A bíróság megsemmisítette a belvárosi “Zeppelin-projekt” jogsértő elvi engedélyét
Jogerős ítéletében semmisnek mondta ki a Fővárosi Bíróság az ötödik kerületi Bécsi utca páros oldalának épületsora helyére tervezett ingatlanfejlesztő projekt első- és másodfokú elvi építési engedélyét.
A Budapest Világörökségéért Alapítvány (B.V.A.) azért indított pert a gigantikus, városképromboló terv engedélye ellen, mert sem az elsőfokú kerületi építési hatóság, sem a másodfokon eljáró Fővárosi Közigazgatási Hivatal nem vonta be az eljárásba a műemlékvédelmi szakhatóságot, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt (KÖH), holott ezt – minthogy az egész ötödik kerület műemléki jelentőségű területté van nyilvánítva és az UNESCO világörökségi terület külső része – a jogszabály kötelezően előírja. A B.V.A. álláspontját erősítette a perbe belépő ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság és a KÖH is. Az első tárgyalás végén már meghozott ítélet az egyértelmű jogsértést állapította meg.
Az idevonatkozó jogszabály szerint a műemléki jelentőségű területen "valamennyi ingatlan esetében biztosítani kell az építészeti, városépítészeti […] értékek fenntartható használatát", azaz nem helytálló az a közkeletű vélekedés, hogy itt az egyedileg nem védett épületek bonthatók – hiszen éppen az épületek együttese alkotja a legfőbb értéket, tehát azokból egy-egy, önmagában nem kiemelkedően értékes elem lebontása is az egész együttes értékét csökkenti. Különösen fontos hangsúlyozni ezt Budapest belső területein, mert fővárosunk központi magja elismerten a világ legjelentősebb eklektikus stílusú városépítészeti együttese, amelynek megőrzése elemi érdekünk.
Budapest Világörökségéért Alapítvány
08:19
"A B.V.A. álláspontját erősítette a perbe belépő ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság és a KÖH is." Meg is lett az eredménye. Habár az ICOMOS-t (asszem) még nem sikerült felszámolni. Tardos Tibor
15:06
Meggyőződésem, hogy a szakmai és civil összefogás nélkül ezt az ügyet is elkenték volna, éppen úgy, mint Csipak Péter villájának ügyét. Mindkettő olyan történet, amelyben a közösségi érdekek iránt érzékelten újgazdag beruházó és a gyenge jellemű hivatali és szakmai döntéshozatal kártékony hatását az öntudatos, gerinces újságírók és a civilek összefogása terelt a helyes irányba - példa arra, hogy igenis lehet, Magyarországon is lehet eredményeket elérni, ha igaz ügyek érdekében képesek vagyunk összefogni. Eva M. Amichay városgazdász, újságíró http://podo-pro.hu/
05:20
@EMA: Javaslom, nevesítsük az ügy néhány hősét. Nekem a Budapest Világörökségéért Alapítvány, az Élőlánc Magyarországért és a Kelenliget Kör jut eszembe, de volt sok más civil szervezet is. A tüntetéseken nagyon aktívan, szervezőleg lépett fel egy fiatal budaiakból álló csoport, talán Váralja Szövetség a nevük. Nagyon fontos volt az Építész Kamara állásfoglalása is: http://epiteszforum.hu/node/16601. És nevezzük meg az akkori Tervtanács tudtommal egyetlen tagját, aki a kezdetektől, egyértelműen, mindíg ez ellen az igen durva projekt ellen szavazott: Ferkai Andrást.
12:33
Csipak Péter ingatlanfejlesztő beruházó cége visszavonta az engedélyezési kérelmét a pesti belvárosi Bécsi utca teljes páros oldalának, öt épületnek a lebontásával tervezett, tavaly kérelmezett "Új városközpont" fantázianevű üzlet-iroda-szálloda komplexumra. A lépésre annak a bírósági ítéletnek a végrehajtása során került sor, amelyben a Fővárosi Bíróság megsemmisítette az első és másodfokon kiadott elvi építési engedélyeket. Oh yes. Cikk az indexen. Közben egyre a fülemben cseng a tárgyi projekt kapcsán a MUT rendezvényén felolvasott rövid levél a kerületi főépítész tollából (merthogy személyesen nem jött el), amely szerint az aktuálisan sokak által vitatott beruházás semmilyen jogszabályt nem sért. Na most mindenesetre már nem fog.
12:43
unokaink is szeretnek mar latni vegre
12:30
BVA:Zeppelin SC = 3:2.
Ha totóznék, biztos nem nyertem volna. De örülnék a nyeretlenségnek :-)
09:08
remek! Ez hangzott el (akkor még reményként) az Urbanisztikai Társaságnál tartott bemutatón is, örülök hogy az események beigazolták az optimizmusomat(sunkat).