Az Építészet Világnapján átadták a 2007. évi Pro Architectura-díjakat
Az öt díjazott épület: A Béres Rt. borászata — Erdőbénye; Budaörsi Városháza; Dubniczay palota — Veszprém; Debreceni Igazságügyi Központ; Városi Sportcsarnok — Szombathely
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumban rendezett ünnepségen Dr. Újhelyi István államtitkár és Dr. Szaló Péter szakállamtitkár adta át a Pro Architectura-díjat öt épület tervezőinek.
A díjazottak 2007-ben:
Dr. Anthony Gall, Pintér Tamás János és Csaba Katalin Ágnes építészek (megosztva) az erdőbényei Béres Szőlőbirtok és Pincészet épületegyüttesének tervezéséért.
A tervezők nagyon magas építészeti színvonalon oldották meg az üzemi és a vendégforgalmi funkciók összhangját, a tájba illő, a hely szellemét jól kifejező épületet formáltak. Az épületegyüttes tömegformái, külső és belső részletei korszerű eszközökkel utalnak a történelmi borvidék nemes hagyományaira, erősítik a ház, a táji környezet és a település látványi kapcsolódását, harmóniáját: A komplexum a településről nézve megkapó látványt nyújt, ugyanígy megfordítva, a település is teljes szépségében bontakozik ki környezetével együtt a pincészet épületeiből nézve. Tokaj-hegyalja különleges szépségű szegletében megbúvó, nagy-múltú Erdőbénye település jövőbeni fejlődése tekintetében ez a beruházás úttörő jelentőségű.
Kalmár László és Zsuffa Zsolt (Zsuffa és Kalmár Építész Műterem) építészek (megosztva) a budaörsi Városháza épületének tervezéséért.
Az építészek a Polgármesteri Hivatal korábbi épületének felhasználásával, meglehetősen heterogén települési környezetben egy olyan új, karakteres építészeti hangsúlyt alkottak, amely a továbbiakban irányadó lehet a város gyorsütemű fejlődésében. Ma még ritkaságnak számít a korszerű, szinte minden humán igényt kielégítő közigazgatási rendeltetésű épület, amire a budaörsi Városháza kiemelkedő példa. Ezen belül ki kell emelni az akadálymentes használat feltételeit szolgáló építészeti-műszaki megoldásokat, amelyekért „Az év akadálymentes épülete ’2007" országos építészeti nívódíj-pályázat keretében a tervezők, az építtetők és a kivitelezők együttesen elismerést kaptak.
Karácsony Tamás, Kern Orsolya és Klobusovszki Péter építészek (megosztva) a veszprémi Dubniczay-palota rekonstrukciójának és bővítésének tervezéséért.
A veszprémi vár-negyedben álló műemlék épület rekonstrukciójának és bővítésének rendkívül összetett feladatát a tervezők példás szakértelemmel és igényességgel oldották meg. A meglévő épület és az új épületrészek egymáshoz illesztése funkcionális és építészeti szempontból is sikeres, ezen belül ki kell emelni a részletek gondos megtervezését, kialakítását. Az épület kiváló példa a műemlék épületek új célú hasznosítására, a különböző tematikát bemutató kiállítások elhelyezésére (kortárs és klasszikus képzőművészeti tárlatok, téglamúzeum), az együttes működtetés mellett is szükséges, kellő mértékű elkülönítésre.
Koller József és Csatai László (Koller és Társa Tervező Kft.) építészek (megosztva) a debreceni Ítélőtábla és Fellebbviteli Ügyészség épület-komplexumának tervezéséért.
A debreceni Ítélőtábla és Fellebbviteli Ügyészség épület-komplexuma a utóbbi években megvalósult középületek sorában országos szinten is kiemelkedő helyet foglal el. A rendeltetést jól kifejező fegyelmezett, egyben kellően tagolt tömeg és homlokzat mögött logikus és nagyvonalú, minden részletében átgondolt belső térelrendezés található. Az épület Debrecen központjának átalakulásban lévő részén helyezkedik el, és ebben a minőségében a területet felértékeli, szerepe egyértelműen meghatározó lesz a további beépítések karakterére, színvonalára.
Pálfy Sándor, Fialovszky Tamás, Sajtos Gábor és Ivanics Éva (Építész Stúdió Kft) építészek (megosztva) a szombathelyi „Arena Savaria" Városi Sportcsarnok épületének tervezéséért.
A sportcsarnokok igényes külső megjelenítése, tömeg- és homlokzatképzése bonyolult építészeti feladat, főként a nagy méretek miatt. Ezt a feladatot a tervezők – a belső térbeli elrendezéssel együtt- példamutatóan magas színvonalon oldották meg, különös tekintettel az olyan újszerű, eredeti megoldásokra, mint a lelátókon át történő megvilágítás, vagy a homlokzatok megfelelő arányú tagolása. A nemzetközi sport-vetélkedők megrendezésére is alkalmas létesítmény hosszú időre biztosítja Szombathely sport-életének fejlődését, jelentős közéleti események lebonyolítását, és segíti a város külkapcsolatainak élénkítését.
Ebben az évben 16. alkalommal került sor a díjak átadására. A Pro Architectura Díj Bizottságnak 26, többségében kiemelkedő színvonalú pályaműből kellett a díjra javasoltakat kiválasztani, 12 épületet tekintett meg az ország legkülönbözőbb pontján. A pályázatra beérkezett építészeti alkotások szinte teljes keresztmetszetét adják az országban folyó építési tevékenységnek: a lakóépületektől a legkülönbözőbb középületeken át az ipari épületekig mindenféle rendeltetésű épület megjelenik.
A Pro Architectura Díj építészeti nívódíj, amely egy jól sikerült új (vagy értéknövelő átépítéssel új minőségben megjelenő régi) épület építészeti tervezésének elismeréseként adható miniszteri kitüntetés. A díj több tervező társszerzői minőségben végzett alkotói együttműködése esetén megosztható. Az építészeti díjak hierarchiájában a Pro Architectura Díj az Ybl Miklós Díjat követi.
A Pro Architectura Díj azon építészek és alkotói műhelyek elismerése, akik képesek helytállni, az építészi hivatásban és az építési piacon egyaránt. Állják a nemzetközi összehasonlítást. Minden nehézség ellenére kiemelkedő színvonalon alkotnak és ha a realitások kompromisszumokra kényszerítik is őket, azt sohasem a minőség rovására kötik meg.
forrás: ÖTM sajtóanyag, kép: epiteszforum.hu