Zero Point Nyári Egyetem
A folyamatos globális bizonytalanság, a szomszédban zajló háború és az egyre inkább kézzelfogható ökológiai válság megmutatta, hogy a legkülönfélébb válságokra adott társadalmi és tervezői reakcióink elégtelenek. A tranzit.ro szervezésében megvalósuló nyári egyetemre – ahol többek között kollégánk, Hulesch Máté is előadást tart majd – a design, az építészet, a társadalom- és bölcsészettudományok fiatal szakembereinek és hallgatóinak jelentkezését várják.
Fordulópontok, terek és utópiák
A folyamatos globális bizonytalanság, a szomszédban zajló háború és az egyre inkább kézzelfogható ökológiai válság megmutatta, hogy a legkülönfélébb válságokra adott társadalmi és tervezői reakcióink elégtelenek. Ezek ugyanis egyszerre nélkülözik a társadalmi igazságosság és szolidaritás megfelelő formáit, és képtelenek új megoldásokkal kezelni a kialakult krízishelyzeteket. Egyfajta állandósult csodavárás kíséri ezt az állapotot, amelyben sokak számára csak a technológiai fejlődésbe vagy az erős politikai vezetőkbe, gurukba vetett hit nyújthat kapaszkodót. A Zéró Pont Nyári Egyetem ötlete a két radikális végpont – az apátia és a vak bizalom – kritikájából született, azzal az ambícióval, hogy a program résztvevői az épített környezetet és a térképzési gyakorlatokat a társadalmi válsághelyzetek kontextusában vizsgálva új válaszokat, vagy egyenesen utópiákat fogalmazzanak meg.
Hogyan képzeljük el az ismerős világunk összeroppanását, a társadalmi és személyes életben megragadható zéró pontot? Mit gondolunk az épített környezetről és a megingathatatlannak tűnő hatalmi rendszerekről? Milyen tanult és megörökölt sztereotípiák foglya a társadalmi és alkotói képzeletünk? Ezeket, és ehhez hasonló kérdéseket járunk körül a négy napos nyári egyetem keretében meghívott előadókkal és workshop-vezetőkkel.
A nyári egyetem a zéró pont gondolata köré épül és a fenti kérdések kibontására vállalkozik. Teret akarunk adni az ideológiákkal, társadalmi jelenségekkel és elméletekkel kapcsolatos játéknak, és az elmélyült alkotásnak. A meghívott előadók és workshop-vezetők különböző perspektívából ragadják majd meg a(z újra)kezdőpont absztrakt és utópisztikus gondolatát, politikatörténeti, design- és építészettörténeti, társadalomtudományi, örökségvédelmi és ökológiai szempontból.
A program kurátorai Bogyó Virág, Patakfalvi-Czirják Ágnes. A program a tranzit.ro/Cluj szervezésében valósul meg. A tranzit.ro fő partnere az ERSTE Stiftung.
Kiket várunk?
A nyári egyetemre a design, építészet, társadalom- és bölcsészettudományok fiatal szakembereinek és hallgatóinak jelentkezését várjuk, akik számára az új kezdőpontok megtalálása egy szolidaritásra és autonómiára épülő társadalom képét vetítheti előre.
Előadók és workshopvezetők:
- Bagdi Sára, művészettörténész
- Balogh Róbert, történész
- Bogyó Virág, képzőművész
- Erhardt Miklós, képzőművész
- Guba Sándor és Hámori Péter (GUBAHÁMORI), építészek
- Hulesch Máté, designkultúra-kutató, építészetkritikus, az Építőszfórum szerkesztője
- Jauernik Zsófia, építész és műemlékvédelmi szakmérnök
- Süveges Rita, képzőművész
- Szabó Anna, biológus-ökológus
- Vigvári András, szociológus és etnográfus
- Zahorán Csaba, történész
Mikor és hogyan lehet jelentkezni?
Jelentkezni 2023. június 16-ig lehet az alábbi online felületen: https://forms.gle/ axcpoWAubsuPXdqE8 További kérdéseket az alábbi email címre várjuk: zero.summerschool@gmail.com
Praktikus infók:
A tábor során a résztvevőket több ágyas lakrészekben szállásoljuk el és napi 3 étkezést biztosítunk. A helyszínre jutást a résztvevőknek saját forrásból kell megoldaniuk.
A programokhoz való hozzájárulást 20 ezer forint vagy 250 lej értékben határoztuk meg, de korlátozott számú ingyenes hely is rendelkezésre áll, amit rászorultsági alapon tudunk megítélni. Az erre való igényt a jelentkezési lapon lehet jelezni.