A rezsicsökkentés tartaléka az energiahatékonyság ösztönzésében van
Megtört a rezsicsökkentés lendülete, a kormány elsődleges céljává az eddigi eredmények megőrzése vált. A villany és gáz ára az EU tagállamai közül már nálunk az egyik legolcsóbb, ezért a rezsicsökkentés tartaléka nem az árak további lefaragásában, hanem az energiahatékonyság ösztönzésében rejlik.
A rezsicsökkentés a szakminisztérium becslése szerint négy év alatt több, mint 821 milliárd forintot hagyott a fogyasztók zsebében, több lépésben átlagosan 25 százalékkal csökkentve a gáz, áram és távhő árát. Hasonló nagyságrendű forrás több százezer lakás energiahatékonysági beruházását tenné lehetővé, amelynek révén akár feleződhetnének az érintett háztartások energiaköltségei.
A magyarok átlagosan még mindig összkiadásuk közel negyedét fordítják lakásfenntartásra és az energiaszámlák kiegyenlítésére. A KSH adatai szerint a hazai 4,4 milliós lakásállomány mintegy 61 százalékában gondolják úgy a bennlakók, hogy szükség lenne egy vagy több felújítási, karbantartási feladatra az épületben. Ami az egyes épületminőségi problémákat illeti, kiugró számban említették meg az épületek hőszigetelésével összefüggő hiányosságokat, a nyílászárók cseréjének szükségességét, a tető, födém hőszigetelését, cseréjét, vagy a fűtéskorszerűsítés, illetve a fűtési rendszer átalakításának szükségességét.1
A felújítás akadálya az érintettek döntő többsége (84%) szerint a pénzhiány. A Magyar Energiahatékonysági Intézet ezért azt javasolja, hogy a rezsi további lefaragása érdekében a kormány inkább a magyar otthonok energiahatékonnyá tételét támogassa. A Nemzeti Épületenergetikai Stratégia szerint 2020-ig 700 ezer otthon rezsicsökkentő felújításának kellene megvalósulnia, mintegy 1600 milliárd forintnyi beruházási igénnyel.
2016-ban mindösszesen 3500 családi ház, 2015-ben pedig 14 ezer társasházi otthon programszerű energetikai megújítását tudta támogatni a kormány az Otthon Melege Program keretében.
Az energiahatékonysági előírások tekintetében ráadásul Magyarország egy nagy áttörés előtt áll. 2018-tól minden új épület építésekor vagy felújításakor már olyan normák lépnek életbe, melyek a mai épületenergetikai elvárásoknál mintegy 40 százalékkal magasabbak. 2021-től pedig minden uniós tagállamban bevezetésre kerül a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó szabályozás. Ez a változás felér egy épületenergetikai forradalommal és a meglévő, elavult épületállományt még jobban leértékeli.
"Az igazi rezsicsökkentés az energiahatékonyság ösztönzésében rejlik. A drágán előállított energiát még mindig pazarlóan használjuk. Az ezredforduló óta sajnos alig javult a háztartások egy négyzetméterre jutó fűtési energiafelhasználása.2 Tudjuk azonban azt is, hogy az emberek zöme számára minden plusz teher komoly kihívást jelent, még ha a változás neki is hasznos és előremutató. Így még fontosabb, hogy egymásra épülő, állami ösztönző programok segítsék a lakossági energiahatékonysági beruházásokat." - mondta Szalai Gabriella, a MEHI munkatársa.
MEHI
1. Miben élünk? KSH, 2016. augusztus
2. Forrás: Enerdata, Energy Efficiency Trends for Households in the EU
19:13
Ha ehhez a 821 milliárdhoz hozzáadjuk az EU által lakóépületek energiahatékonyságának javítására szánt (de eddig fel nem használt, és ki tudja mi lesz azzal a pénzzel) 100-150 milliárdot, az majdnem 1000 milliárd forint (1000000000000 Ft) Azért ebből már lehetett volna kezdeni valamit az elmúlt hat évben. Például, ha úgy vesszük, hogy egy átlagos 120 m2-es ház "passzívház szintűre emelése" kb. 3 millió forintból megoldható, vagyis kb. 333 ezer passzívház építése/felújítása lett volna támogatható. Ha a CSOK-os pénzeket is figyelembe vesszük, a sok energetikailag már most elavult új ház és beragadt energiafaló lakásállomány helyett belátható időn belül lehetne fél millió passzívházunk...hosszú távú, átgondolt, kiszámítható támogatási rendszerrel, ami valódi rezsicsökkentést hozna a pénzégetés helyett, nem beszélve a járulékos hasznokról (foglalkoztatottság, építőanyagipar stb.). A nem kellően átgondolt, ad-hoc felújítási program "belakatolási hatással " (lock-in effect) jár, ami hosszú időre konzerválja a versenyképtelenséget (is).