Társadalmi részvétel a városfejlesztésben
A "80 éves az Urbanisztikai Tanszék" rendezvénysorozat III. konferenciája a Műegyetemen 2009. december 4-én.
A "80 éves az Urbanisztikai Tanszék" rendezvénysorozat III. konferenciája
2009. december 4-én 15 órakor
a BME "K" épület K253-as termében.
(Budapest, XI., Műegyetem rkp. 3-9)
előadó: Alföldi György DLA egyetemi adjunktus
felkért hozzászólók:
dr. Pallai Katalin Phd városfejlesztési szakértő,
Dömötör Tamás Phd NFGM vezetőtanácsos
A társadalmi részvétel alkalmazása az elmúlt 30 év városfejlesztési gyakorlatának megkerülhetetlen elemévé vált. Magyarországon a rendszerváltozás után kezdődött meg ennek az új technikának a kipróbálása a gyakorlatban, több fogalommal is találkozunk: participáció, lakossági bevonás, társadalmi tervezés. Igyekszünk használni ezeket az eszközöket, de hiányzik a társadalmi - intézményi háttér, és ezért egyelőre vegyesek a tapasztalatok.
Az 1970-es évektől az európai civil társadalmakban, a városlakókban fogyamatosan erősödött az igény, a lokális közügyekbe való beleszólás iránt (bottom-up). A társadalmi igény egybeesik az Unió törekvéseivel az 1990-es évektől, amely a globális európai szerepvesztés megállítását, és a városi társadalmak szétcsúszásának megakadályozását vette célba (top.down).
Európa városainak a 21. században nincs más útja fejlődési energiáik megőrzésére, mint a társadalmi részvétel alkalmazása a döntéshozatalban, fejlesztésében, a feladatok ellátásában. A társadalmi részvétel különböző formáinak alkalmazása nem más, mint a fennállóképviseleti demokrácia keretei között, a közvetlen demokrácia eszközeinek helyi szabályrendszereken alapuló alkalmazása, hatalom és felelősség megosztás. Magyarországon még nem alakult ki ez a szabályrendszer, sőt még a képviseleti demokráciát is sokszor tanulni kell.
Alföldi György vitaindító összefoglalója a csatolt dokumentumban tanulmányozható.