel pályázhat a leghosszabb árnyékok városa címre.

20-30 emelet nem ad okot a büszkeségre; Tallin magasépületei aligha érik el a Taipeiben hamarosan elkészülő 509 méter magas felhőkarcoló térdmagasságát. Ma a technológiai határt 1.5 kilométerre becsülik - egy ilyen megaépület Tallin minden lakosát elszállásolhatná, és a maradék területet egy szép nagy parkká lehetne alakítani.

Siiri Vallner (1972) építész, a KAVAKAVA építészeti iroda tagja.
A cikk teljes, angol változata itt olvasható: http://www.einst.ee/Ea/architecture/vallner.html


Fordította: Somlyódi Nóra

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Hilton szálló // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:37
9:40

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Az Egy hely soron következő részében a Budai Várnegyed egyik legelutasítottabb épületének, a Hilton szálló építésének történetét mutatja be. A közel fél évszázados hotel mégis a budai látkép fontos részévé vált, különleges architektúrájával egyszerre különül el és illeszkedik a középkori romok, és a szomszédos épületek sokszínűségéhez.

Nézőpontok/Történet

A Tóth Árpád sétány // Egy hely + Építészfórum

2024.06.05. 14:34
9:25

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.

Hadászati célokat szolgáló sikátorból gesztenyesorral és japán cseresznyefákkal tűzdelt gáláns sétány, a Budapestre nyíló egyik legszebb kilátással. A sétány sokszínű, rétegzett történetét az Egy hely csapata mutatja be.