Szerkezetépítés: három szint, négy lakás, nyolc hét
Ahogy a konkrét társasház példája mutatja, a vasbeton előregyártott szerkezetépítés már nem kísérleti szakaszában van, és nem is a jövő, hanem a jelen építési technológiája. Alkalmazásával kicsiben és nagyban is gyorsan nő ki a földből a társasház, kevés élőmunkával.
Országszerte tucatjával épülnek a példában szereplő budapesti négylakásoshoz hasonló, kisebb és nagyobb társasházak, amelyek jól példázzák: a falakon és födémeken túl lehet az egész épület minden eleme a korszerű előregyártás eredménye. Sőt! Semmi esetre sem kell standardokban vagy szabályos formákban gondolkodni, hiszen egy bonyolultabb geometriával rendelkező kialakítás – például koporsófödém – is könnyedén megoldható ezzel a technológiával. Mindez csekély emberi erőforrás igényű, rendkívül gyors építést tesz lehetővé, a mai gazdasági helyzetben szinte minden léptékben gazdasági előnyt jelent.
„Az elmúlt évek fejlesztései döntően arra irányultak, hogy a falakon és födémeken túl minél több, akár időigényesen építhető részletre legyen előregyártott Leier megoldás. Ennek köszönhetően mára olyan épületszerkezetek, mint az erkélyek vagy nagyobb társasházak esetén a liftaknák építésére alkalmas elemek is segítik a gyors kivitelezést." – mondta Radnai Gábor, a Leier előregyártott betonelemek üzletágának termékmenedzsere, aki szerint régen a múlté a szakma távolságtartása a már látványában sem a ’80-as évek panelépítkezésére hasonlító technológia kapcsán. Ennek egyik okát a konkrét példában bemutatott kis társasház is jól bemutatja. Itt az alapozástól a koporsófödémig, az erkélyelemtől a lépcsőig, minden a Leier előregyártó üzemeiből érkezett, amelyekből nyolc hét alatt felépült a budapesti épület szerkezete. „A XXI. százdai előregyártás egyik fontos előnyét akár egy ilyen kis társasházon is jól ki lehet használni. A gyors építést az elemek egyre szélesedő választéka maga is szolgálja."
Lássuk a részleteket! A kivitelező, az S&S Wood 95 Kft., a III. kerületi Nimród utcában található háromemeletes, négylakásos épületnek már az alapozásához is előregyártott elemeket használt: a monolitikus talpgerendákat Leier kéregfalakkal helyettesítette. Az épület kútalapokra épült, amelyeket Leier kéregfalból készült talpgerendák kötöttek össze, ezáltal elkerülhetővé vált a helyszíni zsaluzat készítése és betonacél szerelése.
Az épület teljes falszerkezetéhez a Leier kéregfalait használták a tartó- és hanggátló falak esetén is. Itt élvezhető a korszerű előregyártás másik nagy előnye: az elektromos szerelvények már a gyárban bekerülnek a fal- és födémelemekbe, ami ugyan a tervezésnél nagyobb körültekintést igényel, a kivitelezésnél azonban kevesebb utólagos munkát. A klímafödém és az emeleti koporsófödém is mennyezeti hűtő-fűtő csövezéssel, valamint elektromos szerelvényekkel együtt érkeztek a helyszínre. Az építkezést gyorsította a Schöck Tronsole rendszerrel ellátott előregyártott lépcsők és a Leier mesterpanelből készült erkélylemezek használata is.
Az előregyártott elemek alkalmazása nem korlátozódik a szabályos formákra, amit jól példáz a társasház tetőszerkezete is. A bonyolult geometriájú koporsófödém szerkezet szintén előregyártással készült, a függőleges és ferde szerkezetek Leier kéregfalból, a födém pedig a 2022-ben Construma-díjjal is jutalmazott klímafödémből épült. A szerkezet építése 2023. június 19. és augusztus 22. között zajlott, és az egyedi, vasbeton timpanonelemek beépítésével ért véget.
És miért választotta a kivitelező harmadszor is a Leier előregyártott betontechnológiát? Az S&S Wood 95 Kft. kis létszámmal, átlagosan öt fővel dolgozott az építkezésen, és ami a felmérésből kiolvasható, azt itt a kivitelező saját maga tapasztalhatta. Az előregyártott elemekkel végzett építkezés tiszta, nincs szükség vakolásra vagy utólagos vésésre, ami jelentősen csökkenti az emberi erőforrás igényt is. Így a budapesti kistársasház is gyorsan, mindössze nyolc hét alatt, minimális utómunkával és kiszámítható módon szerkezetkész állapotba került.
Bővebb információ a Leier előregyártott betonelemekről itt érhető el.