ArchiLab Europe 2008
Az ArchiLab 2008 Europe - stratégiai építészet című rendezvény (október 25. – december 23.) célja bemutatni az építészet és a városfejlesztés meghatározó és stratégiai szerepét az európai városok és régiók fejlődésében. A kérdés az, hogy Európa tekinthető-e napjainkban az új építészeti és urbanisztikai megközelítések kísérleti területének?
Az ArchiLab Orléans városa, a Központi régió Regionális Tanácsa valamint a Kulturális és Kommunikációs Minisztérium összefogásával, a Központi Régió Kortárs Művészeti Regionális Központjával együttműködve jött létre, és a francia EU elnökség keretében megrendezett Európai Kulturális Évad támogatásában részesül. Az építészeti központok hálózata minden szükséges információ átadásával segíti az ArchiLabet.
Az ArchiLab 2008 Europe stratégiai építészet című kiállítás arról tanúskodik, hogy milyen nagy jelentőséget tulajdonít az Európai Unió a városrendezésnek és az építészetnek. A rendezvénysorozat az Európában jelenleg folyó területrendezések és a politikai célok közötti kapcsolatot vizsgálja. Ezen túlmenően az is érdekli, milyen hatással vannak a demográfiai változások és a piaci globalizáció az európai városok és régiók közötti versenyre és a településrendezésre.
A cél az építészet és a városfejlesztés meghatározó és stratégiai szerepének a bemutatása az európai városok és régiók fejlődésében. A kiállítás számot ad a fejlesztések és az Európai közösség finanszírozási rendszere közötti kapcsolatról. Választ keres arra kérdésre is, hogy Európa tekinthető-e napjainkban az új építészeti és urbanisztikai megközelítések kísérleti területének, vajon a „stratégiai építészet" serkenti-e, elősegíti-e új szemléletű fejlesztések, új dinamika létrejöttét a városokban és régiókban.
A rendezvény területrendezési, regionális tervezési, várostervezési és építészeti laboratóriumként mutatja be Európát. Európa olyan fejlődő szervezet, amelynek körvonalai folyamatosan újrarajzolódnak. Az európai városok és régiók fejlődését napjainkban a népességcsökkenés, a szerkezeti átalakulás, a régiók közötti verseny és a globalizáció határozza meg. Az ArchiLab 2008 ennek megfelelően arra kíván fényt deríteni, hogy milyen szerepet játszik az Európai Unió a városrendezésben és az építészetben.
Az Európai Unió számos támogatási eszközt hozott létre stratégiái megvalósítása érdekében, amelyek fő célja a versenyképes gazdasággal és kutatási potenciállal rendelkező, policentrikus Európa kialakítása. Ilyen az INTERREG program, amely szokatlan módon szervezi újjá Európát: 12 inter-régiót jelöl ki, amelyek a területfejlesztési alapokból részesülnek. Az új, transznacionális régiók átnyúlnak az országhatárokon.
A kiállítás 28 esettanulmányt mutat be 17 országból. Ezek három, az Európai Unió restrukturációs politikáját szimbolizáló csoportba vannak sorolva:
„Polimerizáció"
A „Polimerizáció" különböző városi és regionális konstellációk közötti cserefolyamatként fogalmazható meg. A vidéki, városi és regionális együttélés, együttműködés – mint kötőanyag – társadalmi, kulturális és gazdasági kapcsolatokat teremt, amelyek teljesen új régiók kialakulásához vezetnek. A „polimerizáció" ebben az értelemben az európai városok és régiók közötti, az országhatárokat átszelő hálózat létezését jelenti. E stratégia célja összefogni, megerősíteni és kölcsönösen fejleszteni a potenciálokat.
Esettanulmányok: Párizs (Franciaország) és London (Egyesült Királyság), Helsinki (Finnország), Malmö (Svédország), Koppenhága (Dánia), Hamburg (Németország) , Bécs (Ausztria) és Pozsony (Szlovákia), Tirol (Ausztria), Bitterfeld- Wolfen (Németország) Lac de Constance (Németország, Ausztria, Svájc), Dél-Tirol (Ausztria).
„Implant (Beültetés vagy Telepítés)"
Az „Implant" kiállítás azt vizsgálja, hogyan változtatja meg egy ikonszerű építészeti karakterével kitűnő, önálló városi projek – mint a már élő, működő szervezetbe beültetett mikroorganizmus – a várost, a régiót, és vajon radikális és hosszútávú-e ez a változás.
Esettanulmányok: Badajoz (Spanyolország), Bázel (Svájc), Berlin (Németország), Gibraltár (Spanyolország), Hamburg (Németország), Isztanbul (Törökország), Lyon (Franciaország), Marseille (Franciaország), Balti-tenger (Dánia), Reykjavik (Izland), Valence (Spanyolország).
„Reanimáció - Újjáélesztés"
A „Reanimáció" a városfejlesztésben kreatív impulzust adó eszköz, amely új stratégiai kereskedelmi megközelítés révén a városban új ötleteket és perspektívák hoz létre elsősorban a kultúra felértékelésével konkrét épületek megvalósításával illetve kísérleti projektekkel. Cél a város újrapozícionálása az országos és nemzetközi színtéren.
Esettanulmányok: Amalfi & Scala (Olaszország), Esch-Belval (Luxemburg), Gdansk (Lengyelország), Lipcse (Németország), Ljubljana (Szlovénia), Lutherstadt Eisleben (Németország), Oulu (Finnország), Riga (Lettország).
Visions de l’Europe - Európai víziók
Ez a negyedik kiállítás címe, amely a korábbi és jelenlegi európai politikai, urbanisztikai és művészeti megközelítésekből mutat be válogatást valamint térképeken mutatja be az Európai Unió jelenlegi céljait és azok népesedési, gazdasági, infrastrukturális és kulturális vonatkozásait.
A kiállítás keretében december 3-án kerekasztal lesz az építészetoktatásról. További érdekesség az építészeti műhely 5-11 éves fiataloknak.
Összeállította/fordította: Krakler Judit