Tetőablak inspiráció
Szabálytalan ablakkiosztás, rendhagyó anyaghasználat a tetőablak egyes elemeinél, a kényelmet szolgáló változatos műszaki megoldások egyazon épületnél, akár különleges íves homlokzatok – vagy az már a tető…? A korszerű tetőablak legyen univerzálisan használható, vagy illeszkedjen egyediségével maga is az építész egyedi elképzeléseihez. Vegyünk sorra néhány nemzetközi projektet, ahol a Roto ablakok esetén pont erre a szemléletre volt szükség!
Nagyméretű, esetenként a falak jelentős részén megjelenő nyílászárók az épület látványát gyakran dominálják. Az épület stílusához igazított, csoportos beépítéssel akár a megszokottnál nagyobb megnyitásokat eredményező tetősík ablakok azonban inkább megbújva, szó szerint a tető síkjába simulva válhatnak az épület szerves részévé.
Ezek gyakran egyedi kivitelt igényel, hogy az épület stílusához illeszkedjenek, de ez sem lehet akadály.
Zürich: a bájos korabeli lakóház fényárban
A Lavaterstraße Zürich szívében, exkluzív helyen található. A lakóház felújításánál fontos feladat volt a ház stílusának megőrzése mellett, hogy minél több fény jusson a belső terekbe.
Az épület fehér homlokzata, a pirosra festett spalettával és a díszítőelemekkel tarkított erkélyek, a réz ablakokkal és a tetőablakokkal feltűnően szép kivitelezésről tanúskodnak. Az egységes összkép létrehozásában szerepet játszott a Roto egyedi megoldása: a burkolókeret a tetőablakoknál nem általánosan használt rézből készült. 17 darab Roto billenő ablak segítette a világos, barátságos lakóterek kialakítását. Érdekesség, hogy a Roto redőnyök nyitott ablak esetén is teljes mértékben betöltik funkciójukat, így levegőt és tükröződésmentes fényt engednek a térbe.
Szabálytalan ablakkiosztás
De nem is kell messzire mennünk, ha egyedi megoldást keresünk tetőablak témában.
Igazi kihívással nézett szembe a Roto a Doninpark kapcsán, amely Bécsben, a Kagraner téren helyezkedik el. 15.000 m2 építési területen valósult meg a Love architecture and urbanism építésziroda vezetésével egy nyolcszintes lakó és irodaépület, amelyhez a Roto 150 darab, szintén egyedi igény alapján gyártott tetőtéri ablakot szállított. A nyolcemeletes épületet a szokatlan méretekben és szabálytalanul kiosztott nyílászárók teszik látványossá és különlegessé. A kivitelezés során a kihívást a különböző - bizonyos esetekben rendkívül nagy - méretű ablakok beépítése jelentette, ám a végeredmény mindenkit kárpótolt.
A futuralisztikus forma sem akadály
Svájcban, Sins városában egy irodai épület okozott fejtörést a kivitelezőknek – de csak első látásra. Fél úton Zürich és Lucerne között valósult meg az a négy acéloszlopon ülő futurisztikus, tojás formájú épület. Ez az "Eimax" projekt a Wyder AG cég kivitelezésében.
Az épületnek nem csak a modern megjelenés igényeinek kellett megfelelnie, egyesítenie is kellett a komplex építészeti formákat. A megoldás a Roto Designo R6 lett. A könnyedén beépíthető, középen billenő tetőtéri ablakok kiváló hőszigetelő tulajdonságuk és a „látomásszerű" épülethez passzoló dizájnjukkal nyerték el a beruházó tetszését.
Változatos és funkcionális is egyben
Az olasz Sassari városában is a Roto egyedi tervezésű ablakaira volt szükség. Egy árvaházból egyetemmé átalakított épületnek úgy kellett megújulnia, hogy az intézmény összképe harmóniát teremtsen a környezetével, valamint a diákok funkcionális és kényelmi szempontjainak is megfeleljen. Az épületbe az egységesség megteremtéséhez 54 tetőablakot építettek be, ahol lehetett, ott fa kivitelben, a komfortról pedig az intézmény több részén a motoros billenő ablakok gondoskodnak. A „kiegyensúlyozott" összképhez különböző típusú ablakokat is szállított a Roto: a végeredmény jól mutatja, hogy akár többféle – ezesetben QT4, H2C, – nyílászárók egyidejű felhasználásával is kialakítható az egységes küllem, de a komfort is mérvadó. A diákok biztonságáról az intézményben a Roto ZRO redőny is gondoskodik, amely extra védelmet nyújt az időjárás viszontagságai és a betörés ellen.
További információ elérhető a Roto weboldalán.