Bakelit – Tematikus kiállítás a bécsi MAK-ban
2020. július 14-én nyílik a bécsi MAK új tematikus kiállítása, amely a műgyűjtő és galériás Georg Kargl (1955-2018) gyűjteményének bakelitből készült tárgyait mutatja be.
A bécsi iparművészeti múzeum, a MAK először foglalkozik specifikusan egy műanyagfajtával és annak szerepével a design és a tárgykultúra történetében, Georg Kargl (1955–2018) gyűjteményének válogatott tárgyain keresztül. A MAK-kal életében szoros kapcsolatot ápoló Kargl nemcsak a bécsi és a nemzetközi művészeti élet fontos szereplője és a bécsi modernizmus szakértője volt az alkalmazott művészet területén, de a bakelit nagy ismerője és szenvedélyes gyűjtője.
A történelem első valódi műanyaga feltalálójának nevét viseli: a belga vegyész Leo Hendrik Baekeland (1863–1944) az Egyesült Államokban kutatott egy olcsó elektromos szigetelőanyag után az addig használt természetes anyagok, mint például a sellak és a cellulóz helyett az elektronikai ipar számára. Baekeland 1899-ben kezdte meg munkáját, és 1907-ben szabadalmaztatta a szénhidrogén-fenolon alapuló cseretermékét, a szintetikus műanyagot „bakelit"-nek nevezve el. 1920-as piaci bevezetésétől kezdve a bakelit a fogyasztói társadalom és az ipari tömegtermelés korszakában, keménysége, hő- és savállósága miatt a „gépkocsi korszakában" vált a technológiai és az elektromos ipar kedvelt anyagává. Csak később értékelték esztétikai tulajdonságai miatt: az áramvonalas art déco korszakában lett a tömegtermékek kedvelt anyaga.
A MAK kiállításán körülbelül 300 öntött bakelit kompozitból készült tárgy áttekintést nyújt az anyag lehetséges felhasználásáról. Ezeknek a tárgyaknak a szigorú esztétikája a várt funkció, az anyag technológiai tulajdonságai és lehetőségei, valamint a készítési folyamatok összefüggéseiből fakad. A tárgyakat 14 tárgycsoportban mutatják be a Mladen Bizumic művész által a kiállításra tervezett tárlókban. A kurátorok: Rainald Franz és Gerson Lessa által írt kísérőszövegek bemutatják az első műanyag történetét, amely forradalmasította a 20. század eleji termékgyártást, és komoly társadalmi jelentőségre tett szert.
A gépesített, modern társadalom első korszakának dokumentumaiként a bakelit tárgyak vitathatatlan helyet foglalnak el a tervezés történetében. A műanyagok továbbfejlesztését a változó gazdasági megfontolások határozták meg, és egyre inkább az ökológiai kérdések befolyásolták. Manapság a bakelit, mint teljesen szintetikus anyag, amely sem lebontható, sem újrahasznosítható, vitatható szerepbe került. Mint a múltban, most egy új gyártási korszak küszöbén vagyunk. Georg Kargl bakelitgyűjteménye ösztönzi az új anyagok alapvető elgondolását és fontosságát a társadalmi fejlődés szempontjából a felfordulás idején.
BAKELIT. DIE SAMMLUNG GEORG KARGL
Museum für angewandte Kundt, Wien
Megnyitó: 2020. július 14. 18:00
A kiállítás látogatható: 2020. október 26-ig.
Nyitókép © MAK / Georg Mayer