XIII. kerületi városközpont az Árpád hídnál
Rangsorolás nélküli díjban részesült 15. sorszámú, szerzői:Archikon Kft.Nagy Csaba, Benedek Botond, Kugler Péter, Niszler Kata, T. Major Kriszta, Debreczeni András
Rangsorolás nélküli díjban részesült 15. sorszámú, szerzői:
Archikon Kft.
Nagy Csaba, Benedek Botond, Kugler Péter, Niszler Kata, T. Major Kriszta, Debreczeni András
Részletes bírálat:
Üdítően elegáns javaslat. Erős és magas esztétikájú a pályamű, mind városépítészeti nagyvonalúságában, szerkesztésében, mind a részletek forma-alkotásában. Fontos azonban feljegyezni, hogy a hely maga, és a kiírás is ennél magasabb sűrűséget kíván, továbbá a pályamű nem teljesít több, a kiírásban szereplő, a kiírók által definiált programelemet, a négy térnegyedet átfogó városközpont kialakítására sem ad javaslatot.
A terv nemcsak megoldási képletet vázol, hanem egy olyan fejleszthető, rugalmas, formálható építészeti struktúrát ad a fejlesztő kezébe, amely sokrétű programváltozást képes követni.
Egyszerű, két eltérő építészeti elemből álló képletet jelent, egy korszerű, egyedi karakterű agora létrehozásával, mely körül elsősorban szolgáltató és kulturális, úgymond inkább közfunkciót tesz, és egy inkább „business"-ről szóló torony felállításával, annak jel-értékével a városi szövetben és különleges használati és kilátási értékével a használók számára.
Kapcsolatai a városi csomóponttal, az aluljáróval és a már kialakult közvetlen városi szövettel, értelemszerűen az emberi forgalmat szintén áramlásnak felfogó és azt szolgáló térsorokkal, szobrászati finomsággal leképező módon, jól oldja meg. Kiemelendő, hogy a mai demokratikus városfejlesztésben az újszerű és sokoldalúan, több eltérő használati térértékkel bíró megoldásoknak, a közérdeket mindinkább szolgáló kritériumnak prioritása van. Ez a terv egyszerre épít be urbánus földszinti térrel és ugyanakkor biztosít nagy arányú zöld tetőfelületet. A zártabb, vagy akár intimebb funkciókat, magasabb, toronyarányú tömbbe zárja, helyet jelölve a város silhouette-jében.
A terv tűnik a legfrissebb nyelvezetűnek. Az építészeti koncepció rendhagyó városközponti megjelenést ad, azonban nem kíván integrálódni a meglévő városképbe.
Közlekedésfejlesztési javaslatait tekintve igényes, korrekt munka. Nagy hangsúlyt helyez a gyalogoskapcsolatok alakítására, ezzel a kerületközpont funkciók erősítésére. Hosszabb távon a gyalogoskapcsolatok nagyobb részét felszínre helyezi.
A pályaművet a Bíráló Bizottság építészeti gondolatai, és azok színvonalas megfogalmazása miatt 2,6 millió forintos rangsorolás nélküli díjazásban részesíti.