
Sokoldalú hőszigetelő üvegezések
Energiamegtakarítás, hangszigetelés, biztonság, külső behatások vagy nap elleni védelem, magánszféra. E „szolgáltatásokat" nyújtja a VELUX tetőtéri ablakok 6-féle hőszigetelő üvegezése, melyek közül a biztonsági változat egyben könnyen tisztuló (easy-to-clean) bevonattal is rendelkezik.
Vitathatatlan, hogy az ablaküvegnek a lakás bevilágítása és a kitekintés lehetőségének biztosítása mellett még mindig a hőszigetelés a legfontosabb szerepe. Ugyanakkor a tetőtérbe költözők igényei is növekednek, és a kimagasló hőszigetelési tulajdonság mellett, egyre inkább várnak el többet a tetőtéri ablakoktól.
Szeretnék, hogy az üvegezés optimális lakókomfortot nyújtson, vagyis az „alap" hőszigetelő tulajdonságon kívül igény szerint választhassanak napvédő, egyrétegű, illetve két- vagy többrétegű biztonsági üvegek, hanggátló vagy akár speciális, öntisztuló üvegek közül. Mindezek mellett persze a homogén, egyenletes színmegjelenésen se essen csorba. A fentieket teljesítve, a széles kínálat mellett a VELUX üvegezések különösen magas fényáteresztő képességűek, valamint színsemleges átlátszósági és reflexiós hatással bírnak, így még a sötétebb téli napokon is a megszokott komfortérzetet nyújtják.
Biztonsági üveg
A ragasztott biztonsági üveg két táblából épül fel, s ezeket PVB (poli-vinil-butil) fólia köti össze. Ütés, behatolás esetén ugyan az üveg eltörik, de a törött darabok ezt követően is a fóliához tapadnak, így a beüvegezett nyílás továbbra is zárva marad. A köztes fólia vastagságától, illetve a felhasznált üveglapok számától függően beszélhetünk különböző kategóriájú védelemről, amely természetesen más igényeknek felel meg egy banképületnél, és másnak egy családi háznál. A VELUX biztonsági üvege 2x3 mm ragasztott üveg – 14 mm argongáz töltésű légrés – 4 mm edzett üveg rétegrendjével (belülről kifelé haladva) széles körben alkalmazható, az általános biztonsági elvárásoknak megfelel.
Hanggátlás
Az ablakok hangszigetelő képességében az üvegfelület játssza a legjelentősebb szerepet: az üveg vastagsága, az üvegrétegek száma és az üvegek közti távolság. A hanggátlás rétegragasztott üvegekkel, nehézgázok alkalmazásával tovább növelhető. A zajvédelem területén jellemzően azonban az aszimmetrikus felépítés ad megoldást. A VELUX hangszigetelő üvegének rétegrendje 2x2 mm ragasztott úsztatott síküveg – 18 mm argongáz töltésű légrés – 3 mm úsztatott üveg extra hővédő bevonattal – 42 mm légrés – 8 mm úsztatott síküveg. Ezzel a konstrukciós megoldással 42 decibeles hangvédelem biztosítható, s ez az érték repülőtér, autópálya vagy más nagy forgalmú út mentén, ill. egy zajos városi lakásban teljesen megfelelő. A hangszigetelés függ továbbá a tok anyagminőségétől, a tömítések számától, valamint attól, hogy az ablakszárny mennyire tökéletesen záródik. A VELUX tetőtéri ablakoknak ezek a szerkezeti tulajdonságai is kiválóan ötvöződnek a hangszigetelő üvegben.
A hangszigetelő üveg további előnye a szerkezeti kialakításból adódó kiváló hőszigetelő képessége. Egy hangszigetelő üveggel ellátott VELUX tetőtéri ablak esetén a hőátbocsátási tényező U=1,0 W/m2K, az üvegezés U-értéke pedig 0,9 W/m2K.
Biztonsági üveg vagy napvédő üveg
A modern üvegezéseknek nemcsak igen jó hőszigetelő képességet kell tanúsítaniuk, hanem a napsugárzásból még a passzív energia kinyerésére is alkalmasnak kell lenniük. Télen a szoláris energianyereség érdekében lehetővé kell tenni a napsugárzás bejutását a helyiségbe, nyáron viszont a megfelelő hőérzet érdekében általában ki kell zárni, illetve csökkenteni kell azt.
A VELUX biztonsági üvege télen lehetővé teszi a napenergia hasznosítását (teljes napenergia-átbocsátási tényezője g=0,54), és egyúttal különösen pozitív hőháztartást biztosít az épületben költségráfordítás nélkül. Ezt egy ultravékony, nagy hatékonyságú, aktív nemesfém-réteg biztosítja, mely a hőszigetelő szerkezetben az üvegtáblák közötti légrés felé néző felületen helyezkedik el. A fény és a napsugárzás szinte akadálytalanul jut be a helyiségbe, ezzel szemben az épületben keletkezett meleg belül marad.
A VELUX napvédő üvege nyáron 50%-kal kevesebb napenergiát enged a tetőtérbe (teljes napenergia-átbocsátási tényezője g=0,27), mint a biztonsági üveg. A legforróbb hetekben kellemesebbé varázsolja a klímát a szobában, így csökkenti a légkondicionáló használatának igényét és az energiafogyasztást. Ennek érdekében a külső üveg felülete egy speciális bevonatot kap, melynek fényáteresztő képessége alacsonyabb. Sötétített, így a természetes fénynek csak 42%-át engedi át.
Könnyen tisztuló (easy-to-clean) bevonat
Főként a magasan elhelyezett tetőtéri ablakok esetén lehet kiváló megoldás a VELUX egyik legújabb fejlesztése, az ún. könnyen tisztuló üvegezés. E különleges tulajdonságot a külső üvegfelületre felvitt, láthatatlan – az emberi hajszálnál 3000-szer vékonyabb – speciális bevonat biztosítja, melyet az ablakot érő természetes fény aktivál. Az üvegre rakódott szennyeződés fellazul, az esővíz ezután könnyedén lemossa. Az esőt és a párát – a hagyományos üvegezésekkel ellentétben – a bevonat nem cseppekben, hanem filmként teríti szét az üvegen. A víz így gyorsabban lefolyik, egyben lemosva a szennyeződéseket is. A könnyen tisztuló üvegezést azok használhatják ki, akiknek fontos a kilátás akkor is, ha párás vagy vizes a külső üvegfelület, esik az eső, valamint a tisztításra hosszabb időközönként kívánnak csak gondot fordítani.
Környezetvédelem
A VELUX üvegezés alkalmazásával nemcsak a pénztárca kímélhető, hanem aktívan hozzájárulunk környezetünk védelméhez is. A standard (-54-es) üvegezés például, melynek összenergia-átbocsátási tényezője (g-értéke) 58%, hőátbocsátási tényezője (U-értéke) pedig 1,1 W/m2K, a síküveghez képest a fűtési időszakban a fűtőolaj-szükségletet kb. 250 literrel csökkenti. Ez azt jelenti, hogy a természet kb. 690 kg CO2 üvegházhatású gázmennyiséggel tehermentesül.
Összefoglaló táblázat a VELUX hőszigetelő üvegezéseiről
Megnevezés
Tulajdonsága
Uablak (W/m2K)
Uüveg (W/m2K)
Rablak (dB)
Standard üveg (-54)
Energiamegtakarítás, vagyis alacsonyabb fűtésszámla
1,5
1,1
29
Edzett üveg (-59)
Külső hatásokkal szemben 6-8-szor ellenállóbb, mint egy alap üvegezés
1,4
1,0*
32
Biztonsági üveg (-73)
A beltérben előidézett üvegtörés esetén az üvegcserepek egyben maradnak, nem potyognak a szobába
Könnyen tisztuló (easy-to-clean) bevonat
Jobb hangszigetelés
1,4
1,1
35
Homályos üveg (-34)
Zavartalan magánszféra
1,4
1,1
32
Hangszigetelő üveg (-62)
Nagyfokú hanggátlás, az utcáról vagy a kertből kevesebb zaj jut a lakásba
Kiváló hőszigetelő képesség
1,0
0,9
42
Napvédő üveg (-76)
Nagy üvegfelületekkel rendelkező, déli fekvésű helyiségekben is kellemes klímát nyújt nyáron
1,4
1,1
35
Uablak=MSZ EN ISO 12567-2 szerint
Uüveg=MSZ EN 673 szerint
*Uüveg=MSZ EN 674 szerint
Rablak=MSZ EN ISO 717-1 szerint
X
forrás: Velux