Design/Formatervezés

Szociális építészet, „social housing”

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Szociális építészet, „social housing”
Design/Formatervezés

Szociális építészet, „social housing”

2006.03.06. 10:23

Cikkinfó

A Design rovatot támogatja a 

Építészek, alkotók:
Sárkány Csilla

Sárkány Csilla bevezetője a havi témához

Magyarországon az építészek körében is egyre erőteljesebben fogalmazódik meg az az igény, hogy az építészet eszközeivel megfelelő válaszokat találjanak a szociális kérdésekre. Megoszlik a vélemény építészek és szociológusok, várostervezők és szociálpolitikusok között is, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie az építészetnek szociális lakások, bérházak tervezése során. Meg lehet-e határozni azokat a tervezési szempontokat, alapelveket, amelyekre oda kell figyelni akkor, amikor Magyarországon még a szociális lakás fogalma sincs egyértelműen definiálva.

A külföldi folyóiratokban megjelent holland, spanyol és észak-európai szociális lakások példáit látva mi, építészek nem a szociális gondolattól jövünk izgalomba, hanem az egyedi, különleges formai, anyaghasználati, térszervezési megoldásoktól. Ezek a megoldások teszik egyedivé és izgalmassá az épületeket, és jelzik, hogy a szociális bérházak megrendelője nem valamely piaci szereplő, hanem maga a közösség. Ezeknél a házaknál, lakásoknál érezzük, hogy a szociális építészet nem a szegénységet fejezi ki, nem csak „pure" építészet. Látható, hogy a tervezés, az épületek elhelyezése, a kivitelezés sokkal több gondosságot és felelősséget ró az építészre és a megrendelőre is, mint sok esetben a piaci fejlesztéseknél, hiszen közösségi beruházásokról van szó.

Magyarországon a szocializmus időszaka alatt nagy tömegben épültek az uniformizált kialakítású állami bérlakások. 15 év szünet után 2002-ben indult meg újból közösségi beruházásként a bérlakások építése. Az első szakmai viták akkor arról szóltak, lehet-e, kell-e differenciált minőségű lakásokat építeni, vagy ismét egyenstandardoknak kell megfelelni? Emellett zajlott a vita arról is, hogy az épülő új önkormányzati bérlakások között legyen-e szociális lakás kategória vagy csak bérlakások legyenek szociális lakókkal. A vita során több szakember is megfogalmazta, hogy olcsó lakásokat kell építeni, erős igénybevételre, minimális alapfelszereltséggel, azaz ún. "CS" lakásokat. A szociális jelzőt a szegénységgel és a kiszolgáltatottsággal azonosították - lakások rászorulóknak, segélyből élőknek, segítségre váróknak. Szerencsére az építési törvény nem tesz különbséget lakás és lakás között, ily módon a lakások kialakításánál minden esetben meg kell felelni az általános feltételeknek. De akkor mit is kell érteni szociális bérlakás alatt, miben lesz az más, mint egy magánberuházásban készült társasház? Meg lehet-e tehát fogalmazni, mi a szociális építészet? Nézzünk rá két választ:

„Számomra ez a fogalom nem értelmezett. Olyasmit sugall a szókapcsolat, mintha létezne egy jól körülírható közösség, amely különösen jellegzetes építészeti megfogalmazású épületeket igényel – ők a szociálisok. Az építészet általánosságban kiterjed bármilyen funkciójú épületre: nem csak lakóépületetekre, de minden másra is: közértre, múzeumra, iskolára, templomra stb. Innen aztán igazán sötét-bizarr jelentéstartalmakat és mellékzöngéket vesz fel a szókapcsolat – pl. szociális múzeum..., szociális áruház. A szókapcsolat "íze" azért is pejoratív, mert a mai szóhasználatban a "szociális" jelző lesajnáló, elkülönítő, megkülönböztető, szegénységre, a szegénység társadalmi megtámogatására utaló konnotációkat hordoz. Szociális építészet - szegény építészet - a szegénység építészete?" (30 éves építész)

„Szociális építészeten, úgy gondolom, bérlakások vagy közintézmények építése értendő. A lakások építésénél végig kell gondolni, hogy komfortos, modern, de kis lakások (30-35 m2) épüljenek fiatalok vagy egyedülállók számára, vagy családok elhelyezésére alkalmasabb, 50-60 m2-es lakások építése szükséges. De lehet, hogy egy épületen belül valamilyen arányban kell kis, illetve „nagy" lakásokat építeni. Ahhoz, hogy a bérlők tulajdonosként viselkedjenek, óvják és odafigyeljenek a környezetükre, fontos az építészeti minőség. Legyenek az ott lakók büszkék arra, hogy szép házban laknak. Érdemes beépíteni drágább, de hosszútávon megtérülő berendezéseket – energia- és víztakarékos megoldásokat – hiszen az értékesítésből nem kell azonnal bevételt produkálni. Közintézményeknél a megjelenés legyen újszerű, provokatív. Az emberek vegyék észre, hogy épült valami, vitatkozzanak róla. Ezzel is fejlődik a környezet kultúránk. (35 éves mérnök)

Nyugat-Európában a „social housing" – ami legpontosabban „szociális lakásügyként" fordítható le – nem egyszerűen lakásellátást jelent a szociálisan rászorulók részére, hanem egy komplex szabályozási és intézményi rendszert, amely megjeleníti az adott ország gondolkodásmódját, kultúráját és felelősségvállalását a társadalmi, kulturális, szociális, egészségügyi feszültségek kezelésével kapcsolatban. A finomra hangolt európai szociális intézményrendszer egyszerre mutat irányt a társadalmi gondolkodásnak, és segíti a feszültségek oldását. A társadalmi szolidaritás belülről fakadó elfogadása nélkül nehezen érthető meg és fogadtatható el a középosztállyal, hogy az ő feladata a példamutatás a rászorulók segítésében, a szociális infrastruktúra kiépítésében, a más kultúrájú és szociális háttérrel rendelkezők befogadásában. Ezek hiánya Magyarországon ma még természetes módon váltja ki a magukra maradt „szociális lakókból" a jelen helyzetbe való beletörődést, a depressziót, vagy éppenséggel a szélsőséges követeléseket.

Magyarországon a szociális bérlakásépítés példáit az elmúlt években elkészült, államilag támogatott (Széchenyi Terv, BM Lakáspályázat) önkormányzati épületek mutatják. Az állami támogatás feltételei között két szempont volt erősen aláhúzva: a lakások építési költsége legyen az átlagosnál alacsonyabb, illetve rászorultsági elven történjen a lakáshoz jutás. Az első támogatási pályázatok igénybevételével Józsefvárosban a Dankó utcában épültek szociális bérlakások. A bérházak létrehozása során a hagyományos műszaki tervezés felkészületlensége, az építési szabályozás merevsége, és a közbeszerzésen elindított kivitelezés költségminimalizálásra törekvése felszínre hozta a „social housing" eszközrendszer hiányából fakadó összes problémát.

Józsefvárosban a lakók kiválasztásánál sikerült érvényesíteni a rászorultság elvét; a lakásokra azok a jelentkezhettek, akiknek nem volt lakásuk, és az egy főre eső jövedelmük alacsonyabb volt 60 ezer forintnál. A lakásokra több mint húszszoros volt a jelentkezés. A lakók a beköltözést követően magukra maradtak, nem jött létre közöttük kapcsolat, kommunikáció. Elmaradt a lakások használatának „megtanítása". Információ és segítség hiányában az épületben nagyon hamar megjelentek a helytelen használatból fakadó problémák. Ez felerősítette a kivitelezés és az előkészítés során nem kellően végiggondolt műszaki megoldásokból származó problémákat, amelyek legutóbb a nagy panelházépítéseknél merültek fel – fűtési rendszerek szabályozása, penészedés, a szellőztetés szükségessége, magas energiafogyasztás stb.

A 2005-ben elindult öt új józsefvárosi bérház tervezésekor a Dankó utcai tapasztalatokat már felhasználva állítottuk össze a pontos tervezési programot. Ismerve a leendő bérlők összetételét, igényeit, meghatároztuk a lakások számát és nagyságát, a lakások műszaki standardjait, az építészeti elvárásokat, a valóban szükséges parkolóhelyek számát. Kihangsúlyoztuk az energiatakarékos megoldások szükségességét az alacsonyabb rezsiköltségek érdekében. A pontos program még így is megosztotta a szakma képviselőit. Az egymástól szélsőségesen eltérő gondolatok, érvelések pontosan érzékeltetik a szakmai konszenzus hiányát, a szociális lakás fogalmával kapcsolatos bizonytalanságot (ehhez lásd Okrutay Miklós cikkét az Echo-ban).

Józsefvárosban az új szociális lakások építése része a városrehabilitációs folyamatnak. Ennek során nagyon fontos eredménynek tartom, hogy a 21. század elején sikerült társadalmi alapértéknek elfogadtatni az önkormányzattal, hogy nedves, szoba-konyhás, zsúfolt lakásokból a lakók komfortos, korszerű fűtésű, lakásokba költözzenek. Ez még így is vitákat kavart. A lakásméreteket a nagy önkormányzati költségteher szorította le egyik oldalról, míg másik oldalról a megvalósítás felelősségével nem számoló építészek, szociológusok elvárása tágította azt.

A szociális bérlakások létrehozása a legtöbb nyugat-európai országban az erre a célra létrejött lakástársaságok feladata, amihez az állam csak támogatást nyújt – az építéshez, és/vagy a bérleti díjhoz. A 21. században a jóléti társadalmak megroppanását követően egyre mérséklődik az állam szerepvállalása, és egyre erősebb a magántulajdon szerepe e téren is, anélkül, hogy az elfogadott társadalmi értékekről lemondtak volna. A példák is azt mutatják, hogy sok esetben éppen a magánszektor bevonása a fejlesztésekbe, a fejlesztők között kialakult verseny eredményezi az irigylésre méltó építészeti minőséget, az innovatív gondolkodás elfogadását az új szerkezetek, új anyagok használatában.

A 20. században a szociális lakástervezés sok esetben játszott úttörő szerepet az építészetben, gondoljunk a kertvárosi mozgalomra Angliában vagy az amszterdami iskolára vagy éppenséggel a 20-as évek berlini és osztrák lakótelepeire. Ezekben a példákban az építészet mindig többet jelentett egy-egy ház megtervezésénél és megépítésénél. A várostervezés, az infrastruktúra kiépítése és a közösségi hálózatok, létesítmények létrehozása az egész társadalmat érintő koncepciók mentén történt. Van-e esély ma Magyarországon hasonló izgalmas építészet létrehozására a közösségi lakásszektorban, vagy csak várjuk a csodát, és addig is Madridba, Amszterdamba megyünk egy kicsit irigykedni, meg jó fényképeket csinálni?

Sárkány Csilla építész
 

Kapcsolódó oldalak:

Magdolna negyed szociális város-rehabilitációs program

Kőbánya, Bihari út 8/c. városrehabilitációs modellkísérlet

Városházi Beszélgetések a városrehabilitációról - Beszámoló a 2004. október 12-i alkalomról

A szociális építészet jelentősége és helyzete - beszélgetés Kisbán Máriával

Getto Katalin: A karakter keresése

Pelényi Margit: 120 szociális bérlakás Pécsett, a Kertvárosban

A pécsi 120 lakás pályázat első díjas munkájából

Budapest XXI. Csepel, Rákóczi-tömb I/1 ütem

Szociális lakóegyüttes, 36 új lakás Szentendrén

Új szociális bérlakások a XXII. kerületben

Ikvai Szabó Imre: Szociális lakás: dodó?

A képek magukért beszélnek - szociális lakásba tervezett bútor

 

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.