Az otthoni munkavégzés jó gyakorlatai – podcast a Home Office Díjról
Feuertag Ottóval, az Europa Design alapító ügyvezetőjével beszélgettünk a Home office pályázatról, amelyre tervezők, munkáltatók és egyéni felhasználók jelentkezését is várják.
Korábban az Építészfórum is beszámolt arról, hogy az Europa Design a Lakberendezők Országos Szövetségének és a Távmunka Szövetségének szakmai támogatásával pályázatot hirdetett az otthoni irodakialakítás megtervezésére és megvalósítására tervezők, vállalatok és magánszemélyek számára. Az ötletet az a tény adta, hogy a pandémia miatt nagyobb szerepet kapott a távmunka és azon belül a home office is. A munkáltatók szeretnék ugyanazt a teljesítményt megkapni a hibrid munkavégzési kultúrában is, mint a hagyományos és egyre profibbá váló irodai környezetben - de vajon mindenki tudja, miként kell ezt a folyamatot elindítani, felmérni a kockázatokat, biztosítani a megfelelő környezetet, gyűjteni a visszajelzéseket és esetlegesen módosítani a körülményeken? A pályázaton ennek a tudatos megvalósítására várnak javaslatokat, jó gyakorlatokat a tervezők, a munkáltatók és az egyéni felhasználók oldaláról.
A témában podcastot készítettünk Feuertag Ottóval, az Europa Design alapító ügyvezetőjével, aki beszélt többek között az egyes kategóriák értékelési szempontrendszeréről is. A tervezők, belsőépítészek lakberendezők esetében a szakmai zsűri elsődlegesen azt vizsgálja, hogy az eredeti állapotból kiindulva milyen mértékben tudták az összes lehetséges elvárást teljesíteni vagy megközelíteni, így nagy hangsúlyt kap a szociális-technológiai környezet bemutatása is.
A vállalatokat tekintve a home office környezetek kialakításának módszerei mellett azt is vizsgálják, hogy az egyes cégek miként alakították át központi irodáikat, hiszen egy hibrid munkavégzés már teljesen más iroda-berendezést igényel, számon kérhető az anyagválasztás, a belsőépítészeti tervezés, a távolságtartás opciói, valamint a kollaborációs-kommunikációs zónák kialakítása is.
A harmadik kategóriában azokat a megoldásokat keresik, amelyeket az emberek jobb híján önmaguknak találtak ki kreatív, egyfajta csináld magad módon. Ennek egyik fő célja az otthoni munkavégzés során jelentkező problémákra (mint hogy a laptop nem alkalmas tartós otthoni munkavégzésre, az étkezőszék pedig étkezésre szolgál) való figyelemfelhívás.
Ahogy Feuertag Ottó is kiemelte, sem a nemzetközi, sem a magyar jogalkotás nem tart ott egyelőre, hogy legyen legalább egy iránymutatás a home office-t illetően, és számos törvény hiányzik, ami ezeket a kérdéseket a pandémián kívüli időszakban is szabályozhatná. Ennek fényében nehezített ugyan a terep, de ebben a jogi környezetben is muszáj megoldást keresni, illetve azokat értékelni.
A pályázatra jelentkezni ezen az oldalon lehet április 7-ig.