14. Budapesti Építészeti Filmnapok – Filmajánló
Csütörtökön indul a 14. Budapesti Építészeti Filmnapok, idén újra offline, a Toldi Moziban. Március 3-6. között több mint egy tucat filmmel és számos kísérő programmal jelentkezik a fesztivál, melyre már jegyek válthatók. Itt olvashatják ajánlónkat az idei felhozatalhoz.
MÁSFAJTA TUDÁS: DORTE MANDRUP
Az építészet valóban képes a világ megváltoztatására? Ha a körülmények változnak a kiindulópontnak is változnia kell? Minden építész rendelkezik küldetéstudattal? A dokumentumfilm Dorte Mandrup stúdiójába enged betekintést, és meséli el olyan tervek történetét Grönlandtól Koppenhágáig, mint az Ilulissat Icefjord Centre, a Jægersborg Water Tower vagy az Ama´r Children´s Culture House. A dán építész portréja érinti a fenntarthatóság és klímaváltozás témáját, az épített környezet kapcsolatát a természettel, valamint magának az építész szakmának közelmúltbeli változásait és aktuális kihívásait. A vetítés után beszélgetés a rendezővel.
► Március 6., vasárnap – 17:00
► További információk a Facebookon, jegyvásárlás a honlapon.
ELTŰNTNEK NYILVÁNÍTVA + A BERLINI CSATAHAJÓ + IKONOK – IĽJA SKOČEK
A korszakkal és annak reprezentációival szembeni ellenérzés vagy szentimentális nosztalgia? Új lehetőségek megnyitása a bontással vagy ökológiai szempontok érvényesítése a megőrzéssel? Mindhárom dokumentumfilm középpontjában egy-egy háború utáni, fenyegetett vagy már lebontott épület áll: a chicagói Prentice Women’s kórházépület (Bertrand Goldberg), a berlini Mäusebunker, vagyis Egérbunker (Gerd Hänska, Kurt Schmersow), valamint a pozsonyi Istropolis (Iľja Skoček). A blokk a modern építészeti örökség és a műemlékvédelem lehetőségeit vizsgálja, és hívja fel a figyelmet arra a szcenárióra, amikor kompromisszum és diskurzus helyett a bontás realizálódik, és tűnik el végérvényesen a múlt jövője. A vetítés után kerekasztal beszélgetés.
► Március 5. – 18:45
► Esemény a Facebookon, további információk és jegyvásárlás a honlapon.
MÉRNÖKI FANTÁZIA
Mi a közös a Louvre piramisban, a Sydney-i Operaházban és a Lloyd´s épületében? A világklasszis építész ikonok árnyékában milyen szerep juthat a mérnököknek? A portréfilm Peter Rice RIBA Royal Gold Medal díjas mérnök előtt tiszteleg, akit a huszadik század egyik legkiválóbb és leginnovatívabb szakembereként tartanak számon. Költőien leleményes, de szigorú logikán alapuló megoldásai a korszak több meghatározó épületén is tetten érhetők. Egykori kollégáival, családjával és barátaival készített interjúkon keresztül megismerkedhetünk a tudomány és a művészet határát feszegető mérnök munkásságával, mely lenyűgöző time-lapse felvételeken keresztül elevenedik meg előttünk.
► Március 4., péntek – 18:30
► Esemény a Facebookon, további információk és jegyvásárlás a honlapon.
MAU
Minden, ami nem a véletlen műve, az megtervezhető és ezáltal újra is tervezhető? Hogyan tegyük mindenki számára szebbé és élhetőbbé a bolygót? Bruce Mau szerint a design az egyik legnagyobb erő a világon, amellyel változást lehet elérni. A dokumentumfilm a zseniálisan kreatív és végletekig optimista designer életútját követi nyomon, bemutatva legfontosabb munkáit a Rem Koolhaas alkotótársaként jegyzett S, M, L, XL című design bibliától Mekka jövőjén át Guatemala újratervezéséig. A film betekintést enged Mau kiemelt tervezési princípiumaiba, melyek médiumtól függetlenül integrálhatók a gyakorlatba, és akár egy egész rendszer átalakítására alkalmasak.
► Március 4., péntek – 21:00
► Esemény a Facebookon, további információk és jegyvásárlás a honlapon.
ANYATAXI KÉT KERÉKEN
Miként jelenthet a kerékpározás gyógyírt a modern élet viszontagságaira? Hány autóst és hány biciklist látni a forgalomban kicsattanó lelkesedéssel az utazás iránt? Vajon, ha a városok megfelelő infrastruktúrával rendelkeznének, akkor mindenki nyeregbe pattanna? Világszerte felismerték az elharapódzó autós forgalom hatásait, és néhányan közülük úttörő, alternatív megoldások kutatásába fogtak. Így jutott el Liz Canning a teherszállító, azaz cargo biciklikhez. Liz saját történetén keresztül mutatja be, hogy anyaként miként hozta vissza az örömöt életébe autójának elhagyása. A dokumentumfilm nemcsak a cargo kerékpáros kultúráról mesél, de arról is, hogyan szabadította fel a bicikli a nőket a múlt század végén.
► Március 6., vasárnap – 20:00
► Esemény a Facebookon, további információk és jegyvásárlás a honlapon.
A REFLEXIÓ – A VÍZ ÚTJA és az OLIMPIAI TÖRZS című filmekről szóló ajánlónkat az Építészfórumon olvashatják.
A filmek időpontja Március 5., szombat – 21:00, illetve Március 4., péntek – 21:00. Jegyvásárlás itt és itt.
A fesztivált idén újra offline rendezik meg, a vetítések és kísérőprogramok helyszínéül a Toldi mozi szolgál. A filmek eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal lesznek elérhetők. Az előzetes jegyvásárlás már elindult: a belépők a Toldi mozi honlapján és jegypénztárában válthatók meg.
14. Budapesti Építészeti Filmnapok
Időpont: 2022. március 3-6.
Helyszín: Toldi Mozi
A jegyvásárlás itt, a fesztivál előzetese pedig itt érhető el.
Előzetes zene: Thomas Turine – FORCES
Honlap, Facebook, Facebook esemény, Instagram.
Forrás: Sajtóközlemény