A „Mozgó szövet” az esseni Red Dot Design Museum szemináriumán
Az esseni Red Dot Design Museum „Smart Materials for Design and Architecture" szemináriumának meghívott vendége Szentirmai-Joly Zsuzsanna textilipari tervező, aki saját 2003-as fejlesztéséről, a Laokoon mozgó szövetről tart előadást nyolcvan fős szakmai közönség előtt 2012. július 3-án. A több rangos szakmai elismeréseben részesült "mozgó szövet" nemcsak divattervezők, de építészek, belsőépítészek fantáziájára is okkal aspirálhat.
A budapesti textil innovációt fejlesztő Laokoon Design Kft. elnyerte a Red Dot Design Museum „Smart Materials for Design and Architecture" (Intelligens anyagok a dizájnban és az építészetben) szemináriumán való előadás lehetőségét Essenben, Németországban. Szentirmai-Joly Zsuzsanna textilipari tervező saját fejlesztéséről, a „Mozgó szövetről" tart előadást nyolcvan fős szakmai közönség előtt, 2012. július 3-án.
A Laokoon mozgó szövetről
A Laokoon mozgó szövet egy olyan szövött (vagy összehurkolt) szerkezet, amely vékony és ritka szálakkal összeillesztett, cakkos szélkiképzésű szalagsorokból áll. Ezek a szalagok készülhetnek papírból, bőrből, fémből és számtalan műanyagból. Az a fő kritérium, hogy legyen ennek a bázis-alapanyagnak tartása, ugyanakkor valamennyi rugalmassággal is bírjon, és a vágásszélek épek legyenek. Az így előállított struktúra minden esetben téglalap szabású, ám a cakkoknak köszönhetően a szalagsorok képesek egymáson elcsúszni, akár legyezőszerűen síkban, gömbszerűen térben, sőt akár át is fordulhatnak. Ez a lehetőség „szabás nélkül" hozhat létre térbeli formákat, amelyek alkalmasak pl. kinyitható és összecsukható tárgyak, burkolatok, térelválasztó elemek kialakítására.
Textiltervezőként először a divat, ruházati kiegészítők területén alkalmaztam az anyagot. Prizmatikus műanyagból készült táskáim 2003-ban Formatervezési Nívódíjat nyertek (NKÖM különdíj). Mivel a szerkezet kiállta az idő próbáját, és az érdeklődés változatlanul nagyon magas, ezért alakult meg a Laokoon Kft. azzal a céllal, hogy ezt az eljárást tökéletesítse, gépesítse, jogi védelemmel biztosítsa, majd pedig nemzetközi piacon forgalmazza a divat, belsőépítészet, design és építészet területén. Az építészek, tervezők, designerek fantáziájára bízzuk, hogy mik készülhetnek a mozgó szövetből, és természetesen várjuk a potenciális érdeklődőket is, akikkel együttműködhetünk.
Szentirmai-Joly Zsuzsanna
2003-ban Formatervezési Nívódíjat nyert találmánya, a „mozgó szövet" számos nemzetközi kiállításon is szerepelt: pl. DesignKOREA, Szöul (2005); Designmai Festival, Berlin (2004); „Talente" Internationale Handwerksmesse, München (2003); „European Way(s) of Life", Carrousel du Louvre, Párizs (2002); Festival International du Design, St. Étienne (2002).
Több rangos szakmai elismerésben is részesült: Kozma Lajos kézműves iparművészeti ösztöndíj (2005, 2006, 2007 [http://epiteszforum.hu/node/8636]), MAOE alkotói díj (2002, 2008), Marie Claire díj (2011), Akademie Schloss Solitude ösztöndíj (2009-2011), valamint NKA alkotói ösztöndíj (2011).
A szemináriumról
Hogyan és milyen mértékben járulnak hozzá az innovatív, intelligens és high-tech anyagok olyan új termékek kifejlesztéséhez, amelyek jobb életkörülményeket és biztonságosabb környezetet nyújtanak? Ezt a kérdést járja körül a Design Zentrum Nordrhein-Westfalen és a PROUD (People Researchers Organisation Using Design for co-creation and innovation) rendezi meg a „Smart Materials for Design and Architecture" (Intelligens anyagok a dizájnban és az építészetben) szemináriuma, amelynek előadói többek között Manuel Kretzer (Svájc, ETH Zürich), Michel Guglielmi (Dánia), Axel Ritter (Németország) és Gianmario Volpi (Olaszország) lesznek. 2012. július 3-án dizájnerek, mérnökök és anyagtervezők a világ minden tájáról összejönnek a Red Dot Design Museum-ban Essenben, hogy betekintést nyújtsanak az intelligens anyagok terén szerzett eredményeikbe, tapasztalataikba.
A képeken szereplő munkák az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) támogatásával jöttek létre
Fotó: Horváth Dániel