Architizer közönségdíjas szeméterőmű Dániában
A Budapesten sem ismeretlen holland Erick van Egeraat a dániai Roskildeben megvalósított Incineration Line elnevezésű hulladékégető erőművével nyerte el a héten az Architizer Arcitecture+Light kategóriájának idei közönségdíját.
A Koppenhágától 30 kilométerre fekvő félszázezres dán városának az UNESCO világörökség listáján szereplő gótikus katedrálisának tornya mellett a 2014-ben átadott erőműve lett a második jelentős, meghatározó toronyépülete.
A szemétből elektromos energiát előállító, azzal a régió háztartásait ellátó erőmű különleges építészeti kialakítású „Energia Tornya", az azon kialakított különleges világítási rendszerrel jellegzetes eleme lett a város sziluettjének. A dán Gunver Hansen tervei alapján megvalósult világítórendszer aktív és környezetbarát szerepet játszik a környezete megvilágításában. Az óránként fényjátékot játszó épület és annak világítótorony szerű 97 méter magas kiemelkedése, rozsdaszerű fémburkolása és az abba lézerrel vágott kerek világítóablakok az ipari épületek egy újszerű vizuális látványát teremtik meg. Egyben jól kapcsolódik a környezet hagyományos gyárépületeihez is, de másrést a parkos előterével egy új generációs erőmű szellemiségét hordozza.
A projekt a környezeti fenntarthatóság, az ipari és építészeti innovációs hatása miatt került rá az Architecture + Light 300 ipari vezető által alkotott nemzetköz zsűrije által kiválasztott építmények listájára, végül több mint 100 országból 43.000 szavazattal lett közönségdíjas. Az erőművet tervező Erick van Egeraat budapesti irodájának legismertebb, nemzetközi szinten is számon tartott projektje a Dózsa György úti ING székház. A Light kategória zsűri által győztesnek kihirdetett projektje a pulai kikötő daruinak LED megvilágítású fényjátéka lett, amely minden este különböző program szerint, élő szoborként kelti életre az ipartörténeti jelentőségő szerkezeteket.
Bán Dávid