Új postaépület, Újfehértó
Zártsorú beépítés – egyelőre szabadonállóanépítész vezető tervező: Lengyel Istvánépítész munkatárs: Bartha Tibor, Győrffy Zoltán
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 14 ezer fős város új postaépülete a Bartók Béla utcában zártsorú beépítést mutat, bár egyelőre egyik oldalról sem csatlakozik hozzá más épület. A sík telken korábban álló lakóházat lebontották, és annak helyére a következő szabályozás szerint húzták fel az új postát: minimum 4,5 m építménymagasság, maximum 40% beépíthetőség.
Az épület közönségforgalmi és üzemi bejáratai a Bartók Béla utca felől közelíthetőek meg, a balra eső üzeni bejáró az igényeknek megfelelően kocsibehajtós, óriási fakapuval. Az épület előkertje 10 m-es, ami lehetővé tette, hogy közvetlen merőleges beállással 7 kocsiállással parkolót létesítsenek a közönségforgalom kiszolgálására. Az utcai járdaszinthez képest a ház padlószintje 40 centiméterrel magasabban van. A szintkülönbség leküzdésére a főbejárat előtt 8 méter hosszon 5%-os rámpát alakítottak ki. A postaudvaron pedig fedett rakodórámpát létesítettek, ami 60 cm magas.
A földszintes épületben a tervezési program, illetve a szigorú technológiai utasítások szerint alakították ki a helyiségeket és helyiségkapcsolatokat. A közönségtér és a felvételi terem átlagos belmagassága 4,6 méter, a két tér voltaképpen közös teremben van. A kettő közötti postabolt-válaszfal a felvételi rész korlát magasságával megegyezően 2,3 m. A többi helyiség belmagassága 3 m, amihez 40 centiméteres födémvastagság tartozik.
A felvételi terem természetes szellőzését és megvilágítását szolgálja a keleti oldalon 4,6 méter magasságban elhelyezett 90 cm magas ablaksáv. A közönségtér természetes szellőzése és megvilágítása részben a főhomlokzaton elhelyezett üvegfalon át történik, valamint a mennyezet fix felülvilágítóin, az ún. „fénykutak"-on keresztül. A házat téglával burkolták, a közönségtérben és a fedett rakodóudvaron az igényesen tervezett acél tartószerkezethez fa szerkezetek csatlakoznak.
Postaépület, Újfehértó
Bartók Béla utca
építész vezető tervező: Lengyel István
építész munkatárs: Bartha Tibor, Győrffy Zoltán
statika: dr. Nagy Tibor (†2006)
gépészet-közmű: Hámori Sándor
elektromosság: Rutkovszky László
gyengeáram: Szemán Gábor
közlekedés: Dózsa Gyula (†2005)
megrendelő: Magyar Posta Zrt.
tervezés: 2003
kivitelezés: 2005–2006
12:22
Szerintem is a publikációt illeti a két csillag. Ezek a házak sokkal de sokkal jobbak, mint ami a fotókon látszik. Ezek a képek mérhetetlenül trehányak.
08:18
Hogy miért közepes ez a ház? Hát, megpóbálom az én véleményemet összefoglalni.A ház illeszkedik a 90-es évek jellegzetes magyar téglaépítészetéhez, ahhoz a vonalhoz, amit Nagy Tamás, Turányi Gábor, stb. képviseltek. Ami önmagában még nem baj, hiszen egy kiforrott, szépen kanonizálódott, stabil értékrendröl van szó, csak "friss gondolat"nak nehezen nevezhetö. Ház alakú ház, téglából, ablak alakú ablakkal.
De hogy "Bán Ferenc törekvéseinek önálló és felnőtt folytatása" lenne, azt már bocsánat, de egyenesen cáfolnám: Bán Ferenc szerintem egy nem kategorizálható, öntörvényü alkotó, aki teljesen a maga útját járja, a fent említett téglaházas kritikai realizmushoz pedig soha nem volt különösebb köze. Ha valahova, akkor talán a konstruktivista, metabolista irányzatokhoz/hagyományokhoz kapcsolható, de azokhoz is csak fenntartásokkal.
A konkrét háznál maradva: kissé szétesik, sok kicsi ház konglomerátuma lesz, a falusi léptékhez próbál igazodni. Ami nekem konkrétan nem tetszik az a carport: a tetö ferde: rendben van, a lécburkolat ferde=tetö? vagy mégis fal? Ha fal, akkor miért nem egyenes? Ha dekonstruált tetö, akkor miért nem ferdék az oszlopok is? Így egy kicsit úgy néz ki, mint egy régi kirakatroló, aminek az egyik oldalon már elszakadt a zsinórja, így csak ilyen furán lehet felhúzni.
Amúgy a ház rendben van. Van rosszabb is. Meg jobb is. Vagyis, négyes alá. Szerintem.
17:12
@MZ: "Értékeld a cikket! (Érdemes elolvasni? Ha igen: 5*)"
Tehát az értékelés összességében a cikkre vonatkozik, ami itt mindössze kb 20 sornyi szövegből áll ...
18:24
Nem értem, miért kell "közepesre" pontozni Lengyel munkáit, amikor mindegyik épülete a rengeteg keresés, ötlet, friss gondolat ellenére (és miatt) mértéktartó, kifejezetten igényes és szép. Bán Ferenc törekvéseinek önálló és felnőtt folytatása ez, amit igazi értékén kell megbecsülni. Ha ezt leminősítjük, egy kicsit saját magunkat minősítjük le. (Pardon.)