Budafoki víztorony
II. helyezett: Mélyépterv C.E. Kft.
II. helyezett: Mélyépterv C.E. Kft.
Alkotók:
Thoma József - tartószerkezeti vezető tervező
Zagyvai András - építész vezető tervező
Felföldy Gábor - tartószerkezeti tervező
Mérei László - tartószerkezeti tervező
Szathmáry István - építés-technológiai tervező
Tarbay József - gépészeti tervező
Hadas Pál - elektromos tervező
ÉPÍTÉSZETI LEÍRÁS
Funkció
A toronyfejet tartó oszlopot oszlopnyalábbá bontottuk a bennük járó hármas szerep szerint. Így jött létre a lift oszlop, lépcsőházi oszlop és gépészeti oszlop. A lift oszlop áll a fő helyen, ezért ezt a megközelítés tengelyébe állítottuk. Az oszlopok között a terepszinten alakul ki a látogatók fogadótere, a medencetér alatt a csepegőtér és fölötte a medencéket kezelő tér. Mivel az oszlopok áthatolnak a toronyfejen, a kilátóteraszon is visszacseng ez a térérzés. A zárkamra (csepegőtér), a kezelőtér és a tetőterasz mindhárom oszlopból megközelíthető. Az oszlopok a betöltött funkcióinak függvényében különböző magasságúak. A legmagasabbra törő a lépcső oszlop, mely a vállalkozóbb vendégeket vonzza a kilátó erkélyre. Legalacsonyabb a gépészeti oszlop, melynek üveg teteje - a hagyományos kútgyűrűknek megfelelően - lelátásra ad lehetőséget s megvilágított gépészeti csövek világába.
Forma
A formai megfogalmazásnál az egyszerű geometrikus testekre bontást és azok áthatását helyeztük előtérbe. Ez a gondolkodás tette lehetővé, hogy a csúszó zsaluzatos technológiával épülő oszlopok és az utólag felemelt kehely toronyfej dinamikus egymásra hatása érvényesülhessen a kész torony állapotában is.
Illeszkedés
A környező táj terepszint feletti magasságát meghazudtoló, síkszerű, visszafogott eleganciája nem engedi meg a cizellált tömegformázást. Abban az esetben lehet méltósággal illeszkedni, ha egysze-rűségre törekszünk, nem próbálunk uralkodni a tájon.
Jelkép
A toronyfej jelképezi a vizet tároló felhőt, az oszlopok az aláhulló esőt, az örökzöld növények az eső által éltetett élővilágot. Így válhat jelképévé a nagy körforgásnak a vízművek műtárgya.
Szerkezet
Az önhordó, héjszerkezetű tartály, a három, toronyfejen áthaladó és toronyfejbe befogott, csőkeresztmetszetű vasbeton oszloppal statikailag rendkívül előnyös szerkezetet alkot.
Gazdaságosság
A funkcionális egységek a használható minimumra lettek szerkesztve, formailag a szerkezeti erőjátékot követtük, így tér- és anyagfelhasználásban egyaránt kedvező értékeket kaptunk.
Építészeti részletképzés, színek
A fő építészeti elemeknek a geometrikus egységek különböző felületképzése felel meg. Felületi struktúraként hoztuk létre, illetve használtuk:
- a torony vetületi gyűrűjébe telepített alacsony örökzöldek egymásba fonódó szövetét,
- a terepszinti medencetér mozgó vízfelületét,
- az oszlopok hosszanti hornyolt felületét,
- a víztartály és a kilátó erkély sima alsó gömb felületét.
A hármas szimbolikus egységnek megfelelően a növényzet zöldjében lévő medencében kék oszlopok állnak, melyek a fehér víztartályt és erkélyt tartják.