Tíz éve otthon a pécsi Rókusdombon - Az Év háza díj 2019 fődíjas épülete
Pécs gazdag építészeti környezetében fontos szerep jut a lakóépületeknek, amelyek közül több a tégla érdekes használatával hívja fel magára a figyelmet. Karlovecz Zoltán épületének is egy perforált téglafelület a látványossága. Sőt, szinte csak ennyi látszik belőle.
A telek elhelyezkedése meglehetősen különleges. Keleti oldalról a Rókusdomb határolja, délről pedig egy nagyon szűk kis utcácska, a Rókusalja utca. A Rókus domb felől a korábban Weiler Érpád által tervezett, téglaburkolatos társasházzal zártsorúan összeépítve, harmonikusan, mégis egyéni hangvétellel zárja a hagyományos városias tömböt.
Az épület tehát egy olyan helyen áll, ahol a hagyományos városias szövetet felváltják a zöldbe ágyazott közintézmények, így klinikák és a Pollack Mihály Műszaki Kar laza beépítésű területei, majd a hegyvidéki villanegyed telkei. A telek kelet és dél irányába tájolt, így az egyik fő kihívás a nyári erős napfénytől és melegtől való árnyékolás kérdése volt.
„Az épületben három lakás és egy üzlet került kialakításra. A telek mérete, heterogén kapcsolódása és az építési program többrétűsége miatt a saroktelekre egy olyan épület került, ami ezt a többrétegűséget egy egységbe, egy tömbbe fogja.
A tömb jelleget a tégla homlokzati használatával hangsúlyoztuk. Egy olyan „ház-nem ház"-at képzeltünk ide, melyet egy határozott formájú téglafal kerít, szegélyezve a Rókus domb felé a teret, és a dél felőli kis utcácskának is megfelelő térfalat ad. A szomszéd épületekhez hasonlóan itt is kialakítottunk egy udvart. Ez az udvar az utca felé néz, az udvart egy perforált fal választja el az utcától. Ez a perforált fal azt a diffúz kapcsolatot jelenti, melyen keresztül az épület és az udvar kapcsolódik a környezetéhez. E diffúz falnak a zártságát-nyitottságát úgy határoztuk meg, hogy közelről áttörtséget, megfelelő távolságból pedig tömörséget mutasson.
Az épületet kicsit több, mint tíz éve lakják, lakóik az épülettel elégedettek. Az épület megérett a megmérettetésre."
szerk: Somogyi Krisztina
12:11
Hát, nem tudom... ha egy épületet a homlokzata alapján ítélnek meg, akkor bizonyára jogos az elismerés. Az én földhözragadt szemléletemmel egy háznak funkcionálisan kell tökéletesnek lennie, elsősorban, és abból kell következzen a szépsége. Ilyen szempontból pedig - miután a lakások alaprajzát megnéztem, erősen vitatható a minőség. Különösképpen azért, mert a látványos homlokzat bűvöletében komoly áldozatokat hozott a lakások térszervezését illetően.