Törökországot és Szíriát súlyos földrengés rázta meg, egy 2000 éves UNESCO világörökségi helyszín is megsemmisült
Egy 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország középső részét, és északnyugat Szíriát február 6-án hétfőn, és néhány órával később egy második, 7,4-es erősségű rengést is jelentettek ugyanebben a régióban. Az első becslések szerint több mint 1700 épület dőlt össze vagy sérült meg súlyosan – erősítette meg Fuat Oktay török alelnök.
A leginkább érintett területek között van Gaziantep, amely 150 mérföldre fekszik a szíriai határtól és 50 mérföldre a földrengés epicentrumától, Kahramanmaraştól. A rengéseket még Libanonban, Görögországban, Izraelben és Ciprus szigetén is érezni lehetett. A hatóságok még mindig vizsgálják az áldozatok számát, miközben helyi és nemzetközi mentőcsapatokat küldtek a túlélők felkutatására.
Az egyik elpusztult épület a Gaziantep vár volt, amely egy 2000 éves történelmi műemlék és az UNESCO világörökség része. A várat a római korban, az i. sz. második és harmadik században építették, majd a Római Birodalom kettészakadása után a bizánciakhoz került. I. Iusztinianosz császár alatt az erődítményt kibővítették és felújították, és földalatti járatokat építettek be a betolakodók elleni védelem érdekében. A közelmúltban a vár adott otthont a gaziantepi Panoráma Múzeumnak, amely nagyszámú látogatót vonzott.
A CNN beszámolója szerint az építmény keleti, déli és délkeleti részén több bástya is megsemmisült, és a vár melletti támfal is leomlott. Bár ezek még csak az első jelentések, néhány bástyán már nagy repedéseket észleltek, ami arra utal, hogy a megmaradt szerkezetek tovább károsodhatnak.
A helyi média arról is beszámolt, hogy a 17. századi Şirvani mecset is súlyosan megsérült, mivel kupolája és keleti fala összeomlott. A BBC szerint Diyarbakir városában egy bevásárlóközpont is összedőlt.
Suleymon Soylu török belügyminiszter szerint tíz várost érintett súlyosan az első rengés, köztük Hatayt, Osmaniye-t, Adiyamant, Malatyát, Sanliurfát, Adanát, Diyarbakirt és Kilist. Az Európai Unió és az Egyesült Államok segítséget ígért, több ország pedig megkezdte a kutató- és mentő szakemberek és felszerelések Törökországba küldését. A helyzet rendezése során építészekre, tervezőkre és építőipari szakemberekre lesz szükség, hogy gyors és megbízható megoldásokat találjanak az érintett közösségek számára a sürgősségi lakások és egészségügyi létesítmények kialakításakor.
Íme egy lista azokról a linkekről, ahol a Vogue Arabia összeállítása szerint hozzájárulhat a leginkább érintett törökországi, szíriai és libanoni régiókban élő áldozatok megsegítéséhez:
- A Nemzetközi Kék Félhold Segélyezési és Fejlesztési Alapítvány (IBC) alapvető adományokat fogad el és oszt szét, többek között készételeket, elsősegélycsomagokat, takarókat és fűtőberendezéseket.
- Az UNICEF koordinálja a nehéz sorsú családok és gyermekek megsegítésére irányuló erőfeszítéseket Észak-Szíriában.
- A Lounchgood kampány 2023. március 6-ig gyűjt adományokat.
- A Care a Globális Sürgősségi Alapon keresztül adományokat használ fel sürgősségi segélyek és szolgáltatások nyújtására. Adományokat ezen az 1800 020 046-os ingyenesen hívható számon lehet tenni.
- Az Egyesült Királyság lakosai az Oxfamnak adományozhatnak.
- A Time to Help szervezet minden adományát továbbítja a Törökországban működő nemzetközi jótékonysági szervezeteknek.
- A Molham, egy szíriai egyetemi hallgatók által létrehozott alapítvány szintén adományokat gyűjt.
Forrás: Archdaily